Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Pomoc - próba analizy twórczości Achmatowej / pilne!


Rekomendowane odpowiedzi

Droga tegoroczna maturzystko....
Czy aby nie za późno pomyślałaś o tym, że potrzebna ci prezentacja? Tematy wybiera się już we wrześniu, więc pytania trzeba było już wtedy kierować. Niestety humanistką ja również nie jestem i nie pomogę ci. Może ktoś się znajdzie i podejmie temu wyzwaniu. Trzymam kciuki. Także jestem tegoroczną maturzystką, ale moja prezentacja była już gotowa i sprawdzona przez nauczyciela (ażeby żadnych błędów rzeczowych nie było) w marcu.

Pozdrawiam

Janina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga tegoroczna maturzystko ;),
Podziwiam Cię. Nie znam nikogo, kto by miał prezentację gotową już w marcu, a chodzę do jednej z najlepszych szkół w Polsce. Ja jednak nie sądzę, by miało być już za późno, jeżeli temat się czuje, a poezję kocha, co trudnego w przygotowaniu dobrej prezentacji? Wszak liczy się polot, nie zorganizowanie. Jedyną moją trudnością jest zagadnienie z zakresu rytmiki wiersza, ale też przecież nie muszę jej omawiać, jeśli nie uzyskam tu pomocy, w końcu nikt nie może wymagać od licealistki z mat-fizu, że wykryje wszystkie niuanse metrum wiersza Achmatowej. Dzięki za te kciuki! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojezusicku! metrum, paroksytoniczny akcent, klauzula... na cholerę ta cała terminologia? przecie to w żadne sposób nie pomoże w rozumieniu poezji! odnoszę wrażenie, że poloniści wymyślili takie dziwy tylko po to, by czuć się ambitnym wobec matematyki.

fakt, nie ma to jak maturzysta, który szuka pomocy na tydzień przed maturą. [matura czyli egzamin dojrzałości.] do ślubu też się będziesz przygotowywać na tydzień przed?

a tak na serio, czy kwestie średniówek i akcentów są na tyle ważne, że dodadzą Ci jakiś punkt na maturze? na serio? a nie lepiej skupić się na samych przesłaniach wierszy? bo dam sobie głowę uciąć, że jak Achmatowa pisała, to nawet do głowy nie przyszła jej średniówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



dziwne... w mojej szkole już około połowa maturzystów miała napisaną prezentację, a wcale moja szkoła nie jest jedną z najlepszych w Polsce...
I zgadzam się z Czarną Wstążeczką. Też czasami coś napiszę i nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się wtedy myśleć o średniówkach, a tym bardziej o metrum czy akcencie, chyba, że robiłam to na siłę, ale wtedy trudno napisać coś sensownego. Tak więc jeśli wyjdą takie polonistyczne niuanse to przez przypadek. Możesz to ująć w swojej pracy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że dokładna analiza wiersza bardzo pomaga zrozumieć poezję! Jestem też przekonana, że Achmatowa wiedziała sporo o istnieniu średniówki, w każdym razie nie wyobrażam sobie, aby bez takiej wiedzy potrafiła pisać sonety i utwory stylizowane na rosyjski folklor. Istnieje jeszcze ewentualność, że tak dobrze czuła, tak genialnie słyszała wszelką osobliwość słowa, iż wystarczyły jej głośne odczyty nakreślonych gdzieś w zeszycie zdań. Ale to tylko potwierdza zasadność przeprowadzania szczegółowej analizy przez człeka prostego, bo przecież ja tak dobrze jak Achmatowa wiersza nie czuję. I o jakich polonistach mówisz? Toż to już Arystoteles sporo zajmował się poetyką – jest ona tworem humanistów a nie polonistów akurat. I nie sądzę, by to było tak, że humaniści próbują w jakiś sposób dorównać matematykom, a po prostu te sztucznie wydzielone przez człowieka dziedziny przeplatają się i łączą, pozostając już na zawsze ze sobą powiązane. Humanistyce matematyka jest bardzo potrzebna! Właściwie nie ma dziedziny, która by się bez niej potrafiła obyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...