Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Ludzie, przyznaję się! Nie miałam racji!


Anna_Para

Rekomendowane odpowiedzi

Aniu.
Popieram Twój apel, bo sama mogę na tym tylko skorzystać :)
Jednak to wszystko wydaje się mało realne, nie mówię, że nierealne. A dlaczego? Bo niektórzy nie dysponują taką ilością czasu, inni są leniwi, może nawet zniechęceni, a jeszcze inni nie mają narzędzi, o których wspomniałaś. Do tych ostatnich, należę również i ja.
Uczę się poezji, uczę się komentowania.
Nie mam jakichś ustalonych reguł, które wiersze komentować, a które - nie. To wychodzi w trakcie czytania - coś mi w wierszu przypadnie, coś zaskoczy, wywoła jakiś (może nawet tylko chwilowy) dreszcz, więc piszę o tym. Być może, to zły sposób, bo pogrążam jeszcze bardziej autora w jego niewiedzy.
Nie komentuję wierszy, których nie rozumiem, chociaż na swój sposób zauważam w nich jakieś walory. Wolę się wstrzymać, jeszcze trochę "się pouczyć" czytania, może i w pisaniu poczynię wtedy postępy.
Ale czy to mnie dyskwalifikuje jako komentatora? Może lepiej nic nie robić, zamiast robić coś nieudolnie? Bo mogę tylko wyrządzić krzywdę. I takich właśnie jak ja - tu całe rzesze. Odkąd tu jestem, zauważyłam, że tylko nieliczni mają te "narzędzia"
I to wszystko byś chciała, Aniu, zwalić na ich głowy?
Wiem, że masz dobre intencje, prawdopodobnie przez jakiś czas Twój apel odbije się pewnym skutkiem, zapewne - słabnącym.
Ale jest wyjście, zawsze taki apel można powtórzyć.
Gdyby wiersz można mierzyć jak temperaturę... :)
Ja mam teraz 38,1st. i pewnie zaczęłam bredzić ;(
Ale jakoś starczyło sił.
Aniu, mimo wątpliwości - byłam tu, żeby Cię wesprzeć.
Pozdrawiam, Grażyna.
:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Grażko:

Dzięki piękne. Właśnie o to chodzi. Jasne, że można nie komentować, jeśli się nie rozumie wiersza... Ale można napisać po prostu, badając tekst intuicyjnie - "nie rozumiem tego tekstu, a przecież przesłanie powinno być jasne, czytelne"...

Dzięki za wsparcie i głos. Pozdrawiam serdecznie,

Para:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Właśnie, uważam jak Ty, Aniu, że przesłanie powinno być czytelne i jasne, bo niezrozumiałość nie jest miarą doskonałości wiersza, tylko wprost przeciwnie. Ale widzisz, jest taki nurt - bardzo silna moda we współczesnej poezji - właśnie na niezrozumiałość wierszy. Im bardziej niejasny, zapętlony, im więcej różnorakich interpretacji można mu przypisać - tym lepszy według wielu poetów. I co z tego, że ja się z tym ni e zgadzam? Ale widocznie nie mam racji, skoro jestem w mniejszości - ostatecznie nurt jest nurtem i kijem Wisły nie zawrócisz. Więc po co miałabym się kłócić? Już zresztą właśnie pokłóciłam się o to z kilkoma zupełnie dobrymi poetami, którzy ulegli temu nurtowi. I zupełnie nic z tego nie wynikło, w każdym razie nic dobrego.
Każdy ma prawo do własnego zdania i własnego sposobu pisania, a my nie możemy przypisywać sobie monopolu tych "najmądrzejszych", które "fachowo" oceniają innych. Nie mamy do tego prawa. W dodatku akurat fora internetowe są dla wszystkich i każdy ma prawo tutaj publikować, niezależnie od tego, czy nam się czyjeś wiersze podobają, czy akurat nie.
Pozdrawiam ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...