Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

To nie ja


Rekomendowane odpowiedzi

To nie ja, Panie, odszedłem podstępnie,
za pasem sakwę srebrników przypiąłem,
to przecież nie ja pod osłoną nocy
z Twej smutnej twarzy pocałunek zdjąłem.

Na tamtej drodze nie było mnie wtedy,
gdy tłumy wściekle jęły Ci ubliżać,
i wspomnij, Panie, czy to moje ręce
młotem i gwoździem biły Cię do krzyża?

A Ty co roku rodzisz się na nowo,
znowu układam w żłobie świeże siano,
żywicą pachną pokoje wygodne,
na stoły jadło obfite podano...

Tygodni kilka mija jak świst bicza,
którym tak srogi ból zadano Tobie,
ja, zamiast złotej lampki na choince,
w swym twardym sercu kuję Ci grobowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iiii
to nie ja
byłam ewą
więc wybacz nam Panie

ze czasem takie gnioty piszemy o Tobie;)
rozumiem, ja wszystko rozumiem, ale szkoda mi że w takie formie archaicznej, w pewnym momencie odniosłam wrażenie ze pojawiła sie krytyka obchodu świąt, dzisiejszego obchodu (na co swoją drogą dobrze peel reaguje w puencie)..i własnie dlatego sprzeciwiam się takiej formie,powinna być na wskroś współczesna bo zabranie się w ten sposób za taki przekaz mnie nie zmusza do refleksji, mnie śmieszy..

ale po dłuższym zastanowieniu..na swój sposób nawet ładnie..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem wam moi mili przedmówcy, że nie znacie chyba się na tym o czym mówicie,(tu- o modlitwę idzie);)
forma bardzo pasuje do treści, i UWAZAM że taką formę nalezy zachować do takiej treści. Bardzo mało jest wierszy o tematyce religijnej, myslę że od czasu do czasu należy potrząsnąć naszymi sumieniami, obudzić je. Sama też jakoś ostatnio przysypiam w tym temacie.
Piaście BRAWO, za odwagę i temat, serdecznie ścis-kamES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu czytających, tyle wrażeń, odczuć, refleksji lub całkowity ich brak (no cóż, i tak bywa). Jeden powie, że się zna na poezji współczesnej i dla niego to gniot, inny przeczyta bez zgrzytów, bo tekst płynie rytmicznie, jak w prawidłowo skonstruowanym wierszu rymowanym, i jemu się spodoba, znajdzie się też taki, który w ogóle nie przeczyta.
Dla mnie to wiersz modlitwa, rozmowa z Chrystusem, przemyślenia osoby wierzącej. Każdy modli się inaczej, jedni po staremu, inni współcześnie, a jeszcze inni nie wiedzą o czym mowa, powiedzą - „jaka modlitwa, nikt już się nie modli, to przeżytek”. Dlatego nie licytujmy się, bo tam gdzie mowa o Bogu, nić porozumienia jest bardzo cienka i łatwo zranić się nawzajem. A po co?
Pozdrawiam Piaście serdecznie :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Dziękuję za komentarze, choć tak bardzo różne to muszę powiedzieć, że każdy ma rację. Rozpiętość ocen przy tego typu tematach zawsze jest od skrajnych do skrajnych. I bardzo dobrze, każdy ma swoje odczucia.

Np. Jego Alter Ego
- jest za, a nawet przeciw. Oj, przepraszam, odwrotnie - jest przeciw, a nawet za. Mimo, ze archaicznie to po dłuższym zastanowieniu, oczywiście, trochę "nawet za" ... :))) Fajnie... :)))
Pozdrawiam

Maciej
- jest archaicznie, bo tak to sobie umyśliłem. Ale myślałem też, jak napisać, by było nowocześnie, ze słownictwem książkowym, encyklopedycznym, słownikowym XXI wieku... i nic... Nic... Musiałbym się silić na to, co nie jestem...

teresa943
- Jeśli wywołałem jakieś refleksje, chwilę zadumy czy małe rozmyślanie, to cieszę się ogromnie.

a. mrozinski
- moją żonę ten grobowiec zmroził nieco, mnie samego trochę też, bo to takie uderzenie się w piersi... Pozdrawiam :)

Marusia aganiok
- ogniście dziękuję za dobre słowa...

Jacku, ja też mam obawy, ale próbuję, i niech się dzieje wola nieba... :))) Alleluja i do przodu...

Szymonie, ta opinia mnie cieszy, i to, że czujesz klimat. Pozdrawiam serdecznie...

kapucynku czarny - dzięki miłe za zainteresowanie się i za "potencjał"... :)

- Wszyscy jesteśmy peelami -

Pozdrawiam Piast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



- Tak to właśnie pojmuję, Stasiu, dlatego zostawiłem na boku troskę o "jakość", skoro nie było mi dane tej jakości uzyskać. Opowiedziałem prostymi słowami o tym , czego nie widzę i co widzę dokoła. Jestem peelem jak każdy z nas i biję się w piersi, bo na to, co widzę, krew mnie zalewa.

A widzę to, co wszyscy - mikołaja już od Wszystkich Świętych, okradającego nas z pieniedzy, bo na usługach firm komercyjnych, choinki swiecące od listopada do... przez cały Wielki Post, a nawet po Świętach Wielkanocnych... itp, itd... i babę w telewizji, która pokazuje koszyczek ze święconką i mówi:
- To są jajeczka przepiórcze... i jest jeszcze chlebek, zaraz... gdzie on jest? przed chwilą był tutaj... oj...chyba wypadł gdzieś... hihihi...

Dawniej tak nie było, dawniej nie do pomyślenia!!!

Więc krew mnie zalewa i za Sienkiewiczem powtarzam:
- Nie masz ci już dawnych cnót w Rzeczpospolitej, Ostała nam się jeno wiara, a na niej wszystko inne odbudowane być moze".

Dziękuję Stasiu za Twoje słowa. Jeśli trochę potrząchałem tymi sumieniami, to dobrze... :)
Pozdrawiam ciepło Piast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Beenie - ty to zawsze mądrze, z iście dziewczęcą wrażliwością puentę dopisałaś i cokolwiek bym dodał, to byłoby na siłę i nie tak celnie i głęboko, jak ty to robisz. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam miło...
Piast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołałeś nie tylko chwilę zadumy, ale rumieniec,
bo o wierze mam wiele wierszy, jednak po pierwszych próbach
umieszczenia na tym forum i komentarzach, wycofałam się...
umieszczam je czasami na portalu wiara.pl..
Dodałeś mi odwagi i pewnie postaram się "być sobą".

Dziękuję za ten wiersz.
Serdecznie pozdrawiam
-teresa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teresko - A pewnie, że bądź sobą, może inni pójdą za twoim przykładem, bo jak wiesz, specyficzna bardzo to tematyka, dla jednych bardzo ważna, dla innych śmieszna, ale to przecież nie nasz problem, tylko ich... Pozdrawiam i poszperam na tamtym portalu... :))) Pozdrawiam

Judyt - to się cieszę i chwili owocnej zadumy życzę... papapa

egzegeto - miło słyszeć, że zerknąłeś na te moje niedoskonałości. Zdaję sobie z tego sprawę, że te moje wypociny są mizernych lotów, a w dodatku archaiczne. Ale czy archaiczne nie maja prawa bytu? To tak, jakby tylko młodzi, zdrowi, bogaci i piękni - tacy jak na reklamach - mieli prawo żyć na tym świecie. Ale to "archaiczne" było kiedyś nowoczesne, a to "nowoczesne" będzie kiedyś archaiczne.
A, że coś mi się misternie wyprofilowało, to może tu siła wyższa zadziałała? :)))
Pozdrawiam i życzę sił dużo, wytrwałości, pokoju i zdrowia dla całej twojej rodziny ----- Piast

Ewa - przyłączenie się bez powodu też jest jakimś powodem powodowane, może doczekam się i dowiem się osobiście jakim?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie Piast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...