Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Czym jest dla was poezja?


adolf

Rekomendowane odpowiedzi

jw. po porstu każdy poeta musi mie wyobrżenie swego fachu

może ja zacznę:

poezja - siła pohdzaa od Boga, która pozwola poecie dojrze to czego zwykły człowiek dojrze nie ejst w stanie, a o pozwala nas zbliży do boskości i samodoskonalenia"

a jak wy???

ja sobie wyobrażam tak:

światło Słońca - symbl Boga

swiatło księzyca - symbol Poezji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



ja nie wiem, czy na tym forum płaą za ienkie aluzje bądź kiepskie ironię. Pytanie brzmi nie jaka jest NAPRAWDĘ ale zaco WY ją maie. Skoro piszecie musiie mie jaki poglad.

ps. a nawet jezzeli nie waidomo to co?? Pieknie by wygladal swait gdyby w xvii wieku netwon zadal pytanie " o to jest grawitja, inni by odpowiedzieli : na ot sobie kazdy zadaje pytania od wiekow wie ksomzz tym...

pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



ja nie wiem, czy na tym forum płaą za ienkie aluzje bądź kiepskie ironię. Pytanie brzmi nie jaka jest NAPRAWDĘ ale zaco WY ją maie. Skoro piszecie musiie mie jaki poglad.

ps. a nawet jezzeli nie waidomo to co?? Pieknie by wygladal swait gdyby w xvii wieku netwon zadal pytanie " o to jest grawitja, inni by odpowiedzieli : na ot sobie kazdy zadaje pytania od wiekow wie ksomzz tym...

pozdr.


ale poezja jest jedna, więc wszystkie poglądy, są zbieżne raczej, uczucia, wyrażanie uczuć, uczucia, ale właśnie czym w wymiarze materialności jest poezja, ot co pytanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgadzam się z przedmówcami, bo trudno tu cokolwiek wykluczyć.


Może być wszystkim, a może - niczym, zależnie od preferencji.

Do mnie trafia "definicja" Konstantego Ildefonsa G.
Moja poezja to jest noc księżycowa,
wielkie uspokojenie;
kiedy poziomki słodsze są w parowach
i słodsze cienie.
Gdy nie ma przy mnie kobiet ani dziewczyn,
gdy się uśpiło
wszystko i świerszczyk w szparze cegły trzeszczy,
że bardzo miło.
Moja poezja to są proste dziwy,
to kraj, gdzie w lecie
stary kot usnął pod lufcikiem krzywym
na parapecie.


Tym jest dla mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poezja może być:

- uduchowieniem
- emocją
- magią/mistycyzmem
- brudem spod paznokcia
- psią kupą
- kuflem piwa

Itepe itede. Czyli może być różna. Poważna, psychodeliczna, mroczna, zabawna, lekka, ładna, brzydka... I za to ją lubię. Choć osobiście preferuję tę poważną, smutną (bo jestem sztywniak).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poezja też jest
Czymś więcej niż życie zastane
Czymś więcej niż potrafię ująć to więcej
Niedoskonałym zmaganiem sie z oczekiwana doskonałością
W moim wykonaniu namiastką czegoś bardziej prawdziwego
Chorobą niektórych ludzi
Protestem wobec statystycznej normalności
..............................................................
............................................................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bartosz Cybula". Twoje imię i nazwisko(to w internecie) jest też wątkiem z identycznie brzmiących i wyglądających liter alfabetu. Napisz je inaczej w ramach protestu i chęci bycia kimś więcej niż inni a i tak będziesz tylko wątkiem jednej z obecnie żyjących istot. Nie powtarzaj się, dlaczego jesteś wciąż tylko sobą. Jeżeli zakreślasz innym granice poznaj najpierw swoje. Jeżeli ci się to przynajmniej częściowo uda, to również w sobie zauważysz coś niepowtarzalnie nowego. Będziesz bardziej szanował innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Czuję podobnie, jednak bardziej emocjonalnie. Poezja to dla mnie dar, niezasłużony, czasem niechciany, osobisty, wręcz intymny. Przedłużenie snu o idealnym świecie, kochających się ludziach i wszechobecnej harmonni dzieła Stwórcy. 'Raj utracony', za którym tęsknię bezowocnie, świadoma nierealności takich marzeń w zmaterializowanej, zekonomizowanej, zkatalogowanej i zpopulizowanej rzeczywistości.
To protest i akt buntu, miejsce, gdzie wylewam żale i mam odwagę odkryć prawdziwe oblicze mojej duszy. A że jest ona udręczona , powalona , beznadziejnie uwikłana i zawalona kanonami normalości tych normalnych - tylko w poezji mogę odetchnąć pełnią pragnień i idealistycznych, chorych wizji. Tu mogę być głupia, naiwna, niepraktyczna, płaczliwa, zgorzkniała i niepoprawnie romantyczna, niesystematyczna, butna, niezdyscyplinowana.
Niczego i nikogo nie zawiodę, nic nie stracę i niczego w zamian nie oczekuję, na nic nie liczę, poza chwilą zapomnienia i odrobiną uwagi Tych, którzy miewają podobne fanaberie.
Poezja ma dla mnie też ciemne oblicze; jest potwierdzeniem inności, odrzucenia, dziwaczności, niezrozumienia, braku sił i odwagi na walkę o swoje ideały w realu. Uświadamia mi moją małość, marność, tchórzostwo i za to czasem ją przeklinam, bo nie jestem pewna czy nie lepiej mniej czuć, widzieć, rozumieć, analizować.
Moja poezja jest smutna, bo ze mnie smutas i nienawidzę w sobie tego udawania równiachy i bezstresówy na zewnątrz - takiej mnie oczekują, bo kiedyś taka byłam ( ale to inna bajka) Chociaż miewam też spontaniczne super chwile. Tak przez ten rozdźwięk często sobą pogardzam. Czuję, jakbym żyła podwójnie i cholernie mi wstyd, że nie potrafię tego zmienić.
Poezja, innych twórców potrafi mnie bawić do łez, wtedy odpręża, poprawia nastrój, daje nadzieję, że nie jest aż tak źle skoro inne wrażliwe dusze tak świetnie bawią, naśmiewają się , ironizują. uwielbiam ludzi o satyrycznym zacięciu i błyskotliwym poczuciu humoru.
Tyle sprzeczności, bółu i radości - ot, POEZJA.

pozdrawiam Wszystkich serdecznie, zwłaszcza Ciebie Adolfie, wdzięczna za ten wątek.
:) zw - sze :) a.m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owy temat poezji zostal po czesci poruszony na tym forum, prosze patrzec w watek mojego autorstwa -> "Poezja prawdziwa czy poezja zniewolona?". Nie widze potrzeby wchodzenia dwa razy do tej samej rzeki.  


Pozdr. Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



ja mówiłem o tym forum, już kilka razy był tu ten sam temat więc może zamiast wklejać znów to samo, lepiej włożyć trochę wysiłku , poszukać w archiwum topiku i tam się wpisać. Uszanujmy może czyjeś serwery, które są utrzymywane za czyjeś pieniądze?
Nic nie muszę pisać w ramach protestów i nie chcę być kimś więcej niż inni więc proszę nie urządzaj sobie osobistych wycieczek dobrze? Ja szanuję wszystkich w jeden sposób i nie muszę się podporządkować twoim słowom. Nie zakreślam też nikomu żadnych granic więc daruj sobie proszę jakieś dziwne opinie na temat mojej osoby dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...