Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Konkwistadorzy


Rekomendowane odpowiedzi

@OloBolo  poruszyłeś trudny temat. Z chciwości i w ramach ewangelizacji uśmiercono w Ameryce 90% rdzennej ludności, a niektórzy szacują, że nawet 95%. Ogromny dramat tych ludzi... No tak mi się skojarzyło. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MeeWoosh  no tak już jest, że bardziej rozwinięta cywilizacja dominuje tę słabszą, ale w tym przypadku doszło do ludobójstwa rdzennej ludności Ameryk. Czy biali to bestie... ? No taka wtedy była nasza mentalność, choć to w żaden sposób nie usprawiedliwia mordów, niszczenia odmiennych cywilizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ameryki były najeżdżane, Europę napadali m.in. Saraceni lub Maurowie

 

- jak to o nich wtedy mówiono. Ciemna karnacja Sycylijczyków nie wzięła się znikąd.

 

Cały Półwysep Apeniński z Sycylią i Sardynią włącznie od VII do X wieku opanowane były

 

przez władców muzułmańskich. Fakt, że konkwistadorzy i ich następcy, w porównaniu

 

z Saracenami byli dużo bardziej krwiożerczy. Dlatego Saracenów widzę bardziej

 

w drugiej zwrotce Twojego wiersza :)

 

... co może Sycylijczyka wkurzać, jednak przez trzy wieki w pewnej „symbiozie” żyli

 

i rządzili w podbitych regionach Italii.

 

Ciekawy temat i wiersz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jan_komułzykant Jeszcze można wspomnieć o wymordowaniu większości mieszkańców Kartaginy przez naszych rzymskich kulturalnych protoplastów, czy z nowszych czasów miliony wymordowanych Chińczyków podczas japońskiej okupacji. Ludzkość ma się czym chwalić i te pochwały to dla praktycznie każdej nacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Somalija   Jeszcze jedno: nie pozwolę, aby ktokolwiek rozbierał moją inteligencję na pierwsze czynniki - to robią nauki ścisłe, słowem: zakładają klepki na mózg, ojej, oczy, otóż to: temperatura Słońca wynosi 5,500 stopni Celsjusza, Jądro Ziemi - 5,500 stopni Celsjusza - czy to daje coś do logicznego myślenia? Ziemia będzie trwała, póki będzie świeciła największą gwiazda Słońce i pewnie kiedyś Słońce zgaśnie i będzie karłem, pewnie pani nie może przełknąć faktu naukowego, iż następuje obrót płyty tektonicznej - to jest niewygodne dla sekciarzy od ocieplenia klimatu, Unii Europejskiej od dwutlenku węgla i wszelkiej maści sekt monoteistycznych, które wrzeszczą o końcu świata, nieprawdaż? Zaraz pewnie oskarży mnie pani, iż tworzę "teorie spiskowe", nieprawda: takimi epitetami posługują się ci, którzy nie mają kontrargumentów.   Łukasz Jasiński 
    • @Somalija   "Studia humanistyczne są tak samo wartościowe jak techniczne – przekonywała w Czwórce magister historii. Czy tak jest faktycznie?   Zgłębianie historii czy matki nauk – filozofii jest dziś passé. Na taki stan rzeczy złożyło się kilka czynników. – W ostatnich 20 latach miał miejsce olbrzymi bum na studiowanie, to doprowadziło do obniżenie poziomu, szczególnie kierunków humanistycznych – mówił w audycji “Się mówi” dr Łukasz Niesiołowski z Uniwersytetu Warszawskiego.   Jednak system finansowania uczelni wyższych również stawia na “umysły ścisłe”. – Jesteśmy niedofinansowani, chętniej dotowane są kierunki techniczne – podkreślił Mateusz Mrozek, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Tymczasem, jak podkreślają goście Czwórki, osoby bez “konkretnego zawodu” łatwiej radzą sobie na rynku pracy. – To są ludzie, którzy potrafią dopasować się do oczekiwań pracodawcy – ocenił dr Niesiołowski."   Źródło: Internet    Komentarz odautorski: dlatego właśnie świetnie sobie poradziłem w życiu i nadal sobie radzę, chociaż: jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu - posiadam nabytą niepełnosprawność (nie słyszę) i zawsze miałem pod górkę - niczego nikomu nie zawdzięczam - jak ognia unikałem nepotyzmu, a teraz nie muszę pracować i to was bardzo, bardzo i bardzo boli...   Z poważaniem  Łukasz Jasiński 
    • Melodyjnie    Łukasz Jasiński 
    • Uuuu... Jestem pod wrażeniem...   Łukasz Jasiński 
    • Melodyjnie    Łukasz Jasiński 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...