Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tyle razy czytałem narzekania na nasza wspaniałą ojczyznę, więc myślę, że musicie stanowić wulkan pomysłów na to, jak poprawić sytuację w naszym kraju.

Wcielcie się proszę na chwilę w postać dyktatora, władzy autorytarnej, która posiada możliwość wprowadzenia zmian. Zbliżają się wybory. Przedstawcie proszę wasz program, albo przynajmniej jedno rozwiązanie, które byłoby w stanie coś poprawić. Jak Wy byście rządzili Polską?

Moja odpowiedź: Polska sytuacja jest beznadziejna. Nie widzę żadnych szans, by można było jeszcze jakoś umilić życie Polakom w tym dziesięcioleciu. Znaczną część budżetu przeznaczyłbym na edukację i uczynił z Polaków za 15 lat najbardziej wykształconą nacje na Świecie. Głupie:) A wy?

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowano

Ja bym zmienił system edukacji na taki jak był przed reformą. W każdym razie nowa matura won i egzaminy na studia. I zrobiłbym porzadek na uniwerkach jakas kontrola tych rozpasanych profesorków. Zeby studenta zaczęli traktować jak człowieka, a nie jak gówno w morzu wiedzy. Na razie to tyle, ale jeszcze coś wymyślę.

Opublikowano

reformacja edukacji i chyba wartobyłoby postawić wiecej na turystykę: nie tylko morze i krajobrazy górskie są wartosciowe.... niestety co z tego ze przy wielu miastach okoilce swietne i wartościowe, skoro nie da się do niech za bardzo dojechać, :>?

Pozdrawiam
Agata

Opublikowano

1. Zmniejszyć administrację o jakieś 99%. Najlepiej poprzez wysłanie w kosmos, choć podobno nie należy go zanieczyszczać.
2. Kara śmierci za: łapówkarstwo, nadużycia i zaniedbywanie obowiązków służbowych - inaczej się tego nie wypleni.
3. Wszelkie funkcje publiczne powinny być traktowane jak praca społeczna - wypłaty należy uzależnić od dochodów osiąganych przed ich podjęciem (jak ktoś zarabiał 1000 zł zanim został posłem, tyle zarabia nim będąc)
4. Rozliczać zarządy firm - odpowiedzialność finansowa za straty w przedsiębiorstwie powinna spadać na zarząd. Koniec wielomilionowych odpraw, za to np. wielomilionowe kary finansowe za doprowadzenie firmy do ruiny.
Pozdrawiam, jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy to dopiszę.

Opublikowano

przede wszystkim uwolnić rynek tzn znieść 95 % obowiązujących dzisiaj koncesji i pozwoleń na prowadzenie działalności , zlikwidować obowiązek ubezpieczania się w ZUS , zniść wszelkie podatki , wprowadzić 3% podatek liniowy , zlikwidować senat , ilość posłów ograniczyć max. do 100 szt , wszelkie państwowe jeszcze przedsiębiorstwa sprzedać , z podatków utzrymywać jedynie zawodową armie - podkreślam zawodową , nie ślimaków z poboru - niezbędny korpus dyplomatyczny oraz niezbędnych urzędników oczywiście też policje , wprowadzić kare śmierci ale tylko za morderstwa popełnione z premedytacją , za łapówkarstwo nie ma potrzeby ponieważ nie będzie już koncesji , pozwoleń i państwowych firm , nie będzie urzedników którzy te koncesje wydają więc nie będzie komu dawać łąpówek .
Należy jeszcze oddać w prywatne ręce szkoły , szpitale , przychodnie , żłobki , przedszkola etc.
to na poczatek
ach jak byłoby wtedy pięknie , żylibyśmy w wolnym, świetnie rozwijającym się kraju
moglibyśmy być dumni ze swojej ojczyzny , emigranci z niemiec i francji masowo ściągaliby do naszego kraju zarabiać bardzo cenne złotówki
a ja swoje dzieci posłałbym do prywatnej szkoły w której nikt by im nie zaśmiecał muzgownic jakimiś bzdurami o tym np. że Robespier to był wielki mąż stanu , tylkoi prywatny nauczyciel za moje własne pieniądze uczyłby ich prawdy , że był to morderca , łajdak i bandyta
ach jak byłoby wtedy pięknie

kop

Opublikowano

zgadzam się - reforma edukacji; może wtedy ludzie nie kradliby i nie kombinowali, gdyby odebrali jakies obywatelskie wychowanie... wszystko zaczyna się od dzieciństwa; trzeba by poprawić sytuację finansową rodzin ,a by mogły lepiej wychowywać dzieci - ale na to wszystko trzeba kasy... ale edukacja najważniejsza!

Opublikowano

a ja bym otworzyła wszystkie granice:)) zróbmy sobie drugą szwecję- 8 osób na km. kwadratowy!!
a serio to trzeba by się porządnie zająć ochrona środowiska w naszym kraju, bo nasi "specjaliści" np. od regulacji rzek nas utopią.

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




edukacja wbrew pozorom nie jest najważniejsza , ale co by nie powiedzieć nie pozostaje bez wpływu na dzieci ,
natomias co do reszty to jako stary cynik uważam iż ludzie nie będą oszukiwali prędzej wtedy kiedy stwierdzą ze im sie to nie opłaca


kop
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



A co z kolejkami?.. Ze szczególnym traktowaniem?... To też się osiąga łapówkami. Obawiam się, ze z naszym cwanym narodem trzeba pojechać krótko.
Pozdr. j.
Opublikowano

powiem tak droga joaxi
śp. Stefan Kisielewski powiedział kiedyś bardzo mądrze iż socjalizm to taki system w którym ludzie dzielnie walczą z problemami które nie występują w żadnym innym systemie .
do moment kiedy w naszym kraju będzie panował socjalizm to takie problemy jak piszesz będą istniały i nie zmieni sie tego żadnymi karami , w kapitalizmie natomiast wiele spraw rozwiązuje się samoczynnie bez ręcznego sterowania .
ludzom potrzeba wolności jak świerzego powietrza
pewnie że na stromym urwisku jest niebezpiecznie ale i widoki piękne , i powietrze czyste i wiatr we włosach
a w zapierdzianej piwnicy pewnie jest bezpieczniej - ALE ŚMIERDZI !!!!!!!!!

kop

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Ależ zgadzam się z Tobą całkowicie, drogi Krisie o Poranku. :)
Tyle, że nasz dzielny naród świetnie sobie radzi z kapitalizmem. Chodzi o mentalność ludzką i brak poszanowania wobec autorytetów czy prawa. Miałąm okazję obserwować cwaniactwo Polaków mieszkających od lat na stałe za granicą, we Francji czy w Stanach. To, że tamte kraje jakoś jeszcze funkcjonują to tylko zasługa tego, że stanowimy tam jakiś promil ogółu ludności.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że strzelanie np. do skorumpowanych urzędników państwowych to fikcja, ale obawiam sie, ze to jest jedyny sposób w tym kraju na wyplenienie korupcji. Przykre, ale prawdziwe. Przed wojną funkcjponowało jeszcze coś takiego jak honor - urzędnik przyłapany na korupcji honorowo strzelał sobie w łeb. Teraz honoru nie ma. Podobnie jak wartości moralnych, etycznych, odpowiedzialności za swoje czyny i wielu innych cech niezbędnych, by w kraju było lepiej.
Pozdrawiam, j.
Opublikowano

ja to bym zaczął od oszczędności:
-wycofanie naszych "kontynegentów" z innych krajów
-zredukowanie armii (w tym rezygnacja z f16 za 5mld$) - w dizsiejszych czasach armia to jakiś śmieszny przeżytek - do czego to niby służy?? - lepiej zaoszczedzona kase przeznaczyc na badania nad bronią masowego razenia - tylko to zapewnia bezpieczeństwo

weryfikacja prywatyzacji - a w efekcie unieważnienie umów zawrtych wbrew prawu, i pownowne sprzedaż, ale tym razem na uczciwych warunkach

-zaoszczedzone pieniadze przanaczyc na edukacje (w tym na potrojenie zarobkow nauczycieli - żeby do szkół nie trafiali ludzie których nigdzie indziej nie chcą)

proste,ale nie do zrobienia

ale tak sobie marząc - wprowadziłbym jeszcze karę śmierci dla polityków działających na szkode państwa

Opublikowano

mam dzisiaj mnóstwo cudownych recept na lepszą przyszłość

balcerowicza wysłać na kamczatkę i wydrukować pieniądze. będziemy wszyscy bogaci.
afroamerykańską lesbijkę o korzeniach żydowskich zrobić prezydentem. będziemy tolerancyjni.
na rogach ulic rozdawać heroinę. zorganizować domy publiczne opłacane przez państwo. będziemy wyzwoleni.
wszystkich z wyższym wykształceniem wysyłać na przymusowe roboty. będziemy krajem równych szans.

jak coś jeszcze przyjdzie do mojej nieprzeciętnej głowy to się podzielę.

Opublikowano

Ja bym zaczęłam od PRAWA, nie jest najgorsze ale dlaczego mało kto je respekruje, wiekszosć tylko szuka luk w prawie by to wykorzystać na własną korzyść i oszukać państwo.Taka jest prawda.Po drugie należy zacząć od siebie , swojej rodziny i swojego otoczenia!!Bądźmy jakimś przykładem. Jezeli chodzi o ZUS to faktycznie należy zmniejszyc składki i bardziej karać łapówkarstwo bo łapówkarstwo w Polsce zamiast patologią zaczyna być normą!!!!!!Co do szkół prywatnych to OK ale czy każdego będzie stać??Nie mozna poprawiać tylko dla siebie Polski są przecież i ludzie ubodzy,których moze nie być stac na szkołe prywatną.Lepiej wiecej nacisku kłaść na edukację i kulturę nauczycieli.Kazdy powienien mieć równe prawa do nauki..chwilowo więcej nie piszę choć mogłabym ksiazkę napisać o nowych ustawach. Pozdrawiam

Opublikowano

i tak mi się jeszcze przypomniało.
wszyscy narzekają na polityków, a tak naprawdę nie mamy prawa na nich narzekać. beznadziejnie głupie społeczeństwo wybrało sobie taki sejm jaki chciało. narzekanie zacznijmy od jądra ciemnej masy, czyli od samych siebie.

najśmieszniejsze będzie, że wybory wygra cimoszewicz i sld:)

Opublikowano

Tyle mówicie o edukacji — a do czego ona? chyba tylko po to, aby polskim towarem eksportowym stał się wykształcony człowiek
ja jestem za płatnymi uniwersytetami, co z tego, że nie każdego byłoby stać? a czy każdy musi być wykształcony?
wyższe zarobki nauczycieli? jasne, przyciągnęłoby to tych bardziej myślących do szkół, ale najpierw trzeba się pozbyć mianowanych, bo inaczej różnica taka będzie, że uczyć będą głąby zarabiające trzy razy więcej
broń masowego rażenia nie gwarantuje bezpieczeństwa — tyle tylko że jeśli ktoś nią nas zaatakuje, na osłodę będziemy mogli odpowiedzieć tym samym, co jednakże wielkiej korzyści nam nie przyniesie

Opublikowano

Ubolewam nad poziomem przestawionych tu opinii. Nie nad samymi propozycjami zmian w naszym kraju ale nad idiotycznym przekonaniem, że problemy skończą się po zastosowaniu cudownych rozwiązań. To bzdura.
Pozwólcie, że przedstawię w miarę spójną-jak się zdaje-propozycję kompleksowych zmian.
1)Podatki-podatków CIT i PIT nie ma. Po prostu. Są zastąpione przez ujednolicony podatek VAT i podatek od obrotu kapitałem. Wyeliminuje to w znacznej mierze ilość oszustw podatkowych i pozwoli zaoszędzić na rzeszach urzędników skarbowych. Wszelkie poważne pieniądze, jakie mogły by być zapłacone i tak lądują na Kajmanach przy obecnych regulacjach.(obciążenie budżetu)
2)Służba zdrowia-infrastruktura służby zdrowia wraz z pracownikami zostaje sprywatyzowana. Kasy chorych(pacjent może swobodnie wybierać, na usługi której z nich się zdecyduje)zapewniają najpotrzebniejsze zabiegi poprzez wykupywanie usług od właścicieli infrastruktury(na zasadzie przetargów). Kasy chorych finansowane są z budżetu-składka ZUS(obecnie główna bolączka pracodawców)jest likwidowana. Weryfikacja rent.(oszczędność budżetowa)
3)System emerytalny-obowiązuje na podstawie umów osób fizycznych z funduszami emerytalnymi. Składka emerytalna jest likwidowana. Każdy pracujący obywatel musi zawrzeć jakąś umowę emerytalną.(oszczędność budżetowa)
4)Kodeks Pracy-uwolniony kodeks pracy. Likwidacja licznych regulacji i koncesji.(oszczędność budżetowa)
5)Kultura-likwidacja ministerstwa kultury i państwowych dotacji do kultury.(oszczędność budżetowa)
6)Przedsiębiorstwa skarbu państwa-państwowe przedsiębiorstwa zostają sprywatyzowane-zachowane zostają tylko te o znaczeniu straregicznym, zwłaszcza przesądzające o bezpieczeństwie energetycznym państwa.(oszczędność budżetowa)
7)Służba policyjna i system penitencjarny-kary zostają złagodzone. Wprowadzona zostaje większa różnorodność kar(weekendowe i popołudniowe prace przymusowe, więzienia weekendowe, obrączki elektroniczne)-upowszechnienie prac przymusowych. Przekfalifikowanie kar przestępców obecnie odsiadujących wyroki więzienia na nowo wprowadzone środki penitencjarne.(oszczędność budżetowa)
Pensja policjantów uzależniona od liczby zatrzymanych przestępców(być może wydaje się to szokujące, ale bodajże w Bydgoszczy ten system się sprawdził)-surowe kary dyscyplinarne-w tym kary finansowe-za każdą osobę niesłusznie zatrzymaną.(bez wpływu na budżet)
Rozbudowanie sekretariatów w sądach. Pensja sędziów uzależniona od liczby wydanych wyroków(za wyjątkiem sędziów sądów apelacyjnych)-wysokie kary dyscyplinarne za każdy wyrok uchylony przez sąd apelacyjny.(obciążenie budżetowe)
8)Edukacja-finansowana przez budżet edukacja w systemie 8+4+3+2 na koniec każdego etapu egzamin zewnętrzny. Egzaminy na koniec szkoły podstawowej i liceum przypominają te obecnie funkcjonujące. Zostaje wprowadzona obowiązkowa matura z matematyki.
Zostają znacząco zwiększone wydatki edukację i badania naukowe. Pieniądze są rozdzielane na podstawie średniej liczby punktów uzyskanej przez szkołę na egzaminach albo przewagi tej średniej nad średnią punktów uzyskanych przez uczniów na egzaminie kończącym poprzedni szczebel edukacji(brany jest pod uwagę bardziej korzystny czynnik). Pensje nauczycieli(z założenia wysokie)uzależnia się od tych samych zmiennych. Większą wagę w programach przykłada się do promocji kultury.(obciążenie budżetu)
9)Władza-władzę ustawodawczą stanowi wyjątkowo mały(20-30 posłów)sejm z posłami wybieranymi w okręgach jednomandatowych i stuosobowy senat wybierany w ordynacji proporcjonalnej bez progu wyborczego. Senat(którego komisje przejmują obowiązki obecnie działających komisji sejmowych)zatwierdza decyzje sejmu i zgłasza poprawki. Prezydentowi odbiera się prawo weta. Likwidacja większości ministerstw(ich obowiązki przejmują podległe ministerstwom urzędy i prywatne firmy najmowane przez państwo. Większość instytutów jest likwidowana.(oszczędność budżetowa)
10)Pozostałe zmiany-likwidacja poboru. Wprowadzenie małej(20-30 tys.)armii zawodowej. Likwidacja telewizji publicznej. Ujednolicenie systemu alarmowego.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Naram-sin zasadnicza różnica polega na tym że ludzie nie mają już czasu na wychowywanie dzieci a programują maszyny aby to robiły i taki młody człowiek wychowany przez sztuczną inteligencję będzie się kochał w sztucznej inteligencji. Można by było temat rozwijać w nieskończoność ale dając do ręki dziecku smartfona programujemy go już na całe życie. Dlaczego jest trend wśród elit aby nie dawać dziecku smartfona do czasu aż nie nauczy się odruchów ludzkich.
    • Pewien rabin co bogiem jest mu rodzic kompanowi nakazał przyjść do łodzi a gdy ten psioczył że już się zmoczył usłyszał - po palach, ośle, trza chodzić!   *****.*** sobota dzień narodzin człowieka i Ewy, a za podłe potraktowanie kobiet grzechem jest Jezu ufać tobie.
    • masz problem  nie szukaj pracy za chleb ona sama cię znajdzie  jak będziesz głodny    nie dadzą wiele  ale i umrzeć będzie trudno    szukaj pracy  myśląc jaka będzie z niej frajda  coś nowego byle jaka  to  osiem godzin kieratu    a ty  ty jesteś stworzony do...   nie wiesz do czego  stąd problem  od tego zacznij    nie myśl o swoim wykształceniu możesz być każdym    pomyśl na początek o polityce  może to to    wielka  niczym nieskrępowana kasa  i nie oglądając się  idź tą drogą    co ty na to    może uda ci się polubić  lekko płynące pieniądze    7.2025 andrew  Sobota, już weekend Miłego wypoczynku   
    • Tylko co ma do tego AI? AI będzie tak funkcjonować, jak ją zaprogramują ludzie, a ci oczywiście zrobią to zgodnie z jakimiś wzorcami. Pytanie - jacy to będą ludzie i w jaki sposób wychowani. A to, że koncepcje wychowawcze się zmieniają, nie ulega wątpliwości, odkąd potrzeby jednostki zostały postawione ponad potrzeby wspólnotowe. Sztuczna inteligencja nie stoi jednak w kontrze do czegokolwiek, odzwierciedla tylko bieżący stan rzeczy. Oparta (głównie) o modele językowe, operuje jedynie na systemie kodów i znaczeń. To my ją 'wychowujemy', jeśli można to tak nazwać,  ucząc pewnej struktury, odzwierciedlającej mniej więcej naszą logiczną percepcję, nasz aparat pojęciowy. AI nie rozumie rzeczywistości jako czegoś ciągłego, zmieniającego się pozostającego w ruchu, ewoluującego zrelatywizowanego, tylko jako zbiór stałych elementów, które zostały wprowadzone do bazy danych i w ich obrębie się porusza. A elementy te już wprowadza człowiek, który może być dobry lub zły, głupi lub mądry, mieć rozwiniętą wyobraźnię lub nie, rozległą lub wąską wiedzę.... No i trzeba jeszcze dodać, że AI jest - na razie - tworzona do realizowania określonych zadań, co pokazuje, że człowiek jednak chce pozostać wolny i zrzucić na nią to, czego wykonywanie go ogranicza. Odszedłem trochę od tematu, a zmierzałem do tego, że AI będzie w stanie 'widzieć' różnice', o których piszesz, jeśli tego zostanie nauczona.  Chyba, że chcesz powiedzieć, że sam czujesz się trochę taką sztuczną inteligencją, bezdusznie programowaną do pełnienia określonych funkcji  narzuconych przez zewnętrzny, techniczny plan, a nie dzieckiem wychowywanym do samodzielnej realizacji siebie, w zgodzie z tym, czego AI jeszcze nie posiada (wolna wola, samoświadomość).
    • Na pierwszy rzut oka ma to być coś sonetopodobnego. Ale popłynęłaś po tym jeziorze... w szuwary, Środki artystyczne zostały dobrze dobrane. obrazy są plastyczne, żyjące, z łatwością poddają się wizualizacji. Tymczasem forma sprawia wrażenie bardzo nieudolnie skleconego pancerza, w którym wiersz się dusi i dogorywa, a to przez nienaturalne inwersje, a to przez brak rytmu, a to przez pokracznie poprzekręcaną gramatykę. W ten sposób od razu pokazujesz czytelnikowi wszystkie słabe miejsca, gdzie nie umiałaś sobie do końca poradzić z językowym budulcem. Niech będzie to zwykły, wolny wiersz, który uwolnisz z tego stylistycznego żelastwa, a jeśli koniecznie upierasz się przy sonetach, to trzeba więcej treningu, bo tu już 'intuicyjnie' się nie da.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...