Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Bohater romantyczny


AiMaR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Jestem w trakcie przygotowań prezentacji do matury ustnej z języka polskiego i natknąłem się na pewien problem :)

Mój temat dotyczy bohatera romantycznego w literaturze romantyzmu i późniejszych okresów.

[quote]I. Literatura podmiotu:
1. Dostojewski F., "Zbrodnia i kara", Wydawnictwo Greg, tłum. Zbigniew Podgórzec
2. Mickiewicz A., "Dziady" cz. III
3. Mickiewicz A.,”Pan Tadeusz”, Wydawnictwo Greg
4. Słowacki J. " Kordian ", Wydawnictwo Greg, ISBN 83-7327-167-8
5. Gombrowicz W. „Ferdydurke”, Wydawnictwo Literackie




Do literatury podmiotu dopisałem Ferdydurke ze względu na zalecenia od Pani Prof. ...Ale szczerze mówiąc niebardzo wiem, co konkretnie poruszyć w tym temacie przy tej lekurze.
Czy ktoś mógłby mnie lekko wspomóc w tej sprawie ? // Chociaż wskazanie konkretnego wątku - przeczytałem całą książkę, ale niczego nie potrafię powiązać z tematem prezentacji ;/


Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj się profesorki najlepiej :D:D:D

Jeszcze raz zobaczę na forum dyskusyjnym post typu "pomocy w maturze", będę gryzł.

(Zaraz ktoś mi wygarnie, że sam taki założyłem - owszem, ale to bła oczywista prowokacja :P - zresztą już nawet nie pamietam, czy go założyłem, czy tylko chciałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Do literatury podmiotu dopisałem Ferdydurke ze względu na zalecenia od Pani Prof. ...Ale szczerze mówiąc niebardzo wiem, co konkretnie poruszyć w tym temacie przy tej lekurze.
Czy ktoś mógłby mnie lekko wspomóc w tej sprawie ? // Chociaż wskazanie konkretnego wątku - przeczytałem całą książkę, ale niczego nie potrafię powiązać z tematem prezentacji ;/


Pzdr

Podpowiedź: Bohater romantyczny - bohater skłócony ze światem, buntownik.
Józio sprzeciwia się konwencjom, normom, czyli "gębom" -> do rozwinięcia :)
Można też zwrócić uwagę na ostatnią formę - "gębę", w którą popada Józio, porywając Zosię, tak jak uczyniłby to romantyczny kochanek ("musiałem ucałować swoją gębę jej gębą, gdyż ona swoją gębą moją ucałowała gębę").

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w ogóle polonistka nie powinna narzucać Ci jeszcze jednej pozycji do literatury podmiotu jeśli ty sam nie czujesz, że powinieneś to omówić...

nie ma się co tą maturą ustną z pol. przejmować... trzeba być naprawdę "wybitnym", żeby jej nie zdać, z resztą ona się nie liczy chyba na żaden kierunek... i polega na znudzeniu komisji.. (z resztą nie ma się co dziwić, że słuchanie 15-minutowych "referatów" jest nudne)

pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zapomnij o "przemianie bohatera romantycznego"... sztampa...

Wspominki z mojej matury: z nudów dołożyłem "Szakala" Fostera z "dnia szakala" do bohaterów romantycznych. Ale to mnie wtedy było stać na taką wkładkę na ustnej: "nie wiem co pami ma na myśli, ja wiem co chcę powiedzieć"..... dzisiaj takich wyskoków nie polecam, chyba, że ktoś się czuje na tyle mocny w temacie....

Generalnie "licealna" literatura nie jest zła, gorzej, jak dorośli ludzie nic poza nią nie wykroczyli, i dalej mówią o literaturze i historii jak nastolatki, albo co gorzej, jak ich licealni i podstawówkowi nauczyciele.... nuda....

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...