Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@Poet Ka

 

widzę: promenadę wzdłuż rzeki, słyszę: stukot obcasów na kamiennej kostce, szumią topole a my w tweedowych płaszczach i spódnicach midi ( oraz czerwonych ustach;) malujemy czarno- biały świat na cytrynowo

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Opublikowano

@Poet Ka

 

W Twoim wierszu wielka historia brutalnie wkracza w intymny świat dwojga ludzi. Tekst sugeruje fatalistyczną wizję, w której zmiany ustrojowe i polityczne zawirowania niszczą międzyludzkie więzi.

Zamiast radości z końca „systemu” - bohaterowie stają się dla siebie obcy: „nie poznamy się na ulicy”.

Słowa spazieren gehen tracą swoje radosne, początkowe znaczenie. Zmieniają się w wedrówkę ku samotności. Oczy, które kiedyś patrzyły na siebie, teraz „będą patrzeć już w inną stronę”. Czasami nietrwałe jest ludzkie szczęście w obliczu mechanizmów historii. Znam to z historii rodzinnej. Podoba mi się ten filmowy, nieco deszczowy stylu noir.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Migrena    

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      tym razem nie! dziękuję! Jesteś moim Apostołem! Posłańcem ! I nie wiem kim jeszcze jesteś! ( wiem jak to brzmi ale mam poważny powód by tak sądzić)  pozdrawiam!     
    • @Benjamin Artur   Świetne zestawienie osobistego świata z wielką historią w tle (król Karol). Przejście od pastelowej wiosny do brutalnego "jak łomem w łeb" robi mocne wrażenie, a nawiązanie do pigułek Murti-Binga i Witkacego w puencie dobrze oddaje ten nasz niepokój. Podoba mi się również Twoje ujęcie uciekającego czasu (rok, który przemyka jak zwinka).
    • @Berenika97 tak @Berenika97 dziękuję

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

            @Berenika97   „wiem zasłużyła na medal lecz także na medaliony bo potwierdza wciąż potwierdza   że nagroda dzisiaj ma tło”   @Berenika97 po prostu zamiast tych luster inwigilacji itd. widzę wystraszonych ludzi  przewracajacych się po kulach z karabinu jak z jej drobnej główki cieknie ciemna krew jak on powykręcony ma na spodenkach mocz nie ma porównania ten obraz dominuje i dziś jesteśmy inwigilowani  i wsadzani za różne wybory polityczne do paki      @Berenika97 dziękuję serdecznie   bardzo chciałam o tym napisać   bo wiesz, dziś prawica mówi że trzeba było radykalnie  że okrągły stół to hańba nie mogę się z tym zgodzić Rumunia do dziś nie wyszła z traumy po zbrodni na Elenie  i Nikolae Jasne, że byli komunistami. Ale to takie jasne- nagłemu niespodziewanemu mordowi mówię nie   i bardzo chciałam o tym napisać  że pierwsze co się teraz nasuwa to nie dysydenci, tylko zbrodnia  
    • @Benjamin Artur   Świetne nawiązania. "Dama z Awinionu" i "markiza de Sade" doskonale oddają przemianę adresatki - stała się odległa, awangardowa, a może nawet odrobinę bezwzględna. Bolesna akceptacja straty podana w przepięknej formie.
    • @Berenika97

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...