Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Święta siła


Rekomendowane odpowiedzi

[color=green]Z uwagi na to, że nie tylko tytuł utworu może wzbudzać kontrowersje, jego autor postanowił zacytować teksty biblijne, które niejako uzasadniają meritum przesłania, a nawet użyte w utworze zestroje i figury stylistyczne.

1 Mojżeszowa 1, 1; 2
: Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię. A ziemia była bezkształtna i pusta i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej; a [u]czynna siła Boża[/u] przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód.

Jeremiasza 10, 6-13: Nie ma absolutnie nikogo podobnego do ciebie, Jehowo. Ty jesteś wielki i twoje imię jest wielkie, potężne. Któż by się ciebie nie bał, Królu narodów, bo tobie się to należy; gdyż pośród wszystkich mędrców narodów i we wszystkich ich królestwach nie ma absolutnie nikogo podobnego do ciebie. A zarazem są oni bezrozumni i głupi. Drzewo jest po prostu usilną zachętą do rzeczy marnych. Srebro wykute na płytki sprowadzają z Tarszisz, a złoto z Ufaz, robotę rzemieślnika i rąk tego, kto wykonuje przedmioty z metalu; ich odzież jest z niebieskiego włókna i z wełny barwionej czerwonawą purpurą. Wszystkie one są robotą mistrzów. Lecz [u]Jehowa naprawdę jest Bogiem. Jest Bogiem żywym i Królem po czas niezmierzony[/u]. Z powodu jego oburzenia zakołysze się ziemia, a żaden z narodów nie ostoi się wobec jego potępienia. Oto, co im powiecie: "Bogowie, którzy nie uczynili niebios i ziemi, znikną z ziemi i spod tych niebios". To on utworzył ziemię swą mocą, on utwierdził żyzną krainę swoją mądrością i on swym zrozumieniem rozpostarł niebiosa. Głosem swym wywołuje huk wód w niebiosach, sprawia też, że obłoki pary wznoszą się z krańca ziemi. Uczynił kanały dla deszczu i sprowadza wiatr ze swych składnic.

Izajasza 40, 25-31: Ale do kogoż mnie przyrównacie, żeby mnie z nim zrównać? - mówi Święty. Podnieście oczy ku górze i popatrzcie. Kto stworzył te rzeczy? Ten, który ich zastęp wyprowadza według liczby, wszystkie je woła po imieniu. Dzięki obfitości dynamicznej energii - jako że jest również pełen werwy w swej mocy - ani jednej z nich nie brak. (...) Czy się nie dowiedziałeś ani nie słyszałeś? Jehowa, Stwórca krańców ziemi, jest Bogiem po czas niezmierzony. On się nie męczy ani nie nuży. [u]Nie sposób zbadać jego zrozumienia[/u]. Zmęczonemu udziela mocy, a temu, kto nie ma dynamicznej energii, daje obfitość potęgi. Chłopcy się zmęczą i znużą, a młodzieńcy na pewno się potkną, ale [u]ci, którzy pokładają nadzieję w Jehowie, odzyskają moc[/u]. Wzniosą się na skrzydłach jak orły. Będą biec, a się nie znużą; będą chodzić, a się nie zmęczą.

Daniela 10, 19: (...) "Nie lękaj się, mężu nader miły. Pokój tobie. Bądź silny, tak, bądź silny". I gdy tylko do mnie przemówił, wytężyłem siły i w końcu rzekłem: "Niech mój pan mówi, ponieważ dodałeś mi sił".

Łukasza 1, 80: A dziecię rosło i [u]nabierało sił w duchu[/u]. I pozostawał na pustyniach aż do dnia, gdy się otwarcie pokazał Izraelowi.

2 Mojżeszowa 35, 31; (...) napełnił go duchem Bożym w mądrości, w zrozumieniu i w wiedzy oraz we wszelkim rzemiośle (...)

Łukasza 11, 13: (...) chociaż jesteście niegodziwi, umiecie dawać swym dzieciom dobre dary, o ileż bardziej Ojciec w niebie da ducha świętego tym, którzy go proszą!

Rzymian 8,11: (...) duch tego, który wskrzesił Jezusa z martwych, mieszka w was, to ten, który wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, ożywi też wasze śmiertelne ciała przez swego ducha w was przebywającego.

Galatów 5, 16-23: (...) Stale postępujcie według ducha, a nie spełnicie żadnego pragnienia ciała. Ciało bowiem jest w swym pragnieniu przeciwne duchowi, a duch jest przeciwny ciału, gdyż są sobie przeciwne, tak iż nie czynicie tego, co byście chcieli czynić. Co więcej, jeśli was duch prowadzi, to nie jesteście pod prawem. Jawne zaś są uczynki ciała, a są nimi: rozpusta, nieczystość, rozpasanie, bałwochwalstwo, uprawianie spirytyzmu, nieprzyjaźnie, waśń, zazdrość, napady gniewu, swary, rozdźwięki, sekty, zawiści, pijatyki, hulanki i tym podobne rzeczy. Co do nich przestrzegam was, jak już was przestrzegłem, że ci, którzy się czegoś takiego dopuszczają, nie odziedziczą królestwa Bożego. Natomiast [u]owocem ducha jest miłość, radość, pokój, wielkoduszna cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiara, łagodność, panowanie nad sobą[/u]. Przeciwko takim rzeczom nie istnieje żadne prawo.

Przypowieści 27, 11: Bądź mądry, mój synu, i [u]rozweselaj moje serce[/u], abym mógł dać odpowiedź temu, który mi urąga.


[color=green]Ponieważ zamysłem autora nie było indoktrynowanie nikogo, ani nawet przekonywanie, stąd uprasza by komentujący mu czegoś w tym rodzaju nie przypisywali i formułowali swoje wypowiedzi w zgodzie z zasadami obowiązującymi w serwisie www.poezja.org, a to tym bardziej, że autor nie zamierza odnosić się do komentarzy niestosownych, a tym bardziej naruszających jego dobra osobiste - art. 23. Kodeksu Cywilnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...