Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

po Twardowskim


Anna Julia J.

Rekomendowane odpowiedzi

spkojnie spać nie może
ksiądz Twardowski
jego poezja to morze
syn Boski

w swej prostocie przepiękna
siedzi po Prawicy
w swej istocie przeklęta
myśli: ach grzesznicy!

my grzsznicy
zamiast myśleć o prawicy
potrafimy krytykować
zgrzytać syczeć manewrować

stać pośrodku
nie w wychodku
stać na straży
wśrod miraży

nasza misja trwa
ciągle rąbmy drwa
gdy się z nim spotkamy
wtedy pogadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo lubię wiersze księdza Jana, ale ten wiersz, to jak dla mnie jakieś nieporozumienie. totalnie nie dopracowany, a na dodatek z błędami. niejasne jest też dla mnie przesłanie utworu. rozumiem, że ma to coś wspólnego z tym co się aktualnie dzieje wokół spuścizny po księdzu. jednak zastanawiam się, czy On byłby zadowolony z takiego podejścia.
z mojej strony: plus za wybór tematu, za resztę niestety minus. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Jacek - Ty grzszniku, hi
a może to o Twardowskim na kogucie?
może on ksindzem się stał?
ok - żartuję,
myślę, że takie wiersze winny się
narpiew same przecierpieć a potem
pokazywać - Pani Anno - popełniłaś
grzch!
z ukłonikiem i pozdrówką MN
ps. misja skończona Game Over
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zgadzam się z poprzednikami.
Ksiądz Twardowski lubił ludzi i rozumiał ich (nas). Nikogo nie potępiał, nikogo nie nazywał "grzesznikiem". Jego poezja ani nie "siedziała po Prawicy" (bo nie uznawał żadnych autorytetów poza własnym sercem=sumieniem), ani nie była "przeklęta" (choć miał w dawnych czasach pewne kłopoty zarówno z władzami świeckimi, jak i kościelnymi - ale nie przesadne, niektórzy miewali gorsze, zaś ksiądz został uznany Wielkim za życia - a to nie każdego z Wielkich spotyka).
Drugiej części wiersza - tej z pośrodkiem w wychodku - zupełnie nie rozumiem. Mam wrażenie, że przesłanie jest morałem, i to bardzo prymitywnym ("trzeba być jak ksiądz Twardowski, nie innym! i stać po stronie prawicy! nigdy nie lewicy!"). Ale może czegoś nie załapałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecko Drogie,
to, że napisałaś tym razem bez błędów "nosówki", nie znaczy wcale, że napisałaś wiersz.
Dziecko Drogie, to jakieś wypracowanie? Pani w szkole Ci kazała?
Nie słuchaj niedobrych ludzi. Zajrzyj w głąb swego serca i wtedy pisz. A wcześniej czytaj, dużo czytaj, stale czytaj, poezję, prozę, a choćby nawet i gazety, byle nie "Bravo Girl".
Życzę Ci natchnienia i troszkę samokrytycyzmu (bo wiesz, tutaj jest taki dział, który nazywa się Warsztat - tam można popracować nad tekstem, żeby powstał wiersz - naprawdę!)
;)
pzdr. b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Natuskaa Bo nowe otwarcie, i nowe rozstroje To jest jedno zwarcie, gdy kochają oboje   Piękny wiersz Fajnie pokazana rzeczywistość   Pozdrawiam miło, M.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @Andrzej_WojnowskiTak, znana to historia dla tych, którzy czytali Stary Testament i całą Biblię, a także poszukiwali podobnych przykładów w innych tak zwanych świętych księgach.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @NatuskaaWieża Babel może być tego dobrym przykładem. W Starym Testamencie w Księdze Rodzaju mamy opis tego jak ludzie budowali potężną wieżę lecz Jahwe pomieszał im języki i nie pozwolił ukończyć budowy. Tak, być może to eksperyment :) Zmierzając wzwyż to nic złego, a boków to raczej nie ma jeśli ziemia to kula. ;-)
    • Ja coś Twojego czytał z pewnością, popatrzę na inne również, bo to jest taki text, że można czytać bez zrozumienia, a tylko czując, rozumienie zostaje w tyle. Dla mnie treść jest brzmieniem znaczeń, troska o zrozumiałość tylko ujmuje. Twój z pewnością ma to i to, znowu później wrócę podelektować się i coś powiem, a w tej chwili najlepsze moje do tej pory nagranie Kochanowskiego, mimo paru wad i zbyt twardej wymowy       Do zobaczenia :)    
    • Z cyklu: Śpiewnik pielgrzyma     Na sto trzydzieści dziewięć   Zima to czas ciszy Zima prawdę zna   Że przed rankiem Zawsze noc trwa   Że zanim wróci życie Schowane musi być   Każdy musi się wyspać Aby móc dalej żyć   Zima to podróż z zachodu Z zachodu pełnego miodu   Z zachodu co słodyczą kusi Lecz nikt Cię do tego nie zmusi   Abyś objadał się na umór Bo zęby od tego psują się   Gdy nie omijasz tego co szkodzi Gdy nie omijasz tego co złe   Idź, goń, biegnij Wschód coraz bliżej   Zejdź z góry prędko Do ludzi w dolinę, niżej   Na szczycie góry Niczego nie znajdziesz   Nie ma tam życia Same widoki   Widokiem nie nakarmisz Serca roztoki   Trzeba do ludzi Trzeba gdzie wszyscy   Nawet jeśli w krainie owej Sami ludzie niscy   Trzeba do ludzi Trzeba gdzie wszyscy   Nawet jeśli w krainie owej Sami ludzie niscy                //Marcin z Frysztaka         Piszę opowieści, dialogi i wiersze   Wszystkie moje książki           Za darmo Znajdziesz na stronie:          wilusz.org
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...