Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Chrońmy Rospudę!


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy wrażliwi - piszę całkiem serio
wyjątkowa dolina
jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie
a wraz z nią
inspiracje przyszłych poetów

Na pewno wiecie, o co chodzi
Było o tym w gazetach
I w telewizji
Minister podpisał wyrok

Rzecznik Praw Obywatelskich
zaskarżył decyzję
niezgodną z konstytucją
ale sądy są nieruchliwe

Nie jestem oszołomem
Chcę żeby świat był piękny
drogę można poprowadzić inaczej
zobaczcie

http://www.darzbor.v24.pl/via-baltica/index.htm

Zostało złamane prawo
Oraz zwykła ludzka przyzwoitość
Chrońmy Rospudę
Póki nie jest za późno!



http://www.pracownia.org.pl/prac/index.php?d=dzialania&e=artykuly&idm=110&id=270

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Uwaga zmiana miejsca: demonstracja jutro o 13 pod Belwederem!

Na razie potwierdzono, że odbędą się w sześciu miastach: w Gdańsku - pod pomnikiem Neptuna, w Warszawie - pod pomnikiem Piłsudskiego koło Belwederu, w Poznaniu - pod Marychem, w Łodzi pod pomnikiem Tuwima, w Szczecinie na Wałach Chrobrego oraz w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza, na Rynku Głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja przeczytalem dopiero dzisiaj
szczyt kretynizmu, nie macie nic lepszego do roboty :>
ciekawe ze najbardziej zainteresowani chcą tej drogi - widać nie mieszkacie na autosdradzie...
to juz parodia że ważniejsze są jakieś łąki niż ludzkie życie, a skrajnym przegięciem, że powołują się ci wariaci na "wrażliwość" - obłuda nie wrażliwość - przynieście te żuczki co to mają niby wyginąć rodzicom dzieci ktore tiry poprzejeżdżały na pewno ich wasza wrażliwość ujmie...
dobrze mi sie jednak wydawało że ci wszyscy "zieloni" to pojeby - fajnie by było jakby sie jednak poprzywiązywali do tych drzew - zalać asfaltem i spokój...
chłopaczek wariat co zabił swoją ukochaną za to że go nie kochała robiony jest na zbrodniarza - a jego jedyną winą było li tylko (aż) że był pscyhicznie chory - i za to spedzi życie za kratkami (słusznie - bo przynamniej juz nikogo nie skrzywdzi - jego juz bardziej i tak sie nie da) a wariaci co sie przypinaja do drzew i stawiaja życie robaków i kwiatków ponad życie ludzi robią za bohaterów i wrażliwców...
pięknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


i po co tak kłamać? :)

/co do reszty:
pozory mylą
to nie ja cierpie na "brak idealizmu" :) no chyba że nazywasz idealizmem fakt braku jakichkolwiek prawdziwych wartości i celów i w efekcie zajmowanie się roślinkami - ale zapewniam cie, że jesli tak, to jestes w błedzie :)
ludziki walczące o roslinki zwierzątka albo zabytki to ludziki ktore nie znalazły żadnych prawdziwych wartości czy jak to nazwales idealow - w efekcie muszą samych siebie oklamywac - a przy okazji oklamuja paru innych (np. niedopuszczajac do wybudowania tej autostrady)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazelot masz rację, tym ludziom jest potrzebna jakaś alternatywa. Ale i rację mają ekolodzy, którzy walczą o naturę ( niszczoną w końcu przez nas samych). Trzeba walczyć o to co jeszcze nam zostało. Sami niszczymy swoja planetę a jednocześnie i siebie samych.

A co z tym, że można by te autostradę poprowadzić trochę dalej? O tym rozwiązaniu mówiła autorka postu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


i po co tak kłamać? :)

/co do reszty:
pozory mylą
to nie ja cierpie na "brak idealizmu" :) no chyba że nazywasz idealizmem fakt braku jakichkolwiek prawdziwych wartości i celów i w efekcie zajmowanie się roślinkami - ale zapewniam cie, że jesli tak, to jestes w błedzie :)
ludziki walczące o roslinki zwierzątka albo zabytki to ludziki ktore nie znalazły żadnych prawdziwych wartości czy jak to nazwales idealow - w efekcie muszą samych siebie oklamywac - a przy okazji oklamuja paru innych (np. niedopuszczajac do wybudowania tej autostrady)

Europa jest głupa, Kaczyńscy górą.
Może by tak wybudować ją kawałek dalej, a tym samym uchronić cenne tereny?

ps. w czym Twoje wartości są lepsze od wartości tzw. zieolnych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze można poprowadzic troche dalej - tyle tylko że budowa byla planowana bodajże 10 (jesli nie 15) lat i jakos wczesniej nikt nie apelowal - dopiero teraz gdy wszystko juz zostalo dopiete na ostatni guzik "zieloni" sobie przypomnieli - bo teraz rozgłos i telewizja (i wiele innych "spraw" ktore bron boze z ochroną srodwiska nie mają nic wspolnego a ktore są prawdziwą przyczyna owej "działalności" )
a tak w ogóle to ta alternatywna trasa byłaby chyba dłuższa - w przeliczeniu na zużyte paliwo - nie wiem ktora opcja bardziej szkodliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy budowa była planowana 5, 10 czy 15 lat temu. Nie wiem też kiedy zaczęli się interesować tym zieloni - skąd Ty wiesz, też nie wiem, bo przecież nie masz żadnego związku z tym środowiskiem i jak mniemam nie interesuje Cię ono. Nie rozwodzę się nad tym. Natomiast faktem jest, że ta dolina to nie są jakieś tam kwiatki i zwierzątka, a dziedzictwo narodowe, które trzeba chronić. W takich sprawach trzeba umieć osiągać kompromisy.

Nie rozśmieszaj mnie i innych czytelników tego forum argumentami takimi jak ten o większym zużyciu paliwa lub podobnymi, proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech..no właśnie. Nie chodzi o stawianie życia jednego kwiatka ponad życie człowieka(potworne uproszczenie;poza tym mówienie tu o śmierci ludzi, dzieci, to lekka przesada)- dolina Rospudy obejmuje kilkaset chronionych gatunków zwierząt i roślin, to jest teren cenny na skalę europejską; kwestia ochrony przyrody jest czymś tak oczywistym, że chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć (przynajmniej dotąd tak sądziłam). A ci "zieloni szaleńcy" czasem jednak do czegoś się przydają, bo któż inny zareaguje? Nie jestem zaciekłą i aktywną obrończynią natury, ale problem Rospudy uważam za istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo
W niedzielę 25.02.2007 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się
demonstracja w obronie Doliny Rospudy.
Celem zgromadzenia jest zamanifestowanie poparcia dla wariantu
alternatywnego obwodnicy Augustowa, korzystnego pod względem finansowym,
społecznym oraz przyrodniczym. Zapraszam do zapoznania się z tym projektem.

http://www.viabalticainfo.org/IMG/pdf/s8-augustow-suwalki.pdf

Chcemy wypowiedzieć się przeciw niszczeniu unikalnego w skali Europy
torfowiska w dolinie Rospudy i za podjęciem pilnych prac nad poprawą
bezpieczeństwa ruchu drogowego w Augustowie i Suwałkach do czasu zbudowania
proponowanej przez nas drogi tranzytowej omijającej jednocześnie oba te
miasta.
Proszę o przesłanie tej informacji dalej.
Pozdrawiam serdecznie

Wariant alternatywny jest o 80 mln tańszy od forsowanego obecnie. Nie ingeruje w obszary Natura 2000 - może być budowany szybciej, bez pięciomiesięcznych przerw w okresie lęgowym. Może być budowany z funduszy unijnych. Nie wymaga wyburzania wiosek - na planowanej trasie znajdują się 3 zagrody. Trasa przebiega wzdłuż linii wysokiego napięcia, pozwala połączyć obwodnicę Augustowa i Suwałk.

Przeczytajcie i sami oceńcie
http://www.viabalticainfo.org/IMG/pdf/s8-augustow-suwalki.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


jako że też nie masz 100% pewności że puszczenie tamtędy autostrady zabije te zwierzeta (moze przeniosa sie 20m dalej?) też przytocze inf niepewną - ludzie ktorzy protestowali ZA budową tej estakady mowili o wielu potrąconych i zabitych na drogach augustowa spowodowanych wlasnie tym że autosdrada ciągnie sie przez centrum miasta - jak na moje proste oko nawet gdyby miala zginąc jedna osoba na 10 lat to wolę uratowac to życie niż życie kwiatków i żuczków
/ http://video.interia.pl/obejrzyj,film,46801 - tak mi sie skojarzyło :) /

a apropo tej alternatywnej - zapomniano dodać że wybór owej opcji opozni budowe o jakies 10 lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i 10tki jesli nie setki "polaczków" ktorzy jak tylko uslyszą że "panśtwo" musi wykupić ich wspanialą cenną drogocenną ziemię to zrobią takie larum i krzykną takie ceny że 10lat to za mało - nie mowiac juz o tym że i na tamtej drodze na pewno znają sie jakieś cenne zabytki i jacyś "wrażliwi" ludzie ktorzy sie do nich przykują w poszukiwaniu kamer tv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Zwierzętom nie można powiedzieć - idźcie sobie pod inny adres. Zresztą tak naprawdę nie chodzi tu ani o rośliny, ani o zwierzęta. Chodzi o unikalne na skalę europejską torfowisko niskie. Taki przyrodniczy zabytek, starszy od egipskich piramid. Czy gdyby autostrada miała przebiegać przez Wawel - też należałoby ją zbudować?



Wystarczy przeczytać projekt, a nie opierać się na informacjach medialnych.

http://www.viabalticainfo.org/IMG/pdf/s8-augustow-suwalki.pdf



Magiczna 10-tka...

Budowa alternatywna będzie szybsza od wariantu przez najcenniejszą część doliny, bo teren łatwiejszy i nie trzeba przestrzegać okresów ochronnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...