Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

haiku


Kenshin

Rekomendowane odpowiedzi

Asfalt plus kwiaty rumianku daje kontrast. Rozumiem, że asfalt musiał być popękany.
Popracowałbym jednak nad elementami:

- pośród asfaltu - raczej w asfalcie lub jego spękaniach...
- rozchylają swe płatki - skoro masz w 1 wersie kwaty rumianku to niepotrzebny zaimek w wersie drugim...

pozdrawiam
Piotr M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałabym się przyczepić ( chociażby do "rozchylające" - to słowo zwrotne lub występuje jako "rozchylające" coś ), ale nie dało się. Gratulacje.
Do "Piotra M" : "rozchylające płatki" to płatki rozchylające ( w domyśle właśnie coś) i wtedy to nie pozostaje bez sensu. Myślę tu o samoznaczeniu wersu. "Pośród asfaltu" też nie naruszam. Zaletą dodatkową tegoż haiku jest możliwość łączenia poszczególnych wersów w dowolnej konfiguracji znaczeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwiatek rumianku
nad spękanym asfaltem
rozchyla płatki


[Kenshin]

Wspaniałe kontrasty:
przyroda-cywilizacja, stare(spękany)-nowe(roślinka), żywe-martwe, brzydkie-piękne, twarde - delikatne, szaro-czarne - żółto-białe

Utwór wygląda jednak tak, jakby stanowił jedno zdanie. Mocą haiku są dwie części współgrające lub kontrastujące ze sobą. Wg mnie powinieneś bardziej rozdzielić utwór na części. Nie ingerując w to, co dotychczas wymyśliłeś, pokażę o co mi chodzi:

spękany asfalt --
w szczelinie kwiat rumianku
rozchyla płatki

Na pewno będziesz umiał to lepiej dopracować, zachowując dwuczęściową strukturę utworu.

Powodzenia,
Grzegorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



wersja 1. Słoneczko jest małe :) - zbędny przymiotnik.
wersja 2. Brak powiązania obu części utworu. Wniosek jaki może przyjść do głowy Czytelnikowi to rozbicie asfaltu przez rumianek - raczej wykluczone.
Starałbym się unikać takich zdrobnień jak kwiatek rumianku. Po prostu kwiat.


pozdrawiam i życzę cierpliwości
Piotr Mogri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...