Jakie są ceny korepetycji maturalnych w 2024 roku? Koszt najczęściej wybieranych przedmiotów

Przyszli maturzyści napotykają wiele trudności na swojej drodze: zaległości, niezrozumienie materiału, brak odpowiednich ćwiczeń, problemy z koncentracją oraz nadmiar wiedzy do przyswojenia. Niestety nauczyciele szkolni nie są w stanie temu zaradzić. Większość z nich nie ma możliwości czasowych ku temu, by w dużych klasach poprowadzić uczniów indywidualnie. Kto zatem może w ten sposób pracować z maturzystą? Oczywiście korepetytor! Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęściej wybierane przedmioty maturalne i ile trzeba wydać na korepetycje przeprowadzane w pięciu dużych polskich miastach.

Kiedy zacząć się uczyć do matury i ile czasu tygodniowo na to przeznaczyć?

Każdy przyszły maturzysta powinien zapamiętać prostą zasadę: im wcześniej rozpoczęte zostaną przygotowania do matury, tym więcej informacji można utrwalić. Decyzja o rozpoczęciu cotygodniowych powtórek i nauki na własną rękę będzie też zależna od:

  • Liczby wybranych przedmiotów maturalnych. Można się ograniczyć tylko do obowiązkowych, jak również wybrać kilka dodatkowych, co znacząco zwiększy obciążenie nauką.
  • Poziomu: rozszerzonego, lub podstawowego. Na maturze rozszerzonej zawsze jest więcej materiału do opanowania (np. lektur do przeczytania) i jest on trudniejszy.
  • Indywidualnych predyspozycji. To z kolei najczęściej widać w ocenach i czasie, jaki potrzebny jest na przygotowanie się do sprawdzianu – im liczniejsze trudności w szkole, tym więcej czasu trzeba będzie przeznaczyć na naukę.

W praktyce najczęściej nauka do matury jest rozpoczynana w ostatnim roku. Na sześć miesięcy przed egzaminem proces ten się intensyfikuje. Czy to najlepsza pora? Każdy powinien ocenić sam, między innymi na podstawie powyższych wytycznych. Natomiast zalecany, dzienny czas przeznaczony na naukę wybranych przedmiotów (po szkole lub przed zajęciami) to od dwóch do trzech pełnych godzin.

Najpopularniejsze przedmioty maturalne 

Popularność przedmiotów maturalnych wbrew pozorom nie jest związana z łatwością ich zdania. Drogę „na skróty” wybiera coraz mniej uczniów, a przynajmniej nie ci, którzy pragną studiować na wymarzonej uczelni. Aby dostać się na naprawdę ciekawe i przyszłościowe kierunki, po których dobrze płatna praca jest niemal gwarantowana, trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. Później wystarczy rewelacyjnie zdać egzamin, aby podczas rekrutacji pokonać resztę kandydatów na studia.

Matematyka i chemia 

W gronie przedmiotów ścisłych – tych chętnie wybieranych na maturze – znajdują się matematyka oraz chemia. Pierwszy przedmiot już od lat jest obowiązkowy, ale wystarczy zdać go na poziomie podstawowym. To niestety może nie wystarczyć, aby móc aplikować na kierunki związanie z informatyką, inżynierskie i pokrewne. Dlatego popularność zyskała rozszerzona matematyka, a tuż obok niej chemia, która również otwiera wiele drzwi na uczelniach.

Język polski i angielski 

Niezmiennie język polski rozszerzony jest z chęcią wybierany przez maturzystów. Taki ruch podyktowany jest możliwością dostania się na wiele kierunków humanistycznych, z których sporo zostało w ostatnich latach tak zmodyfikowanych, aby absolwenci już na starcie byli atrakcyjni na rynku pracy. Coraz modniejsze są też kierunki, na których językiem wykładowym jest angielski (oferowane również w polskich uniwersytetach), stąd rosnące zainteresowanie rozszerzeniem z tego przedmiotu.

Analiza cen korepetycji w Polsce

Sporo materiału do przyswojenia, z kilku przedmiotów, pojawiają się trudności, a czas się kurczy? W takim przypadku jedną z najrozsądniejszych decyzji może być zwrócenie się do nauczyciela, który indywidualnie wytłumaczy i nakieruje na najlepsze tory. Takie rozwiązanie bardzo pomaga, sprawdźmy więc, jak drogo wyjdzie. 

Ile trzeba zapłacić za korepetycje z matematyki? 

Warszawskie, średnie ceny za godzinę korepetycji z matematyki to w 2024 roku 82,28 zł. To najdroższa pozycja w całym zestawieniu. Na szczęście można też zapłacić nieco mniej w Krakowie (71,18 zł), Łodzi (68,20 zł), Poznaniu (66,23 zł) oraz Wrocławiu (65,39 zł). To cenna wskazówka dla osób wybierających korepetycje zdalne – można poszukać nauczyciela z nieco tańszego regionu w kraju.

Uwaga! Pół roku przed maturą, trzy godziny tygodniowo – jaka byłaby cena całkowita za regularne korepetycje z matematyki? To 5326,56 zł, jeśli uwzględnimy średnią z pięciu miast.

Koszt korepetycji z języka polskiego 

Zdecydowanie mniej wynoszą średnie ceny za korepetycje z naszej ojczystej mowy. Najtańsza jest Łódź, gdzie trzeba zapłacić 57,58 zł, a tuż obok Wrocław – 58,91 zł. W Krakowie za godzinę zapłacimy równe 62 zł, a w Warszawie – 69,66 zł. Najdrożej wypadł Poznań, który mocno odstaje od reszty stawki z kwotą 79,09 zł.

Podsumujmy: Jeśli również przyjmiemy półroczny okres nauki po trzy godziny tygodniowo, to za korepetycje z języka polskiego zapłacimy 4801,68 zł (średnia, pięć dużych polskich miast).

Ile życzy sobie korepetytor języka angielskiego?

Sprawdzamy ceny za korepetycje angielski Warszawa i w tym mieście kwota za godzinę to średnio 71,97 zł. Taniej jest we Wrocławiu i Krakowie (62,04 i 62,01 zł). Najlepiej w pod względem cen wypada Łódź (58,22 zł) i Poznań (56,30 zł).

Zakładając, że: zajęcia to 3 godziny tygodniowo, a start pół roku przed maturą, to całościowy koszt za korepetycje z angielskiego wyniesie 4669,92 zł (na podstawie średniej z 5 miast).

Korepetycje z chemii – jaki koszt? 

Korepetycje z chemii są zdecydowanie najdroższe. Rekordowo jest w Warszawie, bo średnia to 80,81 zł, a niewiele taniej w Łodzi – 77,21 zł. Najmniej zapłacą uczniowie we Wrocławiu, 68,91 zł. Dobrze jest też w Krakowie (72,05 zł) oraz Poznaniu (71,99 zł). 

Jeśli: przeznaczysz ostatnie pół roku przed maturą na naukę, a korepetycje zajmą 3 godziny w tygodniu, to pełna opłata za ten okres to 5407,20 zł biorąc pod uwagę powyższe 5 miast i średnią kwotę z nich.

Dobrze zdana rozszerzona chemia i matematyka, jak również język polski i angielski, to przepustka na ciekawe i popularne kierunki studiów. Maturzyści chcący się na nie dostać, powinni przeznaczyć na naukę więcej czasu oraz spróbować pracy z korektorem, aby cały proces był efektywniejszy. Dzięki danym udostępnionym przez platformę BUKI, skupiającą ogromną społeczność nauczycieli i uczniów, znasz już orientacyjne ceny w Polsce. Pamiętaj, że to tylko średnia – zawsze możesz wejść na stronę i sprawdzić, ile dokładnie kosztuje godzina z dobrym korepetytorem w twojej okolicy.


Czytaj dalej: Rodzaje grzechów

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-17 14:01:25