Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

”Naprawianie” świata


Rafael Marius

Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dokładnie o to mi chodziło.
A wiersz umieściłem w rocznicę rozpoczęcia wojny na Ukrainie, bo  agresor kieruje się pewną ideą powstałą przed wiekami.
Oni wierzą w koncepcję Trójcy, która materializuje się na świecie pod postacią Rosji, Ukrainy i Białorusi. Te trzy muszą pozostać w jedności, bo inaczej nie będzie harmonii na świecie.
Piewcą tej doktryny jest między innymi Cyryl, szef cerkwi moskiewskiej i stary współpracownik Putina, który już od wielu lat nawoływał do "operacji specjalnej".

 

Dziękuję za polubienie.

 

 

Edytowane przez Rafael Marius (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Część ludzi na pewno jest zastraszonych, jednak większość ma zakodowany imperializm.
Rosja zbawicielem świata.
A specyficzna doktryna rosyjskiej trójcy powstała niewiele po upadku Konstantynopola, kiedy to Moskwa ogłosiła się nową stolicą jedynie słusznej prawosławnej wiary.

Potem była koncepcja panslowianizmu, która z kolei zbrojnym ramieniem carskiej armii próbowała zjednoczyć wszystkie bratnie narody słowiańskie.

Kontynuował to związek sowiecki, a teraz mamy Putina, który wysyła na śmierć kolejne setki tysięcy w imię tej samej od wieków zbrodniczej ideologi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Moskwa miała być nowym Rzymem, jednocząca Słowian itp. Gdyby za tym szedł rozwój, postęp, przykład i realne przywództwo, byłoby to możliwe, ale jest jedynie skorumpowane, zbiurokratyzowane państwo, oparte na surowcach, przestrzeni i bombach atomowych, które nawet swoich ludzi ma za nic. Rosja 30 lat temu była gospodarczo na poziomie Chin, a teraz PKB jest 10, czy więcej razy mniejszy. Matematyka, królowa nauk nie kłamie.  Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

To wszystko prawda, co piszesz. Nie mają obecnie potencjału do realizacji swoich planów. Nauka u nich dość słabo stoi. Najlepsi wyjechali lub przeszli na emeryturę. Gospodarka zasnęła w latach siedemdziesiątych.

 

Jednak z drugiej strony niektórzy analitycy twierdzą, że połączenie potencjału atomowego ze słabą ekonomią i biedną ludnością to mieszanka wielce wybuchowa.

 

Dziękuję za polubienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Franek K

Fajnie operujesz skojarzeniami. 

Rymy okalające w tym tekście to też dobry pomysł. 

Tak się składa, że pracowałem kilka lat w Kazachstanie, gdzie poznałem wielu Rosjan. To byli bardzo fajni ludzie. Sprawiali jednak wrażenie, że lubią być trzymani za mordę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

No właśnie ja też miałem duży sentyment do tego narodu, jednak ostatnio trochę mi się nadwyrężył.
Moja prababcia była 14 lat na zesłaniu na tak zwanym sybirze i wiele dobrego mi opowiadała jak ich tam dobrze przyjęli i życie ratowali. Później była nauczycielką rosyjskiego w Polsce.

Ja też ten język dobrze znam i rosyjską duszę trochę też zarówno od tej dobrej jak i złej strony.

 

Dzięki za pozytywny komentarz i polubienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Jeszcze coś mi do głowy przyszło.
Ja też znałem kilku wspaniałych ludzi, którzy obecnie są po tamtej stronie barykady.
I właśnie ten mój wiersz też o tym mówi, że różne toksyczne "izmy" tworzone od wieków przez siewców zła dzielą zwykłych ludzi dostarczając im niepotrzebnych cierpień.

Czasem granice też przebiegają wewnątrz rodzin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...