Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Serce na temblaku


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Noszę temblak, w nim serce złamane,

Kiedy się zrośnie, temblak porzucę,

Jak niepotrzebną, znoszoną onucę,

Ważne, iż serce wykurowane.

 

Serce, poorane bliznami,

Na kształt oblicza Jowisza,

Jak poorana nawierzchnia Marsa,

Po ataku kosmicznego tsunami.

 

                                       Warszawa, 1 X 2022

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wielebor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się rymuje okalaczem, 

możliwe, że nawet łatwiej serce wykurować ;)

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

To "będzie" łamie rytmikę tego wersu. Może warto pomyśleć o jakiejś przeróbce?

 

Z tego co wiem (i dosprawdziłam przed chwilą ;P) Jowisz to gazowa planeta, składająca się przede wszystkim z chmur, więc... trochę dziwne jest moim zdaniem oranie (w tym konkretnym przypadku) w powierzchni gazowej, no ale może to licentia poetica ;)

Coś dużo tych powtórek. "Jaki" można by spróbować ograć jakimiś metaforami, to wymaga zastanowienia, ale moim zdaniem warto, by się tekst nie zacinał. "Pooranie" podobnie, można poszukać synonimów. Co do powierzchni i nawierzchni - oba słowa mają podobne znaczenie, a ich rdzenie brzmią tak samo, dlatego mi się w oczy rzuciły. Może pokombinujesz coś z nimi? 

 

Jeśli zaś chodzi o rymy: 

 

Zielone i fioletowe brzmią bardzo dokładnie, co w mojej opinii jest dla wiersza niezbyt korzystne. Zaznaczone na czerwono się z kolei wg mnie w ogóle nie rymują, żeby uznać to za asonans musiałabym słyszeć współbrzmienie przynajmniej w dwóch punktach, w których występują samogłoski, a słyszę jedynie w jednym. Najbardziej podoba mi się rym oznaczony na niebiesko :))

 

Peelowi życzę, żeby serce się szczęśliwie zagoiło i więcej nie dokuczało :)

Tyle odmnie :))

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wielebor

WHAT?! Człowieku, ja tu do Ciebie z dobrocią podchodzę i sugeruję delikatnie, co by można zmodyfikować 

(można a nie trzeba !!), a Ty mi tu, że nie mam dystansu do siebie i uważam się za chodzący ideał. 

Na jakiej podstawie? Fakt, może początek mojego poprzedniego komentarza wybrzmiał nieco złośliwie, sorry jeśli Cię to ubodło. Ale reszta? To tylko sugestie i moje opinie, z którymi możesz się zgodzić lub nie. A to zależy w dużej mierze od Twojego dystansu do swojego pisania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wielebor

 

Nie, nie jestem z natury złośliwa ;) Jeśli nawet coś tak z mojej strony wybrzmi (w stosunku do osoby dla mnie neutralnej), 

to nie ma na celu jakiegokolwiek pognębienia. Gdyby było inaczej, nie przepraszałabym Cię. Mam po prostu specyficzne poczucie humoru, jedni je lubią, inni nie. Najwyraźniej Ty jesteś w tej drugiej grupie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...