Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

tym razem zrobię taki mix:
najpierw to:


dźwięczny obrazek wiosny

śpiewał słowik słowem sławnym
żywych brązów i zieleni
świstał świerkiem świata składnym
błękit wiatru i przestrzeni

cień wilgocią przesiąknięty
tworzył szarość kolorami
rosą trawnik przysłonięty
rozbielony szkieł perłami
......
przyjemnie zamknąć oczy
wyższych stanów świadomości
malowanego nieważko
wielowymiaru świata barw

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Popraw literówki!
A mix niezły, lubię tego typu wierszyki jak nad kropkami, i niezła pointa pod kropkami. Nie zawsze musimy się kierować wyższymi stanami świadomości. ;-)))
Opublikowano

dwie pierwsze strofki rzeczywiście dźwięczne i rytmiczne, sprawnie napisane, aczkolwiek ostatnia strofka zupełnie zbędna, więc pomysł na mix nie udany, radzę dopisać jedną dwie strofki w podobnym klimacie jak dwie pierwsze jakośtakoś spuentować i będzie liryk wiosenny jak znalazł

pozdrawiam

Opublikowano

śpiewał słowik słowem sławnym - "śpiewał słowem", mam rozumieć, że to w imię aliteracji ten bezsens?
żywych brązów i zieleni
świstał świerkiem świata składnym - tutaj podobnie jak wyżej
błękit wiatru i przestrzeni - nie widziałem błękitnego wiatru - przestrzeń, już prędzej (pomijając fakt, że o "Przestrzeni" to nawet Doniu ma teledysk)

cień wilgocią przesiąknięty - łatwo to sprawdzić dotykiem
tworzył szarość kolorami - szarość jest kolorowa? Ciekawe...
rosą trawnik przysłonięty - rosa jest przeźroczysta, chyba, że to szara rosa
rozbielony szkieł perłami - taa...
......
przyjemnie zamknąć oczy - no tutaj to już apogeum liryzmu
wyższych stanów świadomości - tego nie rozumiem
malowanego nieważko - świetne wręcz (oczywiście to ironia)
wielowymiaru świata barw - no nieźle pojechane z neologizmem na początku.

Doskonale pasuje do tutejszego, zaawansowanego zresztą zbioru tandety, kiczu, grafomanii itp..., itp...
A może w "Płomyczku" postarać się to wydrukować? Wezmą, bo tytuł w sam raz, a i jeszcze 5 pln wpadnie.

Opublikowano

z tym mixem to miałem co innego ma myśli...

a co do wiersza:
chciałem połączyć tworzenie obrazu z onomatopeją
jeden wers wcale nie musi sie łączyć z drugim,
każdy z osobna ma tworzyć inny element obrazu

a to po kropkach miał być komentarz :)

Opublikowano

w ramach kontunuacji mixu wciskam kolejny wierszyk:



Czarna Wenus ze strzelbą

Przestrzeliłaś mi serce
Kobieto
Krztuszę się śrutem
który utkwił w mym ciele
i parzy

Widzę twój uśmiech
Tak
śmiejesz sie mi w twarz

Rozumiem
Ty też pamiętasz
Jak pysznie mówiłem
Że wszystko mi wolno

Oko za oko
Ząb za ząb
Nadszedł czas zapłaty
za zrywanie
czerwonego jabłka
nie z tego drzewa
co trzeba

Zabawne
myślałem
że chcesz mieć tylko przyjaciela
to nic że przy nikim
nie czułaś się lepiej

Teraz leżę pod cedrami
na szczytach Libanu
z ciężkim oddechem
zaciskając zęby
czekam
aż się
wy-
krwa-
wię

Opublikowano

Maciek ma rację, że rytm jest dobry
Tylko drogi Autorze - co z tego?
Rytmizacja to "podszewka" wiersza
- jeśli w Pańskim tylko owa podszewka
zasługuje na uwagę, to słabo

Michał powyciągał to i owo
- mówiąc krótko - nie ważne, że treść się kupy nie trzyma
ważne, że walniemu tu aliteracje, tam neologizm etc.



mówiąc krótko Panie stehr - to jest bełkot nad bełkoty (bez złośliwości)

aa, i proszę sobie na spokojnie przeczytać własne słowa:

"jeden wers wcale nie musi sie łączyć z drugim,
każdy z osobna ma tworzyć inny element obrazu"

pozdrawiam i życzę lepszych wierszy

Opublikowano

hmm... tak jest, że jak napiszę sobie jakiś wierszk, i stwierdzę że ciekawy może być z jednego powodu(tak jak tutaj, np. z formy) to sobie go pokażę.

ale to nie oznacza że nie umiem pisać lepiej i innaczej.
nie chcę zamykać swojej twórczości tylko do jednej formy. poszukuję różne, i chcę różne wykorzystywać.

pozatym później wstawiłem przykład zupełnie innego wiersza...
jeśli ci się tamten nie spodobał, bo zgadzam siez tym że nie jest pod każdym względem idealny,(chciałem luźno połączyć różne odczucia wiosenne, które sie często zlewają bez znaczniejszej treści, których jest dużo, które są dźwięczne i kolorowe.>)
to powiedz chociaż co ciekawego widzisz w tym drugim...

Opublikowano

nie znasz tego wyrazu? wejdź na www.pwn.pl

a czemu nie można już tworzyć dowolnych luźno powiązanych związków wyrazowych?

"gdy zamieszkamy w powidoku słońca
malowyanym na powietrzu jak na szkle nieważkim"
J.Przyboś (Widzenie katedry w Chartres)

do tej tzw.rewelacji napewno byście sie napewno też przyczepili
he he!
jak mozna malować na powietrzu?
ha ha!
i od keidy szkło jest nieważkie?
hu hu!
i co to jest powidok słońca?
hi hi!

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dokładnie tak. Niektórzy ludzie na tym Forum czepiają się wszelkich metafor - raz za "oklepaność", a raz za oryginalność i niekonwencjonalność skojarzeń czy połączeń wyrazowych. (Chociaż chyba akurat nie Messalin? - ale zjawisko słusznie zauważyłeś, Stehr).
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




słuchaj stehr
mógłbyś podać tysiące przykładów wierszy tzw. "znanych", do których ludzie by się przyczepili
ale nie ma w tym NIC dziwnego
a podawanie fragmentu wiersza awangardowego poety międzywojnia to już jest zupełny absurd stary :)

proponuję (życzliwie) poczytać trochę teorii
i pozdrawiam nieustająco!


ps., "żartobliwie-ironicznych" pytań dotyczących fragmentu - pozwolisz - nie skomentuję (bo to nawet nie obrona z przymrużeniem oka, to jest wystawianie się na pośmiewisko - sorry ;/ )
Opublikowano

Wesoły grabarzu,
Nie zgadzam się z tym, że fragment który podałem, podany sam, jest absurdem, a jeśli już to napewno nie z tego powodu, że jest to wiersz twórcy awangardowego. Jest to fragment który wręcz doskonale pokazuje przybosiową "rewelację" (ten termin też sobie przecież nie wymyśliłem). Akurat o Przybosiu przeczytałem niejedną książkę, dlatego nie boję sięgo cytować.


Rozumiem że tobie "słowem śpiewający słowik" nie pasuje. Masz rację, "Malować na powietrzu" jest znacznie ciekawsze. Nawet nie próbuję siebie porównywać z tym wielkim poetą. Jednak moja poezja wbrew pozorom jest na pewnych zasadach oparta, na pewnym programie artystycznym, który też wcale nie pochodzi z nikąd.

miłego dnia...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • niech żyje radość! i śmiech...i euforia... Droga Mleczna to Sezam pełen złotych skarbów dwa serduszka biją miarowo jak atomowe serce matki a pieśń zwycięstwa wypełnia usta igrców i rybałtów   stokrotki. niezapominajki.kaczeńce. wiosna jak tornado zieleni berło królewskie wzięła w swoje ręce Eureka ! zawolał Archimedes czy E=mc2:2 ? ulejmy bogom wina z pucharów w podzience za ten  wiosenny dar!
    • @Sylwester_Lasotaproszę bardzo:    Verse 4] * Want uit een vulkaan die was uitgeblust * Breekt zich toch het vuur weer baan * En op oude grond ziet men vaak het graan W ans pójść wulkan ten, gdzieś w nas, pójść, gdzie bluzg, * Brecht twych want, ujściem w wulkan pójść, gdzie las, * Gdzie w nas wzejdzie bluszcz, w świat, w szloch Twych ran * Heel wat hoger staan dan op rond * Het wit mint het zwart, zwakheid mint de kracht * Daglicht mint de nacht, mijn hart mint jouw hart * W grom ud twych wejść, wbrew życia łatwym grom, * Cel lat mogę dziś w stan zdać Twoich rąk * Lecz w świt wierz, choć czart go obraca w żart, i daj mi w twych grach *Życia rozdział zmiąć, by mój hart minut Twych był wart ... Want uit een vulkaan die was uitgeblust Breekt zich toch het vuur weer baan En op oude grond ziet men vaak het graan Valse en vu d'la canne, une valse lacustre Brecht gitan toque tes verbes d'une urbains banne: En anneau, le pouls gronde, en suite t'mène, quête le crâne  Laat me niet alleen Lat mych świetlny tlen  Laat me niet alleen Ląd mnie nie tka w sen Laat me niet alleen Ne me laisse pas Nie mnie w lesie spraw Ne me quitte pas  Nie kwituj w pół pas... ------------------------------
    • @Berenika97 Ja o przestrodze pamiętam stale Modlę się, przy mnie mój Anioł Stróż Pracuję ciężko, mozolnie, wytrwale i próżnych myśli ja nie mam już.   Dziękuję za piękny -pisany rymowanym wierszem- komentarz Bereniko. :)   Pozdrawiam serdecznie! J. J. Zieleziński  
    • @viola arvensis Pani na D. - złem wciąż złakniona Lecz w Księgach piszą: nastąpi zwrot Panią na D. na koniec pokona Najsprawiedliwszy - Pan Bóg na J. Pozdrawiam serdecznie Violu! J. J. Zieleziński      
    • @Charismafilos – do rymu

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...