Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Powstanie w naszej kamienicy


Rafael Marius

Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

A ja byłem przed południem, bo tylko tak mogę, w mojej okolicy.

Na placu Piłsudskiego były piosenki powstańcze, a na Krakowskim Przedmieściu i placu Zamkowym rekonstruktorzy.

 

Co ciekawe była tam też duża ich ekipa z Poznania. Zrobili takie miasteczko namiotowe na dziedzińcu jednego z pałaców.

 

A dziewczynki z podstawówki umalowały sobie usta czerwoną szminką i udawały dorosłe sanitariuszki. Wątpię, żeby jakaś sanitariuszka tak wyglądała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrew Alexandre Owie jaka jest sytuacja na wojnie, to niewiadomo, bo zakłamują informacje i Zełeński i Ukraińcy, podzieliło się społeczeństwo, informacje to też wojna. Amerykanie przerzucają sprzęt przez Rzeszów, tak powoli, stopniowo, są cały czas ataki przecież, nie zostali przegonieni. A Rosjanie zaczęli wojnę przeciwko Ameryce na Ukrainie, żeby wypchnąć ich z Europy i żeby się nie wtrącali w Ukrainę. Pamiętam kiedy to było, jak prezydentem został Zełeński. Rosjanie chcieli sprzedawać gaz Niemcom, Francji. My dla nich się nie liczymy. Sytuacja się zmieniła, Amerykańcy dalej są w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@violetta

Ukraine is an icebreaker for the USA, but after her, that icebreaker's failures, they may use their other icebreakers versus Russia. They want Poland to be their spare, second icebreaker on land and the UK in the seas. The war in Europe will accelerate the escape of the civilian industries to the USA, except for the military industrial sector to support the war of all against all in Europe.  Yugoslavia was the first part of the modern European drama. Now we gonna watch  what  seems to be "to be continued". Like an old lady, that mocherowy beret, from the cult song I am afraid that Poland may suffer due to the current policies of the EU which is now under full control of the USA.  If I were the govt. of Poland I would try to avoid of any participation in the war. As to so called Kresy, they could only be obtained by Poland owing to the secret consent of Russia and Belarus. But the latters so far haven't been able to make up their minds whether they need or need not Western Ukraine. We can't either exclude another scenario. The grassroot Ukrainian nationalists last moment  may join the Russian versus Poland. Why not? In any case it's the conflict between Israel and Judea, besides betrayal is in blood of Ukrainians. Zełeński and Co. are the British citizens. They'll escape. 

 

 

 

Edytowane przez Andrew Alexandre Owie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrew Alexandre Owie no to pojechałeś, tak raczej nie będzie. Pojawienie się wagnerowców w pobliżu granic zmieni bieg historii, mogą też przejąć władzę, Łukaszenka stary, będą przerzucać imigrantów, szpiegów, terrorystów do Polski. Powinniśmy już zacząć ostro minować granicę, bo będzie za późno na wszystko. Trudno nic nie robić, nie brać udziału w tej grze wojna, jak tyle się dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@violetta

 

USPRAWIEDLIWIENIE

"Wagnerianie zbliżali się do granic Polski w nadziei podziwiania Polek. Ale piękni Polki zechcieli się przed nimi odgrodzić minami. Czy to jest grzecznie, Violetto?  Komplementujmy się! Komplementujemy się!"
Aleksandr Łukaszenko (i nie jestem stary, jestem superstar)

 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

@violetta

 

Prigożin: Zapomnij o przeszłości, pani Violetto. I nie odmawiaj mi uprzejmości randkowania ze mną jutro o świcie na granicy!
Violetta: Jestem niezmiernie zaskoczona i zadowolona z twojego griecznego zachowania, panie Prigożin. Bardzo chętnie przyjdę!
Prigożin: Jeśli nie masz nic przeciwko, przyjdę z grupą towarzyszy!
Violetta: Proszę, ja też poproszę znajomych, żeby wzięli udział w naszym spotkaniu!

 

Jutro o świcie

 

"Morgenlich leuchtend" z opery "Meistersinger von Nürnberg" przez Wagnera.

 

@violetta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dziękuję za pozytywny odbiór.

 

Ja jako potomek powstańców uważam to za coś zupełnie naturalnego, by cały dzień 1 sierpnia poświęcić tylko na wspomnienia. Taka jest mojej rodzinie tradycja i wielu innych też.

To powinien być dzień wolny od pracy dla mieszkańców Warszawy, a może i całej Polski. Jest bardzo żywym i obchodzonym świętem a przeciwieństwie do wielu innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dziękuję  za miłą opinię.

 

Tak, wszystkie te zdarzenia są dobrze zweryfikowane, oparte na rozmowach ze świadkami, z których większość już nie żyje.
Historia 6 pokoleń mojej rodziny związana była z tą kamienicą od jej narodzin, gdzieś  około 1865, aż do spalenia 15 sierpnia 1944. Miała drewniane stropy i ściany działowe, przypominała pochodnie.
I ostatecznego zrównania z ziemią w 1946.

 

Gdy wrócili po wygnaniu 18 stycznia 1945 nie nadawała się do zamieszkania, zatem dziadek zajął mieszkanie w sąsiedniej na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy.

Z chęci pozostania w pobliżu, by się nie "wynaradawiać". Dla nich opuścić własną ulicę było nie do pomyślenia.
Również na niej mieszkam pod innym adresem. Już tylko ja zostałem.
Teraz ludzie tego nie rozumieją.
Są znikąd i idą donikąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dziękuję za przychylność.

A moim zdaniem to wszyscy mieszkańcy stolicy w tym skrajnie trudnym czasie byli bohaterami.

Na tym filmie mali chłopcy rzucają butelkami z benzyną w czołgi. Pewnie sami tą "broń" zorganizowali.

A mnie się przypomniało, iż w stanie wojennym, będąc w podobnym wieku, też rzucałem kawałkami pokruszonych warszawskich bruków w ZOMO. Tradycja zobowiązuje.

 

 

 

 

Edytowane przez Rafael Marius (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dziękuję za zainteresowanie,

 

Teraz  tak się wydaje z perspektywy czasu.
Ale wtedy dowództwo było przekonane, iż Niemcy są w rozsypce i oddadzą nam Warszawę bez większej walki. Nikt nie mógł przewidzieć, że będą się tak zaciekle bronić, by wkrótce oddać miasto sowietom bez walki.

 

Hitler był już wtedy szaleńcem, zatem nie można było odgadnąć jego irracjonalnych posunięć.
Wermacht takiej decyzji, by nie podjął. Dla Niemców korzystniejsze było oddać  Warszawę Polakom i liczyć na ewentualny ich konflikt  z sowietami, który zapewne by nastąpił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@violetta

W XVII wieku podczas wojny polski oddział latającej husarii wkroczył do jednej z rosyjskich wsi, gdzie pozostały tylko wdowy, i… opuścił wojnę na zawsze. Może wszyscy zostali otruci? Nie, wzięli ślub. I to nie jest mit, naprawdę istnieje taka wieś z polskimi nazwiskami potomków husarii w Rosji. Make love not war.
Yours, John Lennon

 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

P.S.
Będzie mi przykro, jeśli wasz kraj z pięknymi kościołami i majestatycznymi zamkami zamieni się w płonące ruiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...