Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Majestatyczne kolumny (obraz świata po zagładzie/zniknięciu ludzi z powierzchni Ziemi, widziany oczyma przybysza z odległego układu gwiezdnego)


Rekomendowane odpowiedzi

Te, niegdyś majestatyczne, kolumny

Dziś porasta bluszcz,

Wokół płożą się ruiny dawnego porządku -

Dziś to wnętrze puszcz.

 

Kiedyś (podobno) żyli na tym świecie ludzie,

To oni są konstruktorami tych ruin,

Obecnie rozpadających się resztek

Świetności dawnego systemu.

 

Atlantyda minionej cywilizacji,

Zatopiona w jantarze

Nowego porządku

Wszech rzeczy.

 

Warszawa, 8.09.2021

 

Edytowane przez Michał1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Michał1975 Pojmuję głębię zawartej w wierszu myśli, choć mam zastrzeżenia do niektórych użytych sformułowań :)

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Bez wątpienia od tysiącleci żyli na Ziemi ludzie, nie ma więc podstaw do wątpliwości, czyli słowa "podobno", w tym kontekście.

Skoro mówimy o ruinach, czyli budynkach, a nie sztuce na przykład, to bardziej adekwatne byłoby użycie: budowniczymi, konstruktorami itp.

Jeśli mowa o ruinach (co wybrzmiało wyżej) , to zapewne nie o materii organicznej, a to ona ulega rozkładowi. Skoro ruiny są nie zamieszkałe, bo tak wynika z wiersza, to nie może być mowy o resztkach systemu, bo nie ma już tej społeczności. Są to ewidentnie pozostałości po ludziach, którzy te ruiny zamieszkiwali, a nie po systemie. Wiem o co Ci tutaj chodziło, ale jednak należałoby ująć rzecz inaczej.

Wybacz krytykę, ale moje serce archeologa jakoś nie mogło tego przeboleć. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

O, to koleżanka też archeolog? Jak fajnie, ja jestem też archeologiem co prawda tylko amatorem, ale lubię... Archeologia niemal mnie zabiła kiedyś (w dosłownym sensie) ale mimo wszystko przetrwała w moim serduszku :-)

Znaczy sercu, nie serduszku:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Michał1975 zmienił(a) tytuł na Majestatyczne kolumny (obraz świata po zagładzie/zniknięciu ludzi z powierzchni Ziemi, widziany oczyma przybysza z odległego układu gwiezdnego)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...