Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

wyklęty


Rekomendowane odpowiedzi

H. Lecter.;

Bez komentarza - odwołajmy się do faktów:

Oto tekst pewnej rezolucji:

"W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich, powiązanych z Krakowską Kurią Metropolitalną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 roku członkowie Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływy na młodzieży skupionej w KSM, działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali za amerykańskie pieniądze szpiegostwo i dywersję. Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniu antypolskiemu i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne. Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm, ostrzej piętnować wrogów narodu dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej".

Rezolucję podpisało swoim nazwiskiem 53 członków ówczesnego Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich - dalej w tekście KOZLP. Wśród sygnatariuszy owej rezolucji znależli się m.inn.Wisława Szymborska i Sławomir Mrożek.

"Szpiedzy amerykańscy" powiązani z Krakowską Kurią Metropolitalną zostali skazani w propagandowym procesie księży katolickich na karę śmierci i długoletnie więzienie...

Nieznajomość ojczystej historii tak zawsze ściśle powiązanej z historią literatury nie zwalnia nikogo od trzeźwości i obiektywizmu. Jak napisałem wcześniej, fakty mówią. Ludzie już nie muszą. A czasy, kiedy zakładano knebel za niewygodne stanowisko dzięki internetowi bezpowrotnie minęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Panie Jacku , kończąc ten ponury wątek, wpadłem na pomysł aby dokonać rozróżnienia między orderami : order orła białego należałoby odróżnić od orderu orła wybielającego jaki się dostał naszej noblistce. Jedno odznaczenie ale dwie kategorie - tak to widzę, skoro nie da się inaczej. Podobnie z godłem , jedni chcą białego , inni wybielającego -- i to jest właśnie paranormalne, schizofreniczne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Uwielbiam taką "historię naiwną"... ;) Sugerujesz, że gdyby nie tuba propagandowa, do dęcia w którą zaganiano miliony, władza spakowałaby walizkę i przepraszając wyprowadziła się do Moskwy...? ;) Bez rezolucji, nie byłoby wyroków ? :) Za każdą taką "rezolucją" kryły się ludzkie dramaty, środki "perswazji", ideowe zagubienie, manipulacja...Świnie i kanalie oczywiście też były (jak w każdych czasach) ale nie miałbym odwagi, na podstawie pożółkłego, urzędowego świstka, bawić się w "sprawiedliwego", oceniać złożoność ludzkich losów i postaw, tym bardziej hurtowo (literaci - 53 sztuk). W tych czasach, nie było mnie jeszcze na świecie, nie wiem jak bym się zachował, jakbym musiał (wiem tylko jakbym chciał, jak powinienem). Ty wiesz...Zazdroszczę i szczerze podziwiam...Moją wiedzę o mnie samym weryfikuje życie, twojej nie musi...

Piszesz, "czasy, kiedy zakładano knebel za niewygodne stanowisko dzięki internetowi bezpowrotnie minęły", Suchowicz w tekście twierdzi co innego (nieposłusznych wyrzucić na pysk niechaj w mediach ton jeden rozbrzmiewa)...
A może by tak Panowie uzgodnili wspólne stanowisko... ;))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H. Lecter.;

- nie gniewaj się, ale mam wrażenie że "rżniesz głupa" jak to cudownie określił ojciec polskiej lustracji Janusz Korwin-Mikke (wiem-wiem, oszołom jako i ja i Suchowicz);
- autor (Suchowicz) znajduje analogię, posługując się cytatem z noblistki, iż nasze obecne czasy mają pewną wspólną cechę z czasami, kiedy powstawały sławetne agitki Wisławy - tę mianowicie, iż obowiązuje tylko jedna wersja wykładni historii, tylko jedna interpretacja rzeczywistości i tylko taką się nagłaśnia i propaguje w mediach...fora internetowe nie są nadal mediami powszechnymi i nie mają takiego wpływu na opinię i świadomość innych jak TV i radio czy prasa....każde inne zdanie niż te obowiązujące w salonach politycznych się ośmiesza i wygłusza - Polska się podzieliła tak jak to ujął autor wiersza na tych, którzy "wiedzą" i na tych, których "wiedzący" lekceważą, poniżają i marginalizują....
jako poeta opowiadam się po stronie obrażanych moherów - z zasady, z instynktu wspierania tych, którym odmawia się racji posiadania własnego zdania i to podobno w tym szczytnym okresie narodowej historii kiedy obowiązuje standard pluralizmu i demokracji - oczywiście na papierze i w deklaracjach ale nie w praktyce;
skądinąd dobrze wiemy obaj - że prawda i tak jest gdzieś obok i chodzi o to, aby to ona miała wygłos a nie racje tej czy tamtej opcji...
podobnie jak podczas wyborów - głos każdego obywatela się liczy w sprawach publicznych, a ten wiersz krzyczy właśnie o tym, że obywatelowi odmawia się prawa do różnienia w opinii, a jako "obcego" najchętniej by się go pozbyto, jeśli nie naciskami politycznymi to gospodarczymi;
- w poezji nie tylko liczą się walory estetyczne, czasami trzeba podnieść kwestie opowiedzenia się po stronie takich a nie innych imponderabiliów;

pozdrawiam
J.S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Order za znakomity dorobek poetycki Szymborskiej pewnie się należy, pytanie - czy akurat ten...jeśli splendor Nagrody Nobla spływa na kraj języka, w jakim tworzona jest ta poezja to pewnie i Orzeł dostaje blasku;
- mam świadomość artystycznego poziomu wierszy napisanych po roku 68 i dzisiaj kupuję najnowsze zbiory wierszy poetki gdyż obcowanie z nimi daje wielką satysfakcję;
- niemniej, czekam, kiedy poetka przeprosi swój naród - swoją ojczyznę za swojego grzechy wobec tegoż narodu; taka ekspiacja wiele by zmieniła w grubo retuszowanym wizerunku poetki...inaczej, będzie to zawsze portret dwustronny i...przez to dwuznaczny;

J.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Szymborska jest autorką cudownej frazy : "jest nam odmówiony idiotyzm doskonałości"...
Niektórym jednak, Bóg nie odmawia niczego... ;)

Pozdrowienia od głupa * :)

P.S.
* głup - osobnik, który ma prawo do wygłosu, różnienia się w opinii i posiadania własnego zdania ale zdanie to, nie jest zgodne ze zdaniem "wiedzącego" polemisty... ;)
Czuję się lekceważony, poniżany i marginalizowany, czas uciekać z ojczyzny... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymborska jest autorką cudownej frazy : "jest nam odmówiony idiotyzm doskonałości"...
Niektórym jednak, Bóg nie odmawia niczego... ;)

Pozdrowienia od głupa * :)

P.S.
* głup - osobnik, który ma prawo do wygłosu, różnienia się w opinii i posiadania własnego zdania ale zdanie to, nie jest zgodne ze zdaniem "wiedzącego" polemisty... ;)
Czuję się lekceważony, poniżany i marginalizowany, czas uciekać z ojczyzny... ;)
--------------------------------------------------------------------------------

Dnia: Dzisiaj 07:54:30, napisał(a): H.Lecter

- erystyka, czysta erystyka!
- czyli odwracanie kota ogonem - miau-miau...

:))!
J.S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś na witrynie o2 taki wierszyk - autora nie podano

Kołysanka Platformiarska

Znów stara zgraja szczęśliwym trafem,
bez głów, bez planów, za to z rozmachem
do żłobu toczy swe tłuste cielska
Idzie Platforma Obywatelska !

Do sądu złodziej śmiało ucieka
Bo wszak korupcja prawem człowieka !
Czar PRL-u wraca do formy
Wdzięczni jesteśmy ludziom z Platformy ?!

Zwrot w dyplomacji to rozdział drugi
Od dziś będziemy świadczyć usługi
Dla Władimira i dla Angeli.
Czas na kolanach iść do Brukseli !

Szef MSZ-u już ma kaganiec
Śląsk i Pomorze weźmie Giermaniec
Trzeba wywłaszczyć polskiego chłopa
Vivat Platforma, Vivat Europa !

Angela z Ritą ręce zaciera,
By na Wschód ruszyć tropem Hitlera,
A za nią ziomków procesja tłumna
Vivat Platforma, piąta kolumna.

Za tawariszcza Tuska zdarowie
Piją Gazpromu oligarchowie
Władimir Putin z radości śpiewa:
Nu tiepier budiet kak za Breżniewa;

Odwrót z Iraku, z Afganistanu
Osama śmieje się spod turbanu,
Taki sojusznik jak Tusk się przyda;
Vivat platforma i Al-Kaida !

Koniec z lustracją ! Koniec rozliczeń !
Dla konfidentów to koncert życzeń
Od dzisiaj wszyscy jesteśmy święci
Vivat platforma i konfidenci !

Niech żyje wolność! Ćpun na wagarach
Łbem durnym kręci w dymu oparach
Całkiem legalnie ćmiąc porcję zielska
Vivat Platforma Obywatelska ! "

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...