Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Czy łatwo jest pisać poezję?


Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



witam cię Espena Sway
zgadza się, lecz w w moim przypadku natchnienie jest konieczne, nie umiem pisać inaczej :)))
pozdrawiam

trzeba pomyśleć co to takiego 'natchnienie'?
z punktu widzenia osoby, która pisze trochę
ponad trzy lata, wydaje mi się, że to jakaś
ideologia albo nie wiem co. artysta natchniony,
uduchowiony? może póŁ roku tak myślaŁam :P.
teraz uważam, że po prostu raz ma się lepsze
pomysŁy, raz gorsze. co jakiś czas trzeba
do literatury sięgnąć, trochę się podszkolić,
przemyśleć parę spraw i tyle. sztuka to
przede wszystkim praca. i to ciężka, systematyczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



witam cię Espena Sway
zgadza się, lecz w w moim przypadku natchnienie jest konieczne, nie umiem pisać inaczej :)))
pozdrawiam

trzeba pomyśleć co to takiego 'natchnienie'?
z punktu widzenia osoby, która pisze trochę
ponad trzy lata, wydaje mi się, że to jakaś
ideologia albo nie wiem co. artysta natchniony,
uduchowiony? może póŁ roku tak myślaŁam :P.
teraz uważam, że po prostu raz ma się lepsze
pomysŁy, raz gorsze. co jakiś czas trzeba
do literatury sięgnąć, trochę się podszkolić,
przemyśleć parę spraw i tyle. sztuka to
przede wszystkim praca. i to ciężka, systematyczna.

...i natchnienie jest konieczne :)

1. stan duchowego ożywienia twórczego, dążenie do czegoś wielkiego, wzniosłego
2. rzecz, osoba, zjawisko itp. będące podnietą do jakiegoś działania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja chciałem tylko zauważyć, że osobiście dla mnie ok. 50 stron napisania prozy (także piszę, czasem myślę, że może nawet lepiej?) to jest tyle czasu ile potrzebuję na jeden wiersz. Samo stworzenie wiersza to jakieś trzy godziny dla mnie, do pięciu jak są wyraźne problemy z rytmem czy coś. Szlif potem to jakieś ledwie pół godziny. Ale przed tym całym procesem potrafię dwa dni myśleć nad tym "jak ten wiersz ułożyć" żeby jaknajoryginalniej i jaknajciekawiej zakomunikować się z odbiorcą.

Proza poetycka to dla mnie środek dość dziwny ale odsyłam do niej kreatywnych - jeszcze niewykorzystany w pełni, jeszcze niewyczerpany do końca, a to jest w dzisiejszych czasach w cenie. Jakby ktoś miał kłopoty z definicją - "Gloria Victis" Orzeszkowej to cała nowela spisana prozą poetycką.

I osobiście jestem zdania, że na wszystkich portalach poetyckich jest około trzech osób, które tak naprawdę potrafią ocenić poezję. Chyba wszystkie trzy z tych, które mam na myśli, nie piszą wcale. Krytyka rządzi się jeszcze innymi prawami niż pisanie bo przede wszystkim musi dążyć do maksymalnego obiektywizmu i chłodnego spojrzenia. To już nie jest "podoba mi się" tylko... "podoba mi się", ok - ale dlaczego?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze wiersze krótko, ale ogromnie rzadko. Tylko, kiedy wiersz sam do mnie przyjdzie.
Od momentu, kiedy zaiteresowałam się Poświatowską (daaawno temo ;)), nigdy nie pomyślałam, ze pisanie jest łatwe. ( www.poswiatowska.org/content/view/255/65/ ) ;)
Pozdrawiam
Zuza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Krytyka rządzi się jeszcze innymi prawami niż pisanie bo przede wszystkim musi dążyć do maksymalnego obiektywizmu i chłodnego spojrzenia. To już nie jest "podoba mi się" tylko... "podoba mi się", ok - ale dlaczego?

Absolutnie, zgadzam się z tym, że łatwo powiedzieć: "podoba mi się" albo "nie podoba mi się". Do konstruktywnej oceny potrzeba nie tylko maksymalnego obiektywizmu i chłodnego spojrzenia i uzasadnienia dlaczego tak albo nie , ale również sporej dozy doświadczenia w danej dziedzinie krytyki w tym przypadku poezji i prozy.
Głębsza analiza danego utworu to już profesjonalizm!
Lecz czy nie jest lepiej od czasu do czasu przeczytać słowa pochwały z ust "amatora krytyka": "wiersz podoba mi się" niż być kompletnie zignorowanym!?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...