Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Kontrasty


Rekomendowane odpowiedzi

Tak Najdroższa

to była cudowna

niedziela

 

to kazanie u Oblatów

chwytało za serce

obiad boski

jak Ty robisz tę sałatkę?

spacer w parku

słońce sielanka

Kasia z Markiem

wpadli z winem

Skriabin dyskusja

o fowizmie i asocjacjach

 

kąpiel przy świecach

 

potem pieprzyliśmy się

jak zwierzęta

 

Tak Najdroższa

to była cudowna

niedziela

Edytowane przez Dared (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] U mnie link działa Poradnia Językowa Słownik Języka Polskiego Państwowe Wydawnictwa Naukowe , co do reklam zainstaluj sobie "adblocka" 

"Szanowna Poradnio.
Proszę o wyjaśnienie, czy właściwe jest powiedzenie np. „Weź tą książkę”, „Połóż tą łyżkę”, „Daj tą skarpetę”. Czy dopuszcza się tylko stosowanie „Weź tę książkę”, „Połóż tę łyżkę”, „Daj tę skarpetę”? Sprawdzałem w wyszukiwarce internetowej częstotliwość używania z  i z . Ok. 30% używanych słów zawiera , reszta .
Pozdrawiam
W starannej polszczyźnie powinniśmy pisać i mówić „Weź tę książkę”. Tradycyjna forma  bywa jednak zastępowana formą . Wynika to stąd, że wśród różnych określeń rzeczownika rodzaju żeńskiego (w naszym wypadku jest to wyraz książka) tylko zaimek ta ma w bierniku końcówkę , podczas gdy inne określenia przyjmują końcówkę : „Weź tę książkę”, ale: „Weź tamtą książkę”, „Weź pierwszą książkę”, „Weź ładną książkę”.
Mówiąc Weź tą książkę, odmieniamy zaimek ta analogicznie do tych określeń. W mowie potocznej jest to dopuszczalne, zwłaszcza w takich, jak podane w pytaniu, potocznych kontekstach: „Połóż tą łyżkę”, „Daj tą skarpetę”.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski" 
 
 

@[email protected] Ale mniejsza o to, poprawiłem ;-) teraz czas na "meczyk" nie na spory purystyczne;-) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] Piłka nożna 0 : 0 o pierwszej połowie, baraż o awans na mistrzostwa świata ;-)  remisem nie może się skończyć, a "adblock" radzę Ci zainstalować do przeglądarki, pozbędziesz się niechcianych reklam, znajdziesz darmowe do ściągnięcia, instalowanie bardzo proste nawet ja sobie poradziłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_ Język jest żywy, zmienia się tak że wczorajsze błędy są dziś poprawne, dzisiejsze będą jutro, to temat na długą dyskusję i pewnie każdy zostanie przy swoich przekonaniach ;-) więc pomińmy, wulgaryzmy w szeroko rozumianej literaturze są tak stare jak ona sama, staram się ich wystrzegać ale tu użyłem z premedytacją żeby podkreślić kontrast zawarty w tytule , gdybym napisał "kochaliśmy się" , byłoby bez sensu, z "grubszego" wulgaryzmu zrezygnowałem ;-) dzięki za poświęcony czas, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_ To jest najpiękniejsze że nikt nie potrafi przewidzieć ;-)"Na dziś jest tak i kropka." Nie zgadzam się z tym bo jeśli tą kropkę postawimy dziś, to nie będzie zmiany "jutro" , nie chcę być Nikiforem w żadnym wypadku, nie odpowiada mi ta estetyka, chcę wyrażać siebie, tak jak potrafię, niedoskonale na pewno, niedoskonałego tym bardziej, co do "wizjonera" to uwierz ale do głowy nie przyszłoby mi to ;-) dzięki, miło pogadać nawet nie zgadzając się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...