Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Historia edycji

Należy zauważyć, że wersje starsze niż 60 dni są czyszczone i nie będą tu wyświetlane
Wędrowiec.1984

Wędrowiec.1984

@Sylwester_Lasota Refleksja Zygmunta Krasińskiego, nad własną twórczością. Proszę:

 

Bóg mi odmówił tej anielskiej miary,
Bez której ludziom nie zda się poeta;
Gdybym ją posiadł, świat ubrałbym w czary,
A że jej nie mam, jestem wierszokleta.

 

Ach! w sercu mojem są niebiańskie wdzięki,
Lecz nim ust dojdą, łamią się na dwoje,
Ludzie usłyszą tylko twarde szczęki,
Ja, dniem i nocą, słyszę serce moje!

 

Ono tak bije na krwi mojej falach,
Jak gwiazda brzmiącą na wirach błękitu,
Ludzie nie słyszą jej w godowych salach,
Choć ją Bóg słyszy od zmroku do świtu. 

 

Również Juliusz Słowacki przeżywał podobne rozterki. W jednym z listów do matki pisał, że ot pewnego dnia (mówiąc kolokwialnie i spłycając temat) poznał jakoby nową miarę piękna, przez co wszystko to, co napisał do tej pory, mógłby w sumie wywalić na śmietnik.

 

W ogóle gorąco polecam korespondencję Juliusza Słowackiego. Można naprawdę wyłowić perełki, jeśli chodzi o ducha epoki i ciekawostki z życia poety. :)

 

Wędrowiec.1984

Wędrowiec.1984

@Sylwester_Lasota Refleksja Zygmunta Krasińskiego, nad własną twórczością. Proszę:

 

Bóg mi odmówił tej anielskiej miary,
Bez której ludziom nie zda się poeta;
Gdybym ją posiadł, świat ubrałbym w czary,
A że jej nie mam, jestem wierszokleta.

 

Ach! w sercu mojem są niebiańskie wdzięki,
Lecz nim ust dojdą, łamią się na dwoje,
Ludzie usłyszą tylko twarde szczęki,
Ja, dniem i nocą, słyszę serce moje!

 

Ono tak bije na krwi mojej falach,
Jak gwiazda brzmiącą na wirach błękitu,
Ludzie nie słyszą jej w godowych salach,
Choć ją Bóg słyszy od zmroku do świtu. 

 

Również Juliusz Słowacki przeżywał podobne rozterki. W jednym z listów do matki pisał, że ot pewnego dnia (mówiąc kolokwialnie i spłycając temat) poznał jakoby nową miarę piękna, przez co wszystko to, co napisał do tej pory, mógłby w sumie wywalić na śmietnik.

 

W ogóle gorąco polecam listy Juliusza Słowackiego do matki. Można naprawdę wyłowić perełki, jeśli chodzi o ducha epoki i ciekawostki z życia poety. :)



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • SO YOU WANT TO BE A WRITER? Niestety tak i nie umiem nic napisać. Nie wiem o czym mam pisać. Nic nie przeżyłem. Brak doświadczeń. Nie mam o czym pisać a chce. IF IT DOESNT BURST OUT OF YOU IN SPITE OF EVERYTHING DONT DO IT. Czyli co to była prowokacja? Dla kogo? Siedziałem i czekałem aż to wyrwie się ze mnie i nie przyszło ale siedzę tu i piszę na wpół mechanicznie jak pismo urzędowe. Ale nie ma wzoru jakim się kieruje. Więc może to wyszło ze mnie. IF YOU MUST SIT FOR HOURS STARING AT YOUR COMPUTER SCREEN OR HUNCHED OVER YOUR TYPEWRITER SEARCHING FOR WORDS DON'T DO IT Wiem że się do tego nie urodziłem Jestem głupi Nigdy nie umiałem się wysłowić A teraz chce I chciałem I co nie wolno mi Czy to rada dla mojego dobra? IF ITS HARD WORK JUST THINKING ABOUT DOING IT DONT DO IT Znowu to zrobię Za przyszłe dni nie ręczę ale jutro znowu Nie można próbować bo inaczej to fałsz tak? IF IT DOESNT ROAR OUT OF YOU DONT DO IT i co teraz WHEN ITS TRULY TIME AND IF YOU HAVE BEEN CHOSEN IT WILL DO IT BY ITSELF ale chujowy tekst spłodziłem może ma racje jebany złamałem jeszcze jedną zasadę IF YOU HAVE TO SIT THERE AND REWRITE IT OVER AND OVER AGAIN DONT DO IT a nawet nie było żadnej wyniosłej myśli do sformułowania
    • proszę , mnie nie zrozumieć opacznie ale noc jest ciemna tym różni się od dnia to stan normalny a lek atawistyczny czyli zwyczajny ja nawet gdy oczy zamykam widzę ciemność czy nicość rozpływam się wtedy w niebycie nieistnieniu i nieobecności zupełnie jak by nic i nawet mnie nie było i zasypiam... jak ratować uśmiechem winem słowem seksem czy bajkami ?
    • ja się , nie zgodzę! co to za charyzma grac w czterech klubach piłkarskich? kopiesz tu, potem tam... Pierwsza kocha, potem nie nawidzi, druga wpierw nie nawidzi a potem kocha. Charyzmę to ma ten co znosi Te jedna  i kocha pomimo tej jedności. ach przeminęło z wiatrem.
    • @Leszczym Jeżeli miał cztery żony, to należy mu się nobel za charyzmę.
    • - A... tojad... - A bada, bada. - Jota.    
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...