Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

„Wiatr w zegarze”


Są historie, które za wszelką cenę nie dają się opowiedzieć. Są ludzie, którzy za nic w świecie nie pragną stać się ich bohaterami. Ale tak jak pies nie chce ginąć pod kołami samochodu, z wybałuszonymi oczami, bebechami na wilgotnym asfalcie, tak też ludzie nie mają chwilami wyjścia i zrządzeniem losu zapisują karty tych strasznych, a zarazem fascynujących historii. Oto jedna z nich.

Doznał tego uczucia w żołądku, które człowiek odnosi, gdy zamierając w bezruchu na klatce schodowej słyszy zbliżające się do niego kroki. Żaden Bethoveen, Bach ani Chopin. Tylko te odgłosy właśnie. Odgłosy bulgotania i wywracających się flaków, to dźwięki ludzkiego życia, ścieżka dźwiękowa do nienakręconego jeszcze filmu o homo sapiens.

- Frank – zwrócił się do niego delikatny, niski głos.

Zmysły wyostrzyły się automatycznie i przystosowały do półmroku. Cienie uciekły spod drzwi. Z umiarkowaną cierpliwością czekał na śmierć znosząc wydłużającą się ciszę. Czekał przez mrugnięcie oka, po czym wzruszył ramionami wyrzucając w powietrze tumany mroku. Zbiegał mierząc słuchem każdy szelest. Wyszedłszy na ulicę starał się zyskać anonimowość wśród setek twarzy bez głów. Ale wyróżniał się jak siodło na świni. Chciał zniknąć, lecz w Szanghaju nie ma latających rykszy. Jest pełno facetów z cichymi, dobrze ułożonymi żonami, ale nie ma takich jak on. Zaginionych dzieci lat 70tych, z ich mentalnością, anarchią myślenia i głęboką empatią.
Wszedł do pierwszej lepszej knajpy. Zamówił kawę i próbując dostroić myśli włączył małe radio stojące na blacie.

- Frank! – rozległ się paniczny pisk.
Odwrócił się powoli. Mały facet w koszulce Manchesteru United patrzył na niego rozpalonym wzrokiem.
- „Strangers In The Night”. Mógłby Pan zrobić głośniej!? – błagał.
Podkręcił radio. Podnosząc filiżankę ujrzał małą zwiniętą karteczkę.

„Siwe kelnerki w nocnych restauracjach już się poddały. Urok minął.”

„Co jest do cholery?!” – pomyślał. Rozejrzał się dokoła. Szybko wlał w siebie resztkę kawy, po czym pospiesznie opuścił lokal. Doszedł do logicznego wniosku, iż powrót do mieszkania byłby nierozsądny. Deszcz rozpanoszył się na ulicach, w każdym, nawet najmniejszym załuku. Noc na świeżym powietrzu nie wchodziła w rachubę. Wynajął więc pokój w motelu, w obcym mieście, opłacony tylko do rana miał być przystanią. Rozgościł się w malutkim pomieszczeniu, nieprzyjemnie jasnym od żarówek bez kloszy.
Włączył telewizor, gdzie jakiś kabaret opanował ramówkę i wymuszał na społeczeństwie swoje poczucie humoru. Frank śmiejąc się z beznadziejnych dowcipów skręcał tytoń. Jeśli ktoś wiedział jak siedzieć doskonale groteskowo, to był właśnie on w tamtej chwili. Obserwując muchę na deszczowej firance kątem oka szukał niejednoznacznych cieni za oknem, które dałyby mu pretekst. Żaden się jednak nie pojawił i Frank usnął wraz z telewizorem.
Obudziwszy się ze swoich zwyczajnych snów spostrzegł kolejną małą karteczkę, tym razem pod drzwiami. Trzymając ją nerwowo czytał:

„Nie oczekuj współczucia i nie okazuj żadnego w zamian”

Chwycił płaszcz i wybiegł z pokoju. Przemoczone buty niosły stopy, którym było już wszystko jedno. Błądząc ulicami starał się unikać dziwek, by nie ulec pokusie. Zdawał sobie sprawę, że bohaterowie takich historii giną w najmniej oczekiwanym momencie rozkoszując się zakazanym owocem. Wolał tego uniknąć. Byłby w stanie połknąć wieloryba, byle tylko przeżyć tę noc. Przetrząsał najbardziej obskurne zakamarki w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Ostatecznie ukrył się za smażalnią ryb. Wpełzł pod karton i ostentacyjnie położył dupą ku niebu. Kaszląc wypluł to, co pozostało mu ze szczęścia: trochę flegmy, resztki tytoniu i mikroskopijne kawałeczki płuc. Uspokoiwszy oddech nasłuchiwał tupotu szpilek o nierówne chodnikowe płyty.
Wtem usłyszał kroki, które wyróżniały się z tłumu; niespieszne, pewne swojego celu. Przekonane o słuszności powierzonego im zadania. Nadchodziły z dwóch przeciwległych stron.
Mięśnie całego ciała naprężyły się jak guma w majtkach. Użył całej energii, by zamknąć się w sobie lub zniknąć raz na zawsze. Stać się niewidzialnym jak pierdnięcie w zatłoczonym metrze. Naciągnął pudło aż na głowę, a twarz wcisnął w resztki ryb rozkładające się na ziemi. Powstrzymując wymiociny czekał na wyrok. Kroki zamilkły. Kątem oka zahaczył o zadbane, skórzane buty. Dwie postacie w długich, ciemnych płaszczach stały przy nim. Spojrzały na siebie, po czym chwyciły go za ramiona i w mgnieniu oka przywróciły do pionu. Śmierdzący rybami, z ich resztkami we włosach i na twarzy chciał spojrzeć im w oczy, ale nie miał odwagi. Zakotwiczył spojrzenie w ich olśniewających butach. Zdawał sobie sprawę, że zabawa się skończyła. Przegrał z kretesem schwytany jak rechoczący o poranku budzik.

- Frank Meeler? – spytała postać po jego prawej. Druga rozpięła dwa guziki płaszcza i sięgnęła do wewnętrznej kieszeni.
- Tak, to ja – odparł. Oczy od jakichś kilkunastu sekund miał już zamknięte.
Mężczyzna wyciągnął z płaszcza kopertę.
- To dla Pana – Frank odebrał kopertę ze wzrokiem jelenia, którego mając już na muszce oszczędziło się w przypływie miłosierdzia. – Dziękujemy. Miłego życia.

Obrócili się na piętach i znikli w mieszance dymu, pary i mgły zawieszonej w powietrzu.
Frank usiadł, a właściwie upadł na swój karton. Rozglądał się dokoła niczym wystraszony zając. Obejrzał kopertę. Była biała z wyjątkiem złotych liter podpisu.

„Jay Weh.”

„Przecież nawet gościa nie znam!” – pomyślał, łudząc się, iż być może zaszła pomyłka. Ignorując to przekonanie rozdarł pieczęć. Odkrył kolejną białą karteczkę. Rozwinął ją i czytał w myślach:

„Naciśnij książkę, a runą mury. Lecz następny nieszczęśliwy romans będzie twoim ostatnim.”

Opublikowano

Inspirujący, frapujący, nieprzewidywalny tekst. Doskonała i narracja i te metafory!!! Człowieku jak przeczytałem "Odgłosy bulgotania i wywracających się flaków, to dźwięki ludzkiego życia, ścieżka dźwiękowa do nienakręconego jeszcze filmu o homo sapiens." to pomyślałem fajnie... chyba spakuje zabawki i pójdę do innej piaskownicy, a potem jeszcze "Mięśnie całego ciała naprężyły się jak guma w majtkach" no i zdanie"Chciał zniknąć, lecz w Szanghaju nie ma latających rykszy." znowu mnie rozmontowało!!! Na początku zmyliło mnie, gdy usłyszałem Frank. Pomyślałem, że Sinatra:)
Skąd te cytaty? Brzmią jak jakaś trawestacja wróżb chińskich (mogę się mylić).
do ulubionych
Pozdrawiam!!!

Opublikowano

co za styl, co za łeb...jasny gwint. Jestem pod ogromnym wrażeniem...

nie będę cytował, jak mój poprzednik, ale tego nie da się zapomnieć, w pierwszym akapicie, bez otatniego zdania się zakochałem.

żeby nie słodzić do końca...treść zdecydowanie słabsza niż forma...ale i tak masz u mne duży plus.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Oni. Nie było nikogo więcej. Tylko oni — jakby wszechświat skurczył się do ich ciał, do języków rozpalonych do białości, na których topi się stal. On — eksplozja w kościach, żyły jak lonty dynamitu, śmiech, co kruszy skały, rozsypując wieczność w pył rozkoszy. Melodia starej kołysanki zdycha w nim w ułamku sekundy. Ona — pożoga bez kresu, ziemia spopielona tak głęboko, że każdy krok to rana w skorupie świata, pamięć piekieł wyryta w skórze. I na ułamek sekundy, między jednym oddechem a drugim, przemknął cień dawnego uśmiechu, zapomnianego dotyku, kruchej obietnicy z przeszłości. Zgasł, zanim zdążył zaboleć, rozsypany w żarze. Oni — bestie w przeżywaniu siebie, studenci chaosu, co w jednym spojrzeniu rozpalają gwiazdozbiory. Usta — napalm, gotowy spalić niebo. Języki — iskry w kuźni bogów, wykuwające pieśń końca i początku. W żyłach pulsuje sól pradawnych mórz, czarna i lepka, pamiętająca krzyk stworzenia. A nad nimi, gdzieś wysoko, gwiazdy migotały spokojnie, obojętne na szept letniej nocy. Powietrze niosło zapach skoszonej trawy i odległej burzy. Świerszcze grały swoją dawną melodię, jakby świat miał trwać wiecznie w tym milczącym rytuale. Głód miłości? Tak, to głód pierwotny. Stare auto ryczy jak wilk, który pożera własne serce. Ośmiocylindrowy silnik — hymn porzuconych marzeń, pędzi na oślep, bez świateł, z hamulcami stopionymi w żarze. Litość? Wyrzucona w otchłań. Paznokcie ryją skórę jak sztylety, krew splata się z potem — rytuał bez świętości, bez przebaczenia. Każda rana tka gobelin zapomnianego piękna. Ciała wbijają się w siebie, jak ostrza w miękką glinę bytu. Każdy dotyk — trzęsienie ziemi w czasie. Na ustach smak krwi, słony, metaliczny — pieczęć paktu z wiecznym ogniem. Tu nie ma wakacyjnych uśmiechów. Są bestie, zerwane z łańcuchów genesis. Nikt nie czeka na odkupienie. Biorą wszystko — sami. Ogień nie grzeje — rozdziera, topi rozum, wstyd, imiona, godność, istnienie. Muzyka oddechów, ślina, zęby — taniec bez melodii, ciała splecione w spiralę chaosu. Język zapomina słów, dłoń znajduje krawędź ciała i przekracza ją w uniesieniu. Paznokcie na karku — inskrypcja życia na granicy jawy. Nie kochali się zwyczajnie. Szarpali się jak rekiny w gorączce krwi, jakby wszechświat miał się rozpaść w ich biodrach, teraz, już,. natychmiast. Noc ich pożerała. Oni — dawali się pożreć. Serce wali jak młot w kuźni chaosu, ciało zna jedno prawo: więcej. Więcej tarcia, więcej krwi, jęków, westchnień, szeptów bez imienia. Asfalt drży jak skóra, jęczy pod nagimi ciałami, lepki od potu, pachnący benzyną i grzechem. Gwiazdy? Spłonęły w ich spojrzeniach. Niebo — zasłona dymna nad rzezią namiętności, gdzie miłość rodzi miłość, a ból kwitnie w ekstazie. Miłość? Tak i nie. Ślad, co nie krwawi, lecz pali. Ciało pamięta ciało w dreszczu oczu i mięśni. Chcieli wszystkiego: przyjemności, bólu, wieczności. Ognia, co nie zostawia popiołu, tylko blizny. Kochali się jak złodzieje nieba — gwałtownie, bez obietnic. Na końcu — tylko oni, rozpaleni, rozdarci, pachnący grzechem i świętością. Źrenice — czarne dziury, pożerające światło. Serca — bębny w dżungli chaosu. Tlen — narkotyk, dotyk — błyskawica pod skórą, usta — ślina zmieszana z popiołem gwiazd, i ich własnym ciałem. W zimnym świetle usłyszeli krzyk — gwiazdy spadały w otchłań. Cisza. Brutalna, bezlitosna, jak ostrze gilotyny. Ciała stęknęły pod ciężarem pustki. Czas rozdarł się na strzępy. To lato nie znało przebaczenia. Zostawiło żar, popiół, co nie gaśnie, wolność dusz w płomieniach nocy. Wspomnienie — nóż w serce, gorzkie jak krew wilka, który biegł przez ogień, nie oglądając się wstecz. Świat przestał istnieć. Został puls płomienia, trawiący wszystko, bez powrotu. Nie mieli nic. Ale nawet nic nie pozwoliło im odejść. Więźniowie namiętności — płomienia bez końca, który pochłonął ich ciała i dusze w jeden, bezlitosny żar. Żar serc.      
    • @Waldemar_Talar_Talar anafora bardzo bardzo dobra
    • @Naram-sin  zmieniłam. Po powtórnym czytaniu- druga strofa coś mi nie tak, czasem nie widzi się po sobie. Dziękuję
    • @Maciek.J Nasza Polska jest piękna= cała. dzięki @Robert Witold Gorzkowski dziękuję @Naram-sin  dziękuję.   @Alicja_Wysocka dziękuję @Jacek_Suchowicz piękny Twój wiersz @Roma, @Rafael Marius, @Andrzej P. Zajączkowski dziękuję bardzo
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...