Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Kwiat pustyni*


Wodzu_Wodzu

Rekomendowane odpowiedzi

Malutkie dziewczę pośród pustyni
irydowe brudne ostrze
brutalne cięcie zbrodnicze
w imię chorej religii
kradzież ludzkiej godności

przybyły sępy pożreć
symbol natury kobiety
a wszystko tylko dlatego
że dziwkarsko nazwane tradycje
okrucieństwa w imię moralność

A teraz przychodzą po Ciebie
maczetą ścinają głowy
głaszcz ich tolerancję
oddawaj im swoje życie
to poznasz prawdziwe oblicze!



*Tytuł odnosi się do filmu o tym samym tytule

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filmu nie widziałem, ale czytałem książkę pod takim tytułem. opowiadała w niej swoje losy modelka pochodząca z Somalii, a wątkiem przewodnim było bezsensowne obrzezywanie kobiet, praktykowane w Afryce Środkowej i wielu innych regionach świata. W Somalii dominujący jest oczywiście islam, jednak nie wydaje się słuszne łączenie tego prymitywnego rytuału z jakąkolwiek religią. nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w islamie nie ma nawet przesłanek do tak okrutnego okaleczania kobiet.
hasło w wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrzezanie_kobiet
pozdrawiam i do poczytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, temat trudny i ważny, ale wiersz po prostu kiepski.

Kuleje forma. W niektórych miejscach używasz dziwnej składni np. "brutalne cęcie zbrodnicze", "przybyły sepy pożreć". Brakuje zdecydowania w kwestii interpunkcji. Wykrzynik na samym końcu miał wzmacniać przekaz, ale wygląda groteskowo. Rozumiem, że "Ciebie" jest z dużej litery, ale dlaczego duża litera jest na początku pierwszej i trzeciej strody, a drugiej już nie?

Potknięcia logiczne - z tego co wiem, sępy żywią się głównie padliną, a przynajmniej taki pogląd funkcjonuje w świadomości społecznej. Czy więc ten "symbol natury kobiety" jest padliną, skoro pojawiają się sępy?

Nie wydaje mi się, żebyś spędził nad tym tekstem zbyt wiele czasu, bo chyba wyłapałbyś jego słabe strony i poprawił. Samo poruszenie danego tematu nie wystarcza, żeby powstał wartościowy wiersz.

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...