Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Zabawa w Sokratesa


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



A ja tylko chciałem powiedzieć, że Sokrates nigdy tego nie powiedział. Nie znajdziemy tego hasła w żadnym z pism, ani rozpraw, jest to paszkwil, który musiał wcisnąć mu w usta jakiś jego prześmiewca po jego śmierci. Sokratesowi nie przeszedłby nigdy przez usta taki sofizmat. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



A ja tylko chciałem powiedzieć, że Sokrates nigdy tego nie powiedział. Nie znajdziemy tego hasła w żadnym z pism, ani rozpraw, jest to paszkwil, który musiał wcisnąć mu w usta jakiś jego prześmiewca po jego śmierci. Sokratesowi nie przeszedłby nigdy przez usta taki sofizmat. Pozdrawiam.

a na jakiej podstawie, Oscarze Drogi, tak kategoryczne stwierdzenia? oczywiście nie ma dowodu, że powiedział dokładnie te słowa, ani nawet podobne. nie ma w pismach Sokratesa, ponieważ takowe nie istniały. z przekazów nam dostępnych można poznać jego stosunek do słowa pisanego.

przyjmuje się, że nie jest to cytat z Sokratesa, ale wtórnie utworzony na podstawie słów wypowiadanych przez niego w platońskiej "Obronie Sokratesa" (oczywiście wypowiedzianych wg Platona). natomiast nie kłócą się one z tym czego i w jaki sposób Sokrates nauczał (znowu -podobno, ale jest to bardzo prawdopodobne).

i na koniec - moim zdaniem z pozoru tylko jest to sofizmat.
pozdrawiam
s/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...