Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Barbórka 2018


Gaźnik

Rekomendowane odpowiedzi

Mirek przez ucho przeklina
kilku chłopów ciągnie kabel
Jan w galotach jaja spina
pustą kozicę pcha Paweł

 

Pietrek, Przemek biją konie
na guziku siedzi Marcin
I to nie jest wymyślone
to jest szychta na kopalni

 

Traktorek powieszą wkrótce
jak znajdą baranie rogi
ja już myślę o Barbórce 
czy przelew będzie wysoki

 

Złość zaleje ludzi tak dziś
bo czternaście razy w roku
płacimy wysokie składki
aby mieć na starość spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Pozwoliłem sobie trochę popracować nad Twoim tekstem. Może z czegoś skorzystasz :)

 

 

 

Mirek w ucho znów przeklina
kilku chłopów ciągnie kabel
Jan w galotach jaja spina
pustą kozę pcha gdzieś Paweł

 

Pietrek, Przemek biją konie
na guziku siedzi Marcin
I to nie jest wymyślone
to jest szychta na kopalni

 

Zaraz zagra nam traktorek
Gdy baranie znajdą rogi
A ja myślę o Barbórce 
I czy przelew jest wysoki

 

Złość zaleje dzisiaj ludzi
bo czternaście razy w roku
jakieś składki z nas zdzierają
żeby mieć na starość spokój.

 

I przydałaby się jeszcze jedna zwrotka, żeby dobić gwoździa :)

np:

 

A tu zima akurat

Chwycił mróz i śnieg już spadł

 

Żartuję, ale cokolwiek, co w dosadny sposób wyjaśniało ludzką złość i domykało lepiej wiersz.

 

pozdrawiam :)

Edytowane przez Sylwester_Lasota (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie chciałem pisać o górnictwie. Strasznie mnie irytuje robienie z tego rzeczy świętej w moim regionie. Jak wczoraj koledzy w mundurach górniczych odbierali medale i stopnie doszedłem do wniosku, że ten zakład pracy nigdy nie wyjdzie z PRL-u. Jednak nie da się ukryć, że jest to bardzo specyficzna praca, a dla mnie jako prostaka jest wybawieniem. Gdybym miał przeżywać "Dzień Świstaka" w jakimś zakładzie produkcyjnym to bym już dawno wylądował w ośrodku dla nerwowo niestabilnych. 

 

Mamy jednak swoje ciekawe terminy :) Np "jaja" to są sprzęgi, którymi łączy się jednostki transportowe z sobą tudzież maszyną kompletując skład pociągu (akurat sam jestem kierowcą), "galoty" to rozwidlenie wyrobiska w 2 przeciwne kierunki. "Jaja" składają się z haka i okrągłej metalowej witki. Obojętni, z której strony hak wchodzi w te metalowe kółeczko i gotowe. Jednak hak przy "jajach" z maszyny jest niż przy jednostkach transportowych. W trakcie jazdy może zaczepić o elementy torowiska więc trzeba go podwiesić za pomocą drucianego haczyka. Tak więc pracując jako konwojent/manewrowy nie raz usłyszałem od maszynisty "podwieś mi jaja".

 

Kiedyś była sprawa w sądzie (przykra sytuacja, ale przyniosła jedną zabawną sytuacje). Jeden z kolegów jako świadek tłumaczył sytuację. "Na kozicy leżały konie. Chłopaki podjechali do niej maszyną i dopięli za jaja" :D

 

Wpadłem na chwilkę, nie wiem co jest w tym słowniku, ale zdaję sobie sprawę, że każda kopalnia ma swoje smaczki. Już sam wagon osobowy miewa nazwy typu "klasa", "baldach", czy "pullmana". Kiedy połączono kopalnie i na Wesołą przyszli chłopacy z Mysłowic doszło do pewnej zabawnej sytuacji. Sztygar z Mysłowic zapytał się maszynisty z Wesołej ile ma klas, a ten z nerwów odpowiedział "a ch** Cię obchodzi ile ja klas skończyłem, inżynierem nie jestem"...

 

Dziękuje za miłe słowa, pomyśle by coś dodać jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym mówi p.Sylwester ale jak dla mnie "gwóźdź jest dobity"...i nie kombinujmy więcej, bo przeszło bezboleśnie przy wbijaniu i po co drażnić kopalniane demony pracy :))

Bardzo spójny wiersz i w klimacie górniczej wiary. Nie świętować tylko w przodek! :)

 

Na jedno mogę zawsze liczyć, pamięć na Śląsku, raz do roku. Miłe...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Chyba jednak się obraziła... :) 

Tak sobie myśle, że może dobrze, że sobie nie zdaję sprawy z tego komizmu, bo mogłoby się okazać, że jest znacznie śmieszniej niż się wydaje.

Ja się nie obrażam i zdrowia Ci z całego serca życzę. Bo niby dlaczego nie? Tylko dlatego, że masz innne zdanie niż ja na jakiś temat? 

Zdrowia

Zdrowia

Zdrowia

Pani Ario :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

 

Dziękuje. Niestety nie piszę prozy. Jednak w trakcie internetowych dyskusji czasem uda mi się ciekawie opisać rzeczywistość :) Dużo obserwuję, mam swoje przemyślenia i myślę, że całkiem lekką rękę do opisów dopóki trzymam się jeszcze dyskusji. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że mój słowotok często przechodzi w monolog :D 

 

Ja jeszcze mocno rozwinę ten temat, ale dzisiaj naprawdę nie mam zbyt wiele czasu :( Powinno się do zmienić na wieczór.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie teraz w kwestii prozy...

Ma pan rzeczywiście niebywały dar pisania w sposób interesujący o "zwykłości" i nie tylko. Nie wspomnę o elokwencji i zasobie słów i wiadomości. Część tych listów powinna być opublikowana w odpowiednim dziale. Dlaczego? No bo się marnują w Sekcji Komentarzy. A potem przychodzi Taki Sylwek i wątek się urywa :)))

Sylwek błagam Nie Odpowiadaj pod tą Świętą! 

Back to The Gaźnik :))

Publikować proszę...też się z nich dowiaduję o rzeczach, o jakich nie miałam pojęcia. Ciekawe i wciąga.

Tem miesiąc miodowy zapowiada się fascynująco...gdyby nie Sylwek ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...