Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Brak idywidualizmu choroba przenoszona drogą kropelkową.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Najważniejsze jest uzgodnienie definicji jako fundamentów udanego dialogu :)

indywidualizm m IV, D. -u, Ms. ~zmie, blm
1. «poczucie niezależności i odrębności osobistej; postępowanie odbiegające od ogólnie przyjętych wzorów, rozpowszechnionych sądów, stosowanej praktyki (czasem nie liczące się z normami społecznymi)»
Wybujały indywidualizm.

2. filoz. «doktryna filozoficzna przyznająca istotne znaczenie tylko jednostkom, traktująca różnorodność rzeczy i zjawisk świata jako rezultat istnienia obok siebie nieograniczonej liczby odrębnych, indywidualnych bytów»

3. jęz. «wyraz, wyrażenie itp. będące czyimś indywidualnym tworem lub użyte przez kogoś w sposób szczególny, tylko u niego stwierdzony»


Myślę, że trzeba być nieprzeciętnie inteligentnym aby myśleć, co następnie może skutkować w działaniu, w sposób inny od przeciętnego. Jednak oprócz wysokiego ilorazu trzeba chyba jeszcze posiadać charakterek pozwalający człekowi owe poczucie niezależności osiągnąć.
;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak indywidualizmu - nie sądzę żeby to była choroba...
czy każdy musi odbiegać od ogólnie przyjętych wzorów, rozpowszechnionych sądów, stosowanej praktyki (czasem nie licząc się z normami społecznymi) ?

a tak naprawdę każdy się od każdego różni... ale to (wg. definicji) to jeszcze nie indywidualizm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najchętniej rozpatrywałabym pojęcie indywidualizmu w związku z egzystencjalizmem.
Stąd jako podstawę indywidualizmu uważam wytworzenie własnego, przemyślanego KODEKSU (moralnego, etycznego, filozoficznego, oólnie światopoglądu).
Oczywiście taki własny system (patrz: Blake z mojej sygnaturki) nie musi oznaczać całkowicie nowych, odmiennych norm odbiegających od przyjętych zasad. Chodzi o skonsolidowanie swoich przekonań o świecie i ludziach.
Każdy kto kieruje się w życiu własnym "dekalogiem", ma odwagę go bronić, jest zdeterminownay i konsekwentny - to dla mnie indywidualista.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...