Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Ruska bajka


Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Mówiąc szczerze, to chciałem zakończyć bajkę nieignorowaniem przeciwnika, ale ono w żaden sposób nie chciało mi się do tego wersu zmieścić.

Z tym szacunkiem dla przeciwnika w zamierzchłych czasach, to, niestety różnie bywało. Niekoniecznie zawsze po rycersku. Każda wojna, to jest porażka człowieka, tak naprawdę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sylwester_Lasota Tak sobie pomyślałem, ciekawe, co musiał czuć Napoleon wycofując się z carskiej Rosji?

Bohaterowie Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza, pod koniec książki są niesamowicie przepełnieni optymizmem.

Bohaterowie Pana Tadeusza, Juliusza Słowackiego, już nie za bardzo. :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Kiedyś pracowałem z pewnym Rosjaninem. Raz weszliśmy na podobne tematy, powiedział mi coś takiego: Nie wszyscy mogli się w Rosji urodzić i pewnie dlatego tak wielu chce w niej umrzeć. Pozostawię to bez komentarza. Można tu dodać, że tylko Polacy zdobyli Moskwę i tego Rosjanie nie zapomną nam do końca świata. Do dzisiaj świętują dzień opuszczenia jej przez polskie wojska. A nastroje Polaków wycofujących się z Rosji z pewnością były minorowe. Carscy tłukli ich niemiłosiernie, tak daleko, jak mogli za nimi podążyć. W miejscowości, z której pochodzę jest zapomniana zbiorowa mogiła takiego oddziału rozgromionego  przez siły rosyjskie w czasie odwrotu. Skąd wiem, że byli w nim Polacy? Mój przodek przetrwał ten pogrom i ukrył się w pobliskim gospodarstwie. Następnie ożenił się z dziewczyną z tej rodziny i został tam już na stałe, dając początek nowej gałęzi rodu.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Uwielbiam takie żywe świadectwa historii. Niesamowite, że możesz jej dotknąć.

 

Powiem Ci, gdzieś już przeczytałem to powiedzenie, nie pamiętam tylko gdzie. Być może jest dobrze znane w Rosji.

 

Tak jest, Wielka smuta.

 

Edytowane przez Wędrowiec.1984 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...