Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


BINGO! miało... ;)))
Dzięki Popsuty, za "dobry kamuflarz" i też gratuluję - "oka". :)
A tu masz pierwowzór bohatera (?):
www.youtube.com/watch?v=vbF5SkMk7DE - od 02:30

Pozdrawiam.

Dopiero "tera" paniała głębię. Nie, z tym deficytem już nic nie da się zdziałać - nasz chłop od trawników zna te dzieje jedynie z babcinych opowiadań. Kongratki tym większe :)
Opublikowano
mogliby tu najpierw jaki chodnik zrobić
porządnie
żeby nie łazili ci cholerni ludzie
po tym co posiane
ptaki wydziobują ziarna i psy też
srają na to jak na kompost
tyle roboty na zmarnowanie

dwa dni wzruszali i równali ziemię
potem grabili co popadnie
i ci co tędy przechodzili kurwa też
takie prawde mówie

miał być trawnik
/

ja to sobie tak/

potrzebny był mi taki wyluzowany tekst /

t
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Zgoda, niekiedy autochton w swoim narzeczu potrafi bardziej „dowalić”
niż tzw. intelektualista w swoim. Mądrość ludowa ;)
Dzięki Ewo, pozdrawiam.
www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


BINGO! miało... ;)))
Dzięki Popsuty, za "dobry kamuflarz" i też gratuluję - "oka". :)
A tu masz pierwowzór bohatera (?):
www.youtube.com/watch?v=vbF5SkMk7DE - od 02:30

Pozdrawiam.

Dopiero "tera" paniała głębię. Nie, z tym deficytem już nic nie da się zdziałać - nasz chłop od trawników zna te dzieje jedynie z babcinych opowiadań. Kongratki tym większe :)
deficyt, to trudne słowo, ale zdrowy rozsądek jeszcze działa (po babci) :)
Dziękuję Anno
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Oczywiście Tomek, czytaj jak chcesz, ale dlaczego akurat pominąłeś „normalnie” i „w poprzek”?
Samo „porządnie” nieznacznie tylko „odchudza” wiersz, ale już bardzo mija się z całym przekazem.
Założyłem (być może naiwnie), że poza zwykłym stwierdzeniem, które dopiero w dalszej części okazuje się całkiem sensowne, pierwsze dwa wersy nieco przybliżą charakter wykreowanej postaci.
Ok., widocznie mi się nie udało,
ale z drugiej strony, jeśli coś jest „normalne i porządne”, to czy „w poprzek” jakoś się z tym nie kłóci i do tej konfiguracji pasuje?
;)
Jasne, że pasuje, jeśli powyższy podmiot, o prostej jak widać konstrukcji, to w dodatku jeszcze ktoś z poprzedniej epoki, w której niemal wszystko co „w poprzek” było „normą”.
I teraz pytanie - trafił, wykazał się rozsądkiem, czy tylko tak sobie palnął, bo zawsze był marudą? A może tamte i dzisiejsze normy są takie same, on tylko jest niezmienny? :)

Ale, że Cię wyluzowało - cieszy. Dzięki za odwiedziny, pozdrawiam.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Dawno Cię nie było, witaj Jagoda :)
hmm… i co ja mam Ci na to odpowiedzieć?
A pod blokiem pograć w golfa próbowałaś ;)))
Dzięki. Pozdrowienia
Opublikowano

Prawdziwie swojski, prowincjonalny "Wywiad".. dodam, nie mam nic przeciwko prowincji.
HAYQ, zamieniłabym w drugiej.. "i" na "a" i wówczas bez.. "też", ponieważ czyta się
z rozpędu, że te psy też wydziobują.. a.. "srają".. jest dopiero niżej. Fajny wywiad.
Dorzucę nadzieję temu panu.. trawka na wiosnę sama się uchowa.. ;)
Pozdrawiam... :)

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Ale właśnie o to chodzi Nato, żeby "nieskładna" gadka była prawdziwsza, wywoływała uśmiech z zaskoczenia. Gdybym zrobił tak, jak proponujesz, to ten tekst byłby normalny, gładki i właściwie nic z charakteru peela by nie zostało. Poprawność tylko zaszkodzi. Ta mowa jest celowo zniekształcona, dzięki czemu tekst (mam przynajmniej taką nadzieję) ma właśnie tę "prowincjonalną" nutkę.
To samo jest dalej z "grabieniem - co popadnie", a więc nie o przyrząd z ząbkami tu chodzi ;)
Dzięki za wnikliwość, Nato, ale nie da rady - musi tak zostać.
Serdecznie pozdrawiam.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @viola arvensis   Czytam ten wiersz jak dziennik modlitwy kogoś, kto nauczył się szukać Boga nie w nadzwyczajności, ale w zwyczajności chwili. I właśnie dlatego trafia głębiej niż niejeden teologiczny traktat. Przepiękny tekst!
    • @Simon Tracy   Czytam jak reportaż z wypadku, a pod koniec okazuje się, że dostaję coś zupełnie innego. I ten ostatni wers narratora - zimny, spokojny, straszny. Świetny tekst! 
    • Kolejny utwór z cyklu "Echo":     Na dno duszy, wędrówka w grób W dole bez skargi zadrzemał Mimo starań, tysięcy prób W echa śnie oniemiał   Szpalerem trupów osaczony W życiu w śmierć przeminął W dwa światy duch skręcony Sen ze snem i jawą zawinął   Nie miłość, nie złość zniweczyła Nie ona winna, nie on Nie on, nie ona wszystko zniszczyła Lecz w śnie niepokoju ton   Nie gniew, a skradziona róża Umarłą duszę zachmurza   Z wdziękiem – gorzka zdrada   Sam ze sobą w grobie gada
    • Błękit pociemniał. Anioły pękate siały planety huczące w krąg w deszcze i grady zdrobnione. Zabierzcie mnie, zabierzcie stąd.   A ludzie tworzyli z ziemi, morza i chmur jakby do nieba schody, jak spęczniałe troską ciała gór na płask rozmiażdżone w groby.   I mówili: to nic, że w śmierć ubrany dziś ten świt, powietrze. Nam jeszcze słońce dusi sny i wiatr się jeszcze o nas trze.   Anioły - w żałobne płomyki świec ucichły, jak ciepło drżących rąk i jak para łez ciepłych milkły. Zabierzcie mnie, zabierzcie stąd.  
    • @Jacek273   Świetnie oddajesz dysocjację -  to poczucie bycia kukłą we własnym życiu. Pytania w cudzysłowach działają jak chór w greckiej tragedii -  obserwują, ale nie pomagają.  Szczególnie poruszający wers -"sztuczny człowiek, z zewnątrz - sztuczny dramat".   Pierwszy etap - wyrzucić telewizję! 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...