Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

modlitwa


Somalija

Rekomendowane odpowiedzi

@Corleone 11O wielu sprawach wiem dużo od kuchni, aby na spawy pokoju patrzeć nie przez okna meintreamowe, ale przez szary w oficjalnej narracji, co wymaga refleksji. Ale poza samą myślą ważny jest jej skutek i obraz jaki przedstawia. Można o pokoju myśleć godzinami i frazesami długo o nim opowiadać , podczas, gdy waga tkwi w szczegółach, a te gdy nie są wesołe to dla dobrego nastroju często się milczy. Tak jak latami mainstream i te kręgi polityczne, które latami przymykały oczy na ekscesy rosyjskie i starały ją naiwnie cywilizować, nie rozumiejąc istoty jej obcości względem wartości mających szczególne miejsce w Europie. Ta mieszanka strachu i fascynacji to też była zgoda na imperialna przemoc Rosji względem sąsiadów, bo surowce z niej oraz oligarchiczne pieniądze dobrze koiły wyrzuty sumienia. 
Kto i jakie ma intencje, to pokazują fakty. Czy Rosja w roku 2014 przyłożyła rękę do eskalacji  czy deeskalacji konfliktu wewnętrznego w Ukrainie, w skutek czego nabrał on charakteru zbrojnego, pozostawiając sprawę Krymu i Donbasu jako zarzewie kolejnej wojny. Jakie wówczas środki użyła Rosja, aby konflikt ten rozniecisz. 
Mówisz o horyzontach, aby w szerszej perspektywie zauważyć rosyjskie rację, ale na tym horyzoncie to rakiety latające strony rosyjskiej na ukraińskiej i to jest punkt odniesienia. Bo wkręty propagandowe w rodzaju denazyfikacji i likwidacji narkomańskiego reżimu w Kijowie jako esencja kremlowskiego przekazu są kompletnie pozbawione sensu. Jest śmieszne i straszno, a dla wystarczającym wyjaśnieniem tego przekłamania jedna z fotografii rosyjskich, gdzie dekorowany jest gieroj za sukcesy w walce z ukraińskim nazizmem, na mundurze jakiego wiszą sobie esesmańskie emblematy. 
Przywódca owładnięty obsesją podbojów, kieruje się zawsze jakąś racjonalnością, która ten cel ma umożliwić. Fronty otwiera w określonej sekwencji. Więc proszę mi tu nie mówić, że jakby Putin chciał to by najechał nas, a jeśli tego nie zrobił, to nie zrobi. Ale każdy wygrany konflikt to okazja do otworzenia nowej konfrontacji, a taka jest logika imperialnej Rosji  ona musi się mobilizować i walczyć, bo jest przerośnięta i zawali się wewnętrznie jej architektura w sytuacji zablokowania tego paradygmatu. 
A nas nie trzeba wprost napadać, aby wojować. Środki niemilitarne obecnie potrafią mieć gorszy katastrofalny charakter niż otwarta wojna. Ta, gdy nie uda się przeciwnika pierwszym ciosem powalić to przeradza się w przewlekłe starcie, często wzmagając wolę oporu. A co innego takie Środki jak manipulacja, czy mistyfikacja, pełzające i zakulisowo rozgrywane akcje na osłabienie spójności oraz potencjału przeciwnika. A takie gry wolę nas są prowadzone. I w tym kontekście można mieć na wzgląd, że przy okazji Ameryka rozgrywane swe interesy i to też swoimi brudnymi rękoma, ale lepiej być amerykańskim najemnikiem, niż rosyjskim niewolnikiem. Jakby ta alternatywność brzmiała mało chwalebne, to trzeba zawsze jednak dokonać wyboru, w którym pokój to jednak pax amerikana z lodówką w kuchni, a nie ruski mir z hołodomorem w niej. 

I energia jest ważna wszechświat jest ważny, tylko z praktycznego punktu widzenia pijana banda posłana przez oficerów do której z atomowych eletrowni w zawierusze walk lub chybiąca rakieta w jej pobliżu, może jest do atmosfery tyle wydostać, że pojęcie naszego wszechświata może zupełnie się zdezaktualizować. Są bowiem czasy, gdy duch, przybiera postać bardzo konkretną fizycznie, a energia kinetyczną. I wtedy trzeba sobie zdać z tego sprawę, gdy tak się łatwo tlumaczy zło na świecie rzekomą rusofobią, wobec tego gołębnika pokoju, za jaką Rosja ma wedle niektórych urojeń uchodzić. Każdy ma prawo myśleć oczywiście po swojemu, tyle, że historia zna przykłady groteskowe, jak ci, którzy przed strzałem w tył głowy z czekistowskiego nagana wołali "niech żyje Stalin" i tym samym obecnie są i Ci, którzy gotowi w podobnej sytuacji podobne słowa wznosić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@huzarc

   Dariusz

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

. Starałem się napisać spokojnie. Ponieważ rozmawiamy spokojnie, zaproponuję, abyś odnalazł analizę sytuacji, przedstawioną przez Jaquesa Bauda. To szwajcarski analityk wojskowy. Może zechcesz zapoznać się z nią. Jeśli to zrobisz, ciekaw jestem Twoich wniosków. 

   Masz rację: każdy ma prawo myśleć po swojemu. Zatem myślę tak, jak chcę i i pokazuję więc Tobie inny punkt widzenia. Ty, myśląc Inaczej, przedstawiasz swój. A odnośnie zaś do racji - albo prawdy - powiem przysłowiowo i pojednawczo: "Poczekamy, zobaczymy".

 

   Serdeczne pozdrowienia .

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corleone 11 analiza, jak analiza, przedstawia pewien punkt widzenia, ale pomija jeden istotny aspekt sprawy, aby dopasować dowody do tez. Ani słowa o Krymie, który jest akurat znaczącym elementem. Do tego pominięcie kilku innych istotnych rzeczy, jak kwestie udziału rosyjskich służb specjalnych w prowokacjach w Odessie, czy Charkowie, kierowanie wystąpieniami w Dombasie, zasilanie sprzętem i kadrami. W tle oczywiście wytrych w postaci narracji o wszechobecnym antysemityzmie, bo to jest odpowiedź na wszystko co złe w dzisiejszym świecie. I autora, co słuszne rażą symbole SS po stronie Ukraińskiej, ale te sowieckie,  oficjalnie w Rosji obene w ich armii,  nie mniej zbrodnicze, takiej refleksji już nie budzą. To na wstępie. 

A tymczasem obecnie, to w imię bratniej pomocy dla rosyjskojezycznej ludności południa Ukrainy, Rosja urządza się jej rzeź w Mariupolu  bo ona tam przeważa. Skoro tak ona dotychczas cierpiąca z rąk ukraińskich, to dlaczego powszechnie od Mariupola po Odessę nikt Rosjan jako wyzwolicieli nie witał? I skoro armia Ukrainy dezercjami stała  to skąd ta obecną wola walki w niej? Najgorzej jest uwierzyć w własną propagandę, a potem w boju niąsięrozczarować. 

A tak na marginesie, co wiem z własnych doświadczeń, to owszem sporo młodzieży z tzw.republik ludowych wyjechało z powodu marazmu z nich, ale na zachód Europy a nie do Rosji, korzystając z dobrodziestw w poluzowaniu restrykcji w zatrudnianiu obywateli Ukrainy. 

I owszem Putin nie chciał wydzierać Ukrainie ziem, chciał ją kontrolować przez swoją marionetkę i stopniowo scalić z mateczką Rosją, ale bunt tamtejszego społeczeństwa,  które życia kołchoz nie chciało, doprowadził do innego rozwiązania. Podobnego jak w przypadku Rzeczypospolitej pod brałem króla Stasia, który miał być gwarantem rosyjskiego protektoratu  ale wskutek ambicji reformatorskich  rozegranych tak jednak przez siły prorosyjskie, aby zbudzić protesty (sprawa dysydentów vs. Ustawy językowe ad.2014 na Ukrainie, podobny mechanizm), ale  i intryg pruskich, które chciały swoje ugrać, doszło do konfederacji zwanej barskiej. I wczasy Rosja musiała uznać prawo do cesji terytorialnych, aby siłami trzech mocarstw rozbiorowych chwilowo spacyfikować sytuację. 

No i mamy 2021/22. Wskazywane są masakry w Dombasie, kto i gdzie dokładnie i w jaki sposób miał Zginąć, ogólnik bez odpowiedzi. Natomiast rozwinięcie strategiczne armii rosyjskiej od lata 2021 w ramach Zapadu, to fakt, sami się tym chwalili. Za to jest z powagą przytaczany rzekomy sabotaż na instalacje chemiczną, który oczywiście zrobili Polacy, koniecznie nie miejscu musieli znaleźć się mówiący w tym języku, ale myśmy już w Gliwicach w 1939roku podobną rzecz przerabiali. Potem Putin ulegający wbrew sobie dumie, a nie odwrotnie, jak to ma się do jego dyktatorskiej władzy, pewnie ni jak, bo autor zachowuje się tak, jakby w nim widział demokratę /23 lata sprawowania władzy to iście demokratyczna rzecz, no i tylko za sprawą łaskawego losu w tym czasie ginęli w wypadkach, od kul, trucizn itd . wszyscy którzy w ten demokratyczny mandat Putina wątplili, więc autor, który pewnie ceni swe życie wątplić nie zamierza/

"Rosjanie mają doskonałe zabezpieczenie operacji (OPSEC)" cyt, to mnie wręcz rozbroiło i jak rozumiem ten burdel opracyjny jaki prezentują ma być tego dowodem?

I Putin, który nie chcę obalić Zielińskiego, ciekawa tezą i jak ma się ona do lądowania w z Hostomelu i rajdu na Kijów /o czym ani słowaw analizie, chociaż na północy rozwinięto zgrupowanie wojsk/ , aby przejąć ośrodek władzy centralnej? No i teza o ekspansji NATO, ona demaskuje intensje autora i jego zapatrywani, chowane pod analitycznymi frazesami. NATO to sojusz obronny, jest alementem architektury obronnym państw stroniących od stosowania przemocy w relacjach wzajemnych, wraz z powiększaniem się go na terytorium Europy widzieliśmy przez ostatnie lata rozbrojenie a nie zbrojenia. Ale autor jak przystało na rosyjskiego adwokata mierzy NATO rosyjską miarą, no dla niej każdy sojusz musi służyć podbojom, tak jakby dla Europy bezkresne i dzikie jej stepy miały by cel warty poświęcenia jej samej. NATO po prostu wytrąca Rosji możliwość ingerowania w suwerenność pobliskich państw, a to ją drażni, bo ona jest nadal wciąż za mała i zawsze może być większa. No i nic autor nic o ruskim mierze nie spomniał, skoro za całą tą wojną, jak dwięczy w tekście stoją działania polskojęzycznych służb na pasku Bidena, to może autor zastanowił by się nad tym, co ideologicznie determinuje politykę rosyjską, jaki to zlepek fanstasmagorii i kompleksów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@huzarc

   Dariusz, słuchałem tej analizy dwukrotnie. Za każdym razem uważnie. Dlatego uważam, że jest obiektywna. Jeśli autor wykazuje w niej pozytywne nastawienie do czyichś działań, oznacza to dla mnie, że w jego ocenie działania te, łącznie z intencją, są bardziej właściwe od innych. 

   Nie chcę być ani amerykańskim najemnikiem, ani kimś, kto przymiera głodem. Doświadczyłem w poprzednim życiu, że "niefajnie" czuje się człowiek zabijany. W moim wypadku kulą w serce. A w tym, że głodnym być też jest niemiło. Dlatego marzy mi się lepszy świat. Szczery. Bez kłamstw, wojen, manipulacji ludźmi przez polityków i przestępstw. Czy taki świat jest możliwy? Właśnie do niego zmierzamy. Zanim powiesz, że to niemożliwe, utopia czy bzdura, poszukaj, o czym mówi i co propaguje Aron Jasnowidz. 

 

Serdeczne pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corleone 11 nie ma lepszego świata i nie będzie, jest ten który wynikiem obecnego rozładu sił. A ten jest taki w tej części świata, że nasze bezpieczeństwo zależy od słabości Rosji  po od kilku stuleci była tu źródłem cierpienia i zniszczenia. Co doświadczyłeś w poprzednim życiu to twoja sprawa  ale tu idzie o życie milionów, zatem skoro jak twierdzisz jedno conajmniej wcielenie już przetrwałeś  to daj pewność tym, co takiej pewności jeszcze nie mają i daj im możliwość jego przetrwania.zbyt też na codzień babram się w brudzie ludzkim, aby w utopie wierzyć.  I w tych w co w utopię wierzą obawiam się najbardziej, bo w przez utopijne idee popełniono najwięcej zbrodni. A nasz gatunek jest niedoskonały  bo jest twórczy, ma prawo do błędu,  ale ma też obowiązek jego pokonywania. I jasnowidzenie to tyle znaczy, co majak alkoholowy osoby oczytanej. Wybacz, ale takimi argumentami to świata nie zmienisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@huzarc

   Witam Cię

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

. Nadal spokojnie, pomimo tego, co napisałeś pod wpływem negatywnej emocji. 

   "Nie ma lepszego świata i nie będzie"? Zobaczymy. 

   "Rosja od kilku wieków była tu źródłem cierpienia"? Tak. Była. Tak samo jak Hiszpanie dla mieszkańców obu Ameryk. Tak samo jak wojsko świeżo powstałych Stanów Zjednoczonych, mordujące Indian na ich własnym terytorium. Ale to przeszłość. Popatrz do przodu: w przyszłość.

   Powiadasz, że "przez utopijne idee popełniono najwięcej zbrodni." Jesteś pewien? 

   Wreszcie: "I jasnowidzenie tyle znaczy, co majak alkoholowy osoby oczytanej". Parafrazując słowa Azazella z "Mistrza i Małgorzaty" odpowiem, że przez Internet nie należy nikogo obrażać. Ty sobie na to pozwoliłeś, zarówno do osób o bardziej rozwiniętych talentach duchowych, jak i oczytanych. Uważasz, że to w porządku? 

   Życzę Ci więcej pozytywnej energii . 

 

   Serdeczne pozdrowienia.

Edytowane przez Corleone 11 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corleone 11 kogo obraziłem alkoholików, czy jasnowidzów? I jeśli to takie straszne, to jak nazwać obronę racji rosyjskich bandytów i ich przekłamań, czy manipilacji, która wyłania się z poglądów, jakie tu padły?

I nie rozmawiamy o Hiszpanii, czy USA, ale o Rosji w konkretne sytuacji politycznej, i w sytuacji istnienia ogólnoświatowego porządku prawa międzynarodowego i określonego kanonu norm międzynarodowych, których nie było przed kilku wiekami, więc szukanie analogii między zamierzchlymi okrucieństwami konkwistadorów a obecnymi rosyjskich najeźdców są niedorzeczne. 

Nowy, lepszy świat to ulubiona bajka tych, którzy uważają, że człowieka można naprawiać, ale najpierw trzeba go zmienić i to brutalnie, bo oni jako wybrańcy, którzy są głosicielami objawionej prawdy, mają prawo do takich metod wobec tych niedouczonych. Więcej pokory, a mniej demagogii wobec rzeczywistości, która nie jest tworem inżynieryjnym. 

Utopia jest obecna i w religii, i w polityce, zabijano w jej imieniu chętnie. Kto mówi inaczej, to może uduchiowony jest wielce, ale najwyraźniej już energii na oczytanie nie stało. 

I gdybym był powodowany negatywnymi emocjami, to zważywszy za sytuacje obecną, to odparłbym w kilku zwięzlych i żołnierskich słowach co myślę o czymś co można uważać za wrogą propagandę a nie prowadził polemiki wobec tego, jakimi fałszywymi obrazami stara się zaistnieć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Arsis Po 15 minutach było 460 wyświetleń. To nie popularność, raczej błąd techniczny. Najgorsze jest to, że kiedyś okrzyczałam chłopaka, że zawyża sobie liczniki...

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Co porabiasz? Ja, co weekend goszczę przyjaciół moich dzieci. Dziś jest chłopiec z sąsiedztwa, 7-latek. Poszliśmy na spacer, znaleźli koło od taczki i przynieśli je do domu, potem budowali pojazd z koła i części łóżeczka... 
    • Napisana węglem  data na szczycie góry, którą wczoraj zdobyłeś.    To Twoja data urodzin, druga nie znana, nie potrafisz jej odczytać.    Objęte tajemnicą fakty które kiedyś się pojawiły, nie widzialne i nie czytelne.   Tłumy ludzi bez twarzy inni bez głów, rozmawiają ze sobą, znam ich głosy.   Ktoś do mnie mówi, inny prowadzi mnie za rękę.   Palcem wskazuje chmurę. Wracajmy na ziemię, chyba to nie możliwe zbyt daleka droga.   Z za chmur przyszliśmy tam też wrócimy. Poczekajmy też na innych, razem łatwiej iść.  
    • Historia kończy się każdego dzisiaj  Nocą gasnącą na końcach powiek. Na wiele z pytań słońce odpowie  Słowami, których nikt jeszcze nie słyszał.    Sny stają się jasne zawsze za późno, Nadzieje znajdują nowe oblicza. Wczorajsze lęki zegar już wykrzyczał, do rąk wciskając torbę podróżną.    Nieważne, na którym staniesz peronie, Kupiony bilet nic nie gwarantuje.  Dopiero po ruchu wagonu poczujesz,  Czy we właściwą ruszyłeś stronę.    W pamięci podróży zawsze tak jest, Że wszystkie mapy funta kłaków warte, Szukając wśród nich najtrafniejszej karty, Na końcu każdej znajdziesz dworzec Kres. 

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

         
    • jest wspaniała ma swoje prawa nie lubi wojen podatków i zła jest rozśpiewana roztańczona czasem smutna lub zagubiona na krawędziach lubi lawirować kocha wolność oraz wrażenia lubi gdy ktoś ją mądrze wspiera uwielbia piwo co chce ubiera nie patrzy do tyłu widzi co trzeba nauczona kochać uwierzyła w boga taka jest dziś ona i podobnie jak my kiedyś dla innych przyszłością  więc budujmy jej fabryki muzea domy sadźmy duże lasy pielmy ogrody bo gdy dojrzeje zrozumie że ona musi sterować po to by świat dalej dalej był światem a nie zgliszczem czy cmentarzem lub jego wrakiem
    • @Somalija ooo, 1400 wyświetleń w godzinę. gratuluję popularności!
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...