Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Spotkanie


Rekomendowane odpowiedzi

Uprzejmie proszę o wskazówki do tego tekstu. Usłyszałem taką opinię, że rymowanie dokładne gubi zamysł wiersza. Nie jest to dla mnie logiczne. Będę wdzięczny jeśli ktoś wytłumaczy mi tę kwestię :)

 

Znów się widzimy w tym samym barze,

gdzie kiedyś spotykały się nasze twarze.

Spojrzałem w twe oczy, kiedy wchodziłem,

potem usiadłem do ciebie tyłem.

 

Jest tak jak wtedy, a dym papierosów

matowi nam tępo młodość włosów.

Zielony byłem przez kąpiel w idei.

Teraz też jestem, lecz nie od nadziei.

 

I choć czas leczy rany, i szybko mija,

choć ty już z kim innym tu jesteś i ja,

to wciąż siedzimy w swych głowach nawzajem

błądząc myślami starym zwyczajem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazówek nie dam, ale podzielę się refleksją, że Fredro pisał rymami dokładnymi a nadal to jest świeże :) I nic nie gubi! z zamysłu, moim zdaniem. Można rymować dokładnie z zamysłem i ciekawie, a można sztampowo i nudnie.  To samo się tyczy wiersza tzw.białego.  Nie każdy wiersz biały (oj...nie każdy... ) ma jakikolwiek sens :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Kiedyś też tak pisałam i miałam wrażenie, ze rym mnie prowadzi, mniej lub bardziej narzuca rozwój, a nawet treść przekazu, że ma na nie wpływ.., gdzie w wierszu białym przekaz juz jakby wewnętrznie istniał przed napisaniem i potem do niego dopasowuje się tekst... I mysle, że poezja utworu z rymem dokładnym "próbuje" się częściowo w rymach ulokować, a mniej w formie, metaforach, sformułowaniach i ich brzmieniu, a także .. chyba nieco mniej w przekazie. Takie sa moje subjektywne wrażenia i doświadczenia.

 

Co do Twojego wiersza trudno mi to ocenić, bo musiałabym go porównać z napisanym przez Ciebie wierszem na ten sam temat, ale w "białej postaci". Takie prównanie jest ciekawe :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...