Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Tadeusz Różewicz


Rekomendowane odpowiedzi

pod rozwagę. powoli i z trudem zanurzam się w Różewicza, więc jeszcze wrócę do tego wiersza. podoba mi się bardzo porównanie w pierwszej strofie, odosobnione słyszałem [zaczepnięte od R., jak sądzę] i całe zestawienie tych dwóch elementów.

plusuję bardzo, bo wiersz dał mi bodźca do dalszych badań.

słońca życzę, m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Egipcie śmierdzi, to wiem, bo pytałem tych co byli (często sami tuż na początku rozpoczynali tym rozmowę), nie chciałbym wielkiego polskiego poety porównywać z tą częścią świata, acz, tak jak na wsi, na wiosnę tak i w Kairze, pierwsze co kupuje się to coś do zatkania nosa,

piramidy nie są perfekcyjne, bardziej przemawia do mnie porównanie ich do kobiecych krągłości, acz, każdy ma swój smak i chęć wkładania żyletek, ajć, to boli

autor, oddlił nam Różewicza, do krainy podobno ierwszej krainy mądrości, to też nie prawda, bo Egipcjanie nie twierdzili, że wszystko sami wymyślili, ich wiedza pochodziła od przeszłych mądrych, może Atlantydów?

wracam do wiersza, przemyślany i sztywny, nie ma smaczka, nie rozumiem przekazu

z ukłonikiem i pozdrówką MN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różewicza kojarze z "tym milonem niepotrzebnym" (myślę że trafnie), ale to co chcę powiedzieć autorowi to to, że sposób w który zawarł same treści jest świetny, tylko oddychać w zakończeniu brzmi trochę zbyt pospolicie. (pewnie jak to jest w większości przypadków okarze się, że tak ma być) A odnieśień do Różewicza poszukam. Mam tylko nadzieje, że poszukiwania szybko zaowocują bo ostatnio pan Tadeusz bardzo był aktywnym.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieła sceniczne Różewicza, od czasu do czasu prezentowane w telewizji, są perfekcyjne i perfekcyjnie robione - a że trącą nihilizmem? bo Różewicz był nim rażony, a może na niego uczulony; prawdą jest, że poezja jest "kamienna"; taki rodzaj perfekcyjnego liryzmu, który bardziej odrzuca niż przyciąga - więc wiersz o wierszach jest rzeczowy, i chyba przekonujący;
J.S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...