Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

/postępowcom w nadziei na refleksję/
------------------------------------------------

Zygmunt Gloger notuje
w wielu polskich okolicach lud mniema
że Antychryst narodzi się z jaja
które zniesie kogut

elementarz do poprawki
Ala być Ali
Ali być Ala

bóg w sukience Diora
to bogini
na kolejnym wybiegu
w majtkach w khaki
niesie na ramieniu
karabin maszynowy
hit sezonu

stało się płeć znikła
aby zjawić się w hasłach
New Age jako wyzwolenie

nonsens unieważnia znaczenie
stawia prawdę i fałsz rozum i nierozum
światło i ciemność na równej stopie

prawo (czytaj: lewo) wyznawania dowolnych przekonań
poprawia samopoczucie
dzięki głębokim modyfikacjom
nowy porządek nowy system
przeniesie ludzi z tymczasowego więzienia
obyczajów i przyzwyczajeń
w świat sukcesu

nie będzie to świat w pierwszej osobie
liczby pojedynczej
biologiczna kruchość tymczasowość
ma służyć wiecznemu systemowi
tysiącletniej Rzeszy komunistycznemu rajowi Związku Radzieckiego
demokracji europejskiej Unii

triumfująca samoułuda
utopi ja utopi płeć utopi naród
jak każda Utopia

może czas zastąpić irracjonalny entuzjazm
humanistycznym pesymizmem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maria_bard

jeśli śmieszna to gdzie?...jestem zainteresowany całkiem serio...i będę wdzięczny za odpowiedź...inaczej to tylko pusta naklejka, bez treści...określanie bez uzasadniania to bardzo wygodny sposób uchylania się od odpowiedzialności za opiniotwórcze słowa...przynajmniej tak uczą nadal na UJ....W KRAKOWIE, A SĄDZĘ ŻE I WE WSZYSTKICH Uniwersytetach świata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopień ideologicznego zaczadzenia i intelektualnego zamordyzmu (kuriozalna siódma i ósma strofa), wyrzuca tekst poza obręb literackiej dyskusji. Nie wiem czego uczą w Krakowie ale na moim bieszczadzkim zadupiu, nie traci się czasu na wykazywanie różnic pomiędzy gender a III rzeszą, to nawet zwyczajnie nie wypada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Dobrze. Podejmuję wyzwanie. Odpowiem Panu, bo już długo trwa ta potyczka, zresztą nie tylko ze mną.

Mimo, że konsekwentnie stronię od upubliczniania spraw osobistych, tym razem odstąpię od tej zasady.

Zapewne zdaje Pan sobie sprawę, jako absolwent UJ (o czym przypomina Pan wielokrotnie, jakby to była a priori koronacja pańskich opinii), że to rozmowa o światopoglądzie.

Ad rem:

Od czasu, kiedy jedno z moich trojga dzieci rozjechała jakaś komuchowska paskuda i uniknęła kary, spokorniałam wobec inności.

Mój syn inaczej się porusza, inaczej myśli, inaczej mówi.

Dobrze, że udało się mnie i mojemu kochanemu mężowi wybudzić go z dwóch długotrwałych śpiączek.

Są ludzie inni niż nasza standardowa wyobraźnia. Jednakże to nie pozbawia ich człowieczeństwa. I ani wygląd, ani poglądy, ani tryb życia nie powinny doprowadzać do wykluczenia.

Nikomu nie wolno tego wartościować, bo nigdy nie wiemy, co może się zdarzyć.

Żaden biskup, żadna ambona, czy jakaś odmiana kościoła tego nie wystandaryzuje.
Skąd śmieszność? Stąd właśnie. Mieni się Pan człowiekiem światłym, więc cały ten tekst jest śmieszny w swojej adolescencji.

Kreślę się z szacunkiem.

Elżbieta (zaledwie po U.W.)

I tylko jedno moje zastrzeżenie:

Jeżeli za chwilę powie mi Pan, że powinnam była pilnować mojego syna, to Pana zamorduję!
Szedł w grupie dzieci po przejściu dla pieszych tuż obok szkoły. - To tak na wszelki wypadek....gdyby chciał Pan coś dodać do faktów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andrzej_barycz

po przeczytaniu hitu lat osiemdziesiątych pt.: Oblicze człowieka socjalistycznego" i "Socjalistyczna Eugenika" można było przewidzieć kierunek lewicowych prowokacji, podcinających fundamenty europejskiej kultury i cywilizacji...To co jest upiorne naprawdę to nie strofa wiersza Jacka Sojana, ale bezustanna manipulacja na świadomości odbiorców mediów, uśpionych pozornym humanizmem antycywilizacyjnej akcji pod hasłem gender...Proletariacka rewolucję zastąpiono podstępnie rewolucją kulturalną, nakierowaną na niszczenie podstaw chrześcijańskiej cywilizacji. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Widzi Pan...na pewno. Stosuje pan unik, którego zresztą spodziewałam się.
Ale, jeśli Pan nie rozumie, to cytuję fragment:


"Są ludzie inni niż nasza standardowa wyobraźnia. Jednakże, to nie pozbawia ich człowieczeństwa. I ani wygląd, ani poglądy, ani tryb życia nie powinny doprowadzać do wykluczenia.
Nikomu nie wolno tego wartościować, bo nigdy nie wiemy, co może się zdarzyć."

Moja historia uczy pokory i szacunku wobec inności. Tego Panu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maria_bard

myli Pani postawę pokory z postawą bierności...toczy się szalona walka o świadomość kulturową i obywatelską a Pani swoją prywatę kładzie na szali zupełnie odmiennych wartości i zasad...to dość typowe dla kobiet...Tam gdzie chodzi o sztandar one wojują o kolor firanek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę długi, można zrobić z tekstu dwa, a nawet trzy wiersze, np. do New Age... Mądry, daje do myślenie. Jak zwykle pod tekstem komentarze nie o wierszu tzn. tym razem "pośrednio" na temat. Przynajmniej wywołał dyskusję. Długość powoduje odbiór jako manifestu, ale może to i dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...