Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Lwów 22.06.1941


Rekomendowane odpowiedzi

@Marek.zak1 Jakkolwiek nie jest to zupełnie mój klimat ani tematyka, którą bym jakoś szczególnie "czuł", to muszę przyznać, że wiersz jest całkiem w porządku. No i taki w sam raz do podręcznika języka polskiego, więc życzę Ci sławy, Marku ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

To są reminiscencje z rodzinnych rozmów w młodości. Według lwowskich Polaków, jeszcze 2-3 lata i większość wylądowałaby na Syberii, czy w Kazachstanie.. Jedyna Anglia walczyła, ale pakt Ribbentrop - Mołotow  to był największy sojusz na świecie, z dwoma komplementarnymi dyktaturami, więc bez jego rozbicia los Polaków był przesądzony. Byli zagrożeniem dla Hitlera i Stalina. a współpraca służb ZSRR i Niemiec w niszczeniu nas - wzorowa.  22.06.1941 był tym, co nas uratowało. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Kołyma, jak taka jest rzeką, na wschodnim krańcu Syberii, więc teoretycznie powinno być "nad" ale wiem, a przysłuchiwałem się rozmowom, że funkcjonowało w mowie potocznej "do". Pewnie nikt nie był aż tak świadomy, dokąd się jedzie. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek.zak1

 

Czytałem książkę "Wichry Kołymy" i wydaje mi się, że tam funkcjonowało "na" z uwagi na fakt, że można się tam było dostać tylko drogą morską. Ale nie będę się z historykiem spierał :)

A tak w ogóle, to polecam książkę "Klasztor" o Wyspach Sołowieckich. Znasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...