Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Piątek. Budzę się z białego snu
By wkroczyć w Twój czarny świat

Nie możesz ukryć zmieszania

Twe ciało tak aromatyczne
zapada się
pod dotykiem
dłoni

Przy Tobie
gardzę
opalenizną
jędrnych Włoszek
zapominam
o uległości Arabki całującej mocą

Jesteś słodsza od cukru,
moja
Kawo…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne :)
nawet czytając i tytuł i wiersz dopiero ostani wers mnie oświecił co do wymowy i sensu wiersza...tzn że wiersz jest bardzo dobrze napisany, aalbo ja coś już słabo kontaktuję...
w każdym razie dziękuję za uśmiech, który wiersz wywołał :)

Serdecznie pozdrawiam
Natalia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe uwagi:
"Twe ciało tak aromatyczne
zapada się
pod dotykiem
dłoni"
"twe" brzmi źle, a nawet bardzo źle. Zastanowiłbym się nad zapadaniem. Nie lepiej brzmi "zapala się", albo "rozpala moje dłonie?
Końcówka trochę nieudana. Zostawiłbym motyw cukru i kawy, ale bez przesady. Nie propagujmy na siłę roślin zmodyfikowanych genetycznie :)
Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



tak mało śmiesznych rzeczy Pan ostatnio opowiada, już się spodziewałem, że pójdę spać smutny, a proszę, proszę, jednak. gdzie ten rasizm? że woli kawę od od Włoszki, czy że od Arabki? Czy może biały sen to metafora białej rasy? proszę jaśniej mistrzu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogoiści uprzejmie oznajmiają co następuje:
1. "biały sen" w swym zamyśle odnosił miał się do stanu prezentowanego przez nas kultu błogości, stąd też biel snu jest bielą pościeli, pokoju, kotar, bielą spokoju, itd.
2. Poszukiwanie w wierszu jakichkolwiek dwuznaczności ma sens jedynie w przypadku ostatniej strofki -
"Jesteś słodsza od cukru".
Słodycz przywodzi na myśl ukojenie z picia kawy, pocałunek, jednocześnie jednak - traktując wiersz jako skrótowy opis procesu parzenia kawy - etap słodzenia. Jesteś słodsza OD cukru, ponieważ właśnie wsypałem w CIEBIE cukier.
3. Podoba nam się pomysł z rozpalaniem (dłoni przez kawę), tudzież POBUDZANIEM zmysłów - pomysły te z pewnością zostaną przez nas wykorzystane.
4. Tym niemniej nie mamy najmniejszego zamiaru rezygnować ze słówka "Twe", jako że Twój świat wykradł nam już niejako oboczne określenie "Twoje".
5. A kto czytał, ten Trąba -

Kółko Przyjaciół Gogoizmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Andrzej P. Zajączkowski czytam po niemiecku i rozumiem:) śliczny wiersz
    • @Domysły Monika ... "jesteś".. bo.. ocalić siebie od.. zapomnienia. Jak ładnie napisałaś i do tego zostawiasz mi Grechutę z takim wykonaniem. Moniko, bardzo Ci dziękuję... :)   @Rafael Marius ... "metaforycznie doświadczenia życiowe ciążą zbyt, by wzlecieć".. hmm.. może i to, tutaj chodziło o wiek, stąd takie porównanie.  Dziękuję Ci.   @Marek.zak1 ... Marku... dzięki Ci za te miłe słowa. Fajnie, że zostawiłeś cokolwiek..:)     @aff ... to określenie funkcjonowało nie tylko w stosunku do dzieci. Lubię to słowo, jak wiele innych...   Moi drodzy, bardzo dziękuję za zatrzymanie się tutaj i zostawione słowa...:) POzdrawiam.  
    • @Domysły Monika   Jeśli chodzi o Narodowe Święto Niepodległości: jest ono obchodzone od ósmego do jedenastego listopada przez różne organizacje polityczne - socjalistów, ludowców, narodowców, chadeków, komunistów i wszelkiej maści ważniakowi, tak więc: jedenastego listopada to tak naprawdę umowna data...   Łukasz Jasiński 
    • @Domysły Monika   Pani   Moniko: z mojego kalendarza wynika, iż powinno być - dwadzieścia trzy dni - wolnych od pracy w roku jako ustawowe święta narodowe i pogańskie - wymienię tutaj tylko te pierwsze, oto one:   - Narodowe Święto Pracy - pierwszego maja, - Narodowe Święto Flagi Państwowej - drugiego maja, - Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja - trzeciego maja, - Narodowe Święto Wojska Polskiego - piętnastego sierpnia, - Narodowe Święto Niepodległości - dziesiątego listopada   i taki powinien być ustawowo-legislacyjny i formalno-prawny porządek konstytucyjny, niestety: teraz mamy jeden wielki chaos... Jeśli chodzi o najważniejsze święto pogańskie - to:   - Wigilia Nocy Kupały - dwudziestego czerwca, - Pierwsze Święto Nocy Kupały - dwudziestego pierwszego czerwca, - Drugie Święto Nocy Kupały - dwudziestego drugiego czerwca,  - Trzecie Święto Nocy Kupały - dwudziestego trzeciego czerwca   i jeśli chodzi o noc świętojańską - to nie jest pogańskie święto, tylko: chrześcijańskie - próba ukradzenia Nocy Kupały przez sektę monoteistyczną, jasne: niedziele - pracowite bez żadnego wyjątku.   Łukasz Jasiński 
    • pada deszcz rosną nie tylko kwiaty  marzenia szukają miejsca  chciałby kwitnąć  a ty  ty zdajesz się  ich nie dostrzegać  próbują wyjść na światlo  przeglądają w lustrze  robią makijaż  nie dają jednak sobie  dużych szans    pragnienia bez światła  zwiędną jak kwiaty  pozbawienie wody    gdybyś...  mógłbym być i światłem   2.2025 andrew    
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...