Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Dialog ze Stwórcą II


Rekomendowane odpowiedzi

Jak kochać zło Twojego świata ?– zapytałem
Tego Co Jest Wszystko Jego

-Mnie łatwo powiedzieć Ja wszystko mogę.-
zafrasował się obłokiem

-Ale słuchaj to może tak je wyprzeć?
- Zależy gdzie ucho przyłożyć. Nie kasuj tylko powodzi
i wulkanów bo czasem się przydają.
-To z której strony mam zacząc?

- Najpierw obetnij paznokcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Nie wiem, czy powyższy tekst miał tylko szokować, ale ja nie odczułem nic.
Wyimaginowany dialog z Absolutem nie dość, że nie jest już oryginalny,to jeszcze trąci profanacją, choć mnie to jakoś szczególnie nie dotknęło. Z drugiej znowu strony Bóg to najciekawszy Byt, o którym można pomysleć i trudno się dziwić, że ludzie inscenizują w myślach dialog z Nim.
Tekst intepretuję jako pytanie dotyczące zła na świecie - jak ze złem walczyć? Ciekawa jest pointa, w której dowiadujemy się, że należy zacząć od siebie samego ("Najpierw obetnij paznokcie!"). A więc najpierw sam zmień się na lepsze, dopiero wówczas zacznij zmieniać świat. Mamy tu nawiązanie do słów Jezusa: "A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?". I chyba tylko za to tekst nie jest zupełną kompromitacją.
Generalnie o Bogu każdy ma jakieś zdanie i nie chcę schodzić na tematy o Nim, bo nie mam za dużo czasu, żeby pogawędzić na forum. Proponuję jednak poczytać o źle, o tym skąd się bierze, albo samemu zastanowić się nad tą kwestią, żeby potem nie ciskać raz po raz tych samych pytań. Może znajdź informajcę, co na ten temat sądził św. Augustyn, albo poczytaj o teorii Leibnitza i jego "dowodzie", że ten świat, w którym teraz jesteśmy zatopieni, jest światem najlepszym z możliwych.
W tekscie starałem się doszukać zarzutów peela pod adresem Boga (że niby to Bóg jest winny, że mamy tyle zła). Na szczęście nic takiego nie znalazłem, ale gdyby naszła Autora taka niewłaściwa myśl, że niby to Absolut jest wszystkiemu winny, proponuję poczytać o wolnej woli człowieka etc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowiej, zdrowiej, bo sytuacyjne poczucie humoru Pani Izy po prostu
powala na kolana.
A wiersz, jak widać powyżej, wywołuje pewne kontrowersje natury...
Będzie Dialog ze Stwórcą III ? Oj, może być gorąco...lubię lato.
Autora wiersza serdecznie pozdrawiam mrugnięciem oka.
Życie jest piękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...