Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

pytasz


Rekomendowane odpowiedzi

- Jaka pogoda?
Jak mam odpowiedzieć?
Taki mądry to nie jestem, by wiedzieć, jaka jest, zanim spojrzę w niebo. Wyjrzę przez okno i będę wiedział! Gdym mógł – wyszedłbym przed dom.
Mokry wracam – pada deszcz. Suchy wracam – nie pada.
Nie mogę wyjść przed dom. Nogi odmawiają mi posłuszeństwa – nie, że słabe! Nie potrafię utrzymać równowagi.
W ogóle nie jestem mądry.
Trochę czasu upłynęło, nim to zrozumiałem!
Pięćdziesiąt lat mięło!
Pięćdziesiąt lat minęło nim pogrzebałem w życiorysie, jak w śmietniku! I wygrzebałem stare zauroczenia, stare przyjaźnie, miejsca z pamięci, ludzi z pamięci, czucia z pamięci. Moją prawdę.
Prawda może być moja, może być i nasza, może być i wasza.
Zależy, czyj śmietnik?
Prawda?!
„Jest tak, jak się Państwu zdaje”
(Carlo Goldoni)
Prawda to nie Katechizm. To wiara w człowieczy umysł.
Umysł analizujący.
Umysł łaknący faktów.
Umysł pamiętający.
Umysł śniący.
Umysł wątpiący.
Umysł wierzący.
Pamiętasz?
Pamiętasz to co było – to prawda!
Pamiętasz to co śnisz – to prawda!
Pamiętasz zwątpienie?
Pamiętasz niepewność?
„Jest tak, jak się Państwu zdaje”
To nie dla prawnika!
Nie dla naukowca!
Ale to prawda
Dwa najczęściej spotykane słowa!
Wolność i miłość. Proste słowa przecież. Niech Ci się nie zdaje, że takie proste – powszechny błąd.
Wolność – tak wielu wciąż się na nią powołuje! Wciąż wypisują na sztandarach, którymi potem wymachują – wolność. A my patrzymy, albo nie. Wierzymy, albo nie. I – takie smutne – my mówimy:„a co nas to obchodzi”, „nie nasza sprawa”, „nic się nie zmieni”, „nie znamy się na tym”.
Nie znamy się na wolności? „Lecę bo chcę” oto wolność! Jeśli lecę bo muszę to nie jest wolność.
Muszę. Taki wewnętrzny nakaz – wybierać.
Muszę. Taki wewnętrzny nakaz – bo inaczej ktoś zdecyduje za mnie.
Jeśli nie wybieram – mówię „zabijcie mnie!”
Tak ładnie obiecują, że w zimie spadnie śnieg, że w lecie ciepło będzie, że wiosną zakwitną drzewa, w szczególności kasztany. Wiosną zakwitną wieszcząc egzaminy, a jesienią będą nam obijać głowy dojrzałymi owocami. Niech żyje wolność obijania głów dojrzałymi owocami. Wolność...
Miłość jest bardzo ważna – akceptacja potrzeb jeśli z moimi nie kolidują. Kocham! Tak być może, że kocham drugiego człowieka i płynę pod prąd by tę miłość okazać.
Adam Sosna(2004.12.19)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego ale po przeczytaniu teksu skupiłam się tylko na ostatnim zdaniu :
"Miłość jest bardzo ważna – akceptacja potrzeb jeśli z moimi nie kolidują. Kocham! Tak być może, że kocham drugiego człowieka i płynę pod prąd by tę miłość okazać. "

miłość ...czy jest ważna? czy istnieje? czy potrafimy kochać? co to wogóle znaczy? miłość ,kochanie, okazywanie i inne pierdoły...a co jeśli koliduje? jeśli...? tysiące pytań wirują niczym rój tłustych szerszeni
tjaaaa...idę pogrzebać w swoim śmietnisku
z ukłonem
czarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...