Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Kopanie się z koniem Kaliguli


Rekomendowane odpowiedzi

@Wędrowiec.1984 No nic, zagiąłeś mnie. Tylko czasem no naprawdę nie jesteś niewolnikiem, zgoda, ale pracujesz za z góry obliczone marne grosze i pilnuje się abyś przypadkiem na tę wolność jednak to nie wyszedł i nie miał jak więcej zarobić. W dodatku wydajesz te pieniądze też na określone rzeczy, coś jak chłopi w karczmach szlachty. Ale nie mogę się spierać, bo jak wspomniałem za mało mam wiedzy... Już nie mówiąc po prostu o tym, że uogólniamy w ten sposób. Różnie jest i różnie było. I pewnie też sporo zależało od chłopa i szlachcica w określonych sytuacjach. Przypuszczam, że były miejsca gdzie było dobrze, a były gdzie źle całkiem. W sumie - chyba dokładnie tak jak teraz. Był chłop co sobie wszędzie poradzi i był chłop, który i tak dostanie po tyłku. Był szlachcic który uszanuje i była łajza jakaś nieprzeciętna. I tak dalej... No ale odbiegliśmy zdaje się od tematu wpisu. No ale w sumie to nic nie szkodzi :)) Na ten moment idę do "szlacheckiej" knajpy ;))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

To nie jest niewolnictwo. W systemach niewolniczych człowiek w świetle prawa był przedmiotem, a nie podmiotem. Nawet chłop w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów był podmiotem. Zgoda, traktowano go, tak jak traktowano i opisy zapewne nie są częstokroć przesadzone, ale wciąż był podmiotem, w przeciwieństwie do niewolnika.

 

Oczywiście, wydajesz pieniądze, które wcześniej zarobiłeś. Dla ogólnej gospodarki to bardzo zdrowe, ponieważ wtedy pieniądz pracuje, miast leżeć.

 

Oczywiście, że tak, ale całościowo parząc sytuacja naszego chłopstwa była dużo lepsza niż rosyjskiego i nawet czasami zachodniego, gdzie panowały np. klęski głodu, a mimo to chłop odrobić swoje musiał.

 

Generalnie najlżejszy los mieli chłopi, odrabiający pańszczyznę w królewszczyznach, czyli ziemiach należących do monarchy, gdzie np. zwiększanie samej pańszczyzny nie było tak intensywne, jak w majątkach szlacheckich, niemniej jednak ten pogląd również mocno zależy od regionu i nie obrazuje całości ziem Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

 

Jeśli temat jest ciekawy, fajnie czasami go poruszyć, mimo że nie zgadza się z tematem przewodnim wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...