Polman Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Może ktoś w sposób prosty napisze o rytmie w wierszu. Bo to nie jest takie proste :-) Dziękuję.
Maria_M Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Polman, to napisz, ja się nie znam:) bardzo chętnie poczytam.
Jemall Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 (edytowane) Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Edytowane 21 Listopada 2018 przez Mateusz poprawiony link (wyświetl historię edycji)
Maria_M Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Co to ?
Polman Opublikowano 21 Listopada 2018 Autor Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Problem w tym, ze ja też się nie znam :-) Kiedyś próbowałem o tym poczytać, ale mnie to mnie przerosło. Dlatego szukam czegoś przystępnie napisanego.
Maria_M Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Myślę, że jaka by nie była teoria i ile byś ją wbił do głowy, to i tak wewnętrzne, indywidualne poczucie rytmu jest potrzebne, gdy tego nie czujesz, to żadna teoria nie pomoże, ale jak czujesz rytm, to dawka teorii nie zaszkodzi.
Polman Opublikowano 21 Listopada 2018 Autor Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. To jest taki przykład tekstu w tym temacie, który mnie przerósł :-)
Gość Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Najprostsze wyjaśnienie, jakie znalazłem w sieci: ... RYTM - to powtarzanie pewnych elementów w stałych odstępach. Rytm wiersza mogą tworzyć: -stała liczba sylab -układ rymów -podobne rozłożenie sylab akcentowanych w wersie -powtórzenia -refren. Podstawowa jednostką rytmu w wierszu jest wers /linijka wiersza/ ... To wszystko można z łatwością znaleźć u wujka Gugla ... Pozdrawiam 1
Polman Opublikowano 21 Listopada 2018 Autor Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Jeśli ktoś natknął się na jakiś tekst, który prosto i fachowo traktuje ten temat, nich go tu pokaże. Pozdrawiam.
Gość Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Już Ci pisałem nieco wyżej, że wszystko to można bez trudu znaleźć w Googlach - trzeba tylko odrobinę chęci. Mnie wystarczyło zaledwie kilkanaście sekund, aby odszukać następne wskazówki - tym razem z przykładami. Podaję link adresowy, bo przecież całości tutaj nie będę wklejał. Wejdź tam i sobie poczytaj - skopiuj - zapisz gdzieś w notatniku ... Oto link: Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.
Patryk Robacha Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Z grubsza - polecam wyjść od wersyfikacji. Następnie zagłębić się w tematykę wierszy sylabicznych i sylabotonicznych - tu będzie najtrudniej. Jak ogarnie się te dwa aspekty, to już będzie łatwiej
Gość Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Komuś, kto chce poznać tajniki wiersza od podstaw, Twoje fachowe określenia typu "wersyfikacja" - "sylabiczne" a przy nich "sylabotoniczne" odbiorą jedynie chęć zgłębiania tematu. Piszę to z doświadczenia z całkowicie innym gatunkiem twórczości, jakim jest poradnik o CB radiach, który jakiś czas prowadziłem. Nadal istnieje w sieci pod adresem: Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. - i tam w słowie wstępnym zaznaczyłem, że ... sam poczytaj, jeśli masz ochotę
Patryk Robacha Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. @bronmus45 podałem hasła kluczowe do google jedynie, a poradniki pisane są i tak językiem niezrozumiałym. Trzeba przez to przebrnąć, oswoić, czytając naście razy. W końcu, dla gorliwców, stanie się zrozumiałe.
Gość Opublikowano 21 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 21 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Zgadza się, lecz jeśli ja w swoim poradniku o CB radiach zacząłbym szastać nazwami podzespołów elektronicznych - a inni tak robią - to by mnie po prostu wyśmiano ... Jeszcze raz namawiam zaglądnij pod wskazany adres - wystarczy tam przeczytać kilka pierwszych zdań (pisanych wiele lat temu), aby zrozumieć, o co mi się rozchodzi. Pozdrawiam
Polman Opublikowano 22 Listopada 2018 Autor Zgłoś Opublikowano 22 Listopada 2018 (edytowane) A skąd wzięła się moja refleksja nad rytmem. Kilka dni temu pomyślałem, by odrobinę zmienić tekst piosenki Voo Voo. I wtedy poczułem potęgę rytmu i jak niewiele o tym wiem. Może to, co teraz napiszę jest naiwne. Mam taki pomysł. Aby zmierzyć się z rytmem, spróbuj zastąpić te słowa Szymborskiej swoimi (jest to przykład wiersza sylabotonicznego): Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy. Wczoraj, kiedy twoje imię ktoś wymówił przy mnie głośno, tak mi było, jakby róża przez otwarte wpadła okno. Dla ułatwienia piosenka Łucji Prus: Możesz się pochwalić swoim tekstem :-) Było łatwo? Edytowane 22 Listopada 2018 przez Polman (wyświetl historię edycji)
jan_komułzykant Opublikowano 22 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 22 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. to już nie mnie oceniać, tylko niepotrzebnie utrudniłem sobie zadanie z rymami abab. U Szymborskiej jest abcb. :) 1
Polman Opublikowano 27 Listopada 2018 Autor Zgłoś Opublikowano 27 Listopada 2018 (edytowane) To jest ten sam wiersz w dwu wersjach. "wiara_2" to nowa wersja wiersza wcześniej publikowanego "wiara". "wiara_2" jest napisana 8-zgłoskowcem ze średniówką po sylabie 4 (celem poprawy rytmu). Czy to było warte zachodu? Wiara_2 Zdarzyło się dnia tamtego że idąc do domu swego umęczony już tak bardzo żarem wielkim dnia letniego spotkałem tu oto Pana ledwo będąc krok od celu którego co dnia widuję gdy nam sprząta na osiedlu nieomal tej samej chwili u uchylonych drzwi bloku stanęła nasza sąsiadka co niosła wór śmieci w ręku gdy sąsiadka przy nim była wtedy tak do niej powiedział: „do wózka to Pani mi da ja idę do kontenera” sąsiadka tych to jego słów jak myślę nie usłyszała i tak idąc własną drogą sama worek wynieść chciała Pan tym nieco zaskoczony rękami do niej zamachał zrobił też ku niej pół kroku i pomocy swej poniechał osłupiały wtedy stanąłem ja Polak, co mu zlecono by normę homo pawłowicz w nim zaintrodukowano ale jutro już, już z rana gdy już minie osłupienie znajdę Pana na ulicy z podzięką za ocalenie bo powróciła do mnie wiara że ktoś we mnie ujrzy brata że może być jedna prawda że nas już nie dzieli krata moje prośby też przekażę by Pan lekcję tą powtórzył marszałkom dla prezydenta a też wózka nam użyczył byśmy na nim tych powieźli tam gdzie dla nich słuszne miejsce tych wszystkich, którzy nam wiarę tą okrutnie odbierali wiara dnia pewnego wracając z działki do domu swojego, byłem bardzo umęczony żarem dnia letniego spotkałem wtenczas Pana, ledwo kroków kilka od celu, sprzątającego, jak dnia każdego, ulicę na słupskim osiedlu w tejże samej minucie, w drzwiach naszego bloku, zobaczyłem z góry sąsiadkę, trzymała ona worek w ręku gdy szła tuż obok niego, on do niej to powiedział: „Pani położy śmieci w wózku, ja odwiozę je do kontenera” sąsiadka owych słów, ja myślę, nie dosłyszała, bo dalej swoją drogą z workiem maszerowała Pan zaskoczony nieco, ręką ku niej machnął a potem zrobił ku niej pół kroku, nim pomocy zaniechał stanąłem wtedy osłupiały, ja Polak, który dnia każdego Polską Normą homo pawłowicz jestem introdukowany ale już jutro, już z rana, gdy minie moje osłupienie, odnajdę Pana na mojej ulicy by podziękować mu za ocalenie bo powróciła do mnie wiara, że ktoś spojrzy na mnie jak na brata, że prawdy mogą być jednakie, że nas nie dzieli nienawiści krata te moje prośby też przekażę, by Pan lekcję tą powtórzył panom marszałkom i dla prezydenta a wózka swego kiedyś nam użyczył byśmy na nim tych powieźli, tam gdzie dla nich słuszne miejsce tych wszystkich , którzy kiedyś nam wiarę tą okrutnie odbierali Edytowane 28 Listopada 2018 przez Polman (wyświetl historię edycji)
Alicja_Wysocka Opublikowano 27 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 27 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Moim skromnym zdaniem, za wiele ten, tego tych, nich, tam. Zdaję sobie sprawę, że bardzo pilnowałeś rytmu, stąd tak wiele jednosylabowych wyrazów. proponowałabym jeszcze popracować. Powodzenia :) 3
Polman Opublikowano 27 Listopada 2018 Autor Zgłoś Opublikowano 27 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Bardzo dziękuję za Twoje uwagi. Popatrzę jeszcze na tekst. Moje wrażenie na ta chwilę jest takie, że pisząc 8-zgłoskowcem ze średniówką po sylabie 4 , chodzimy na bardzo krótkim łańcuchu. Pozdrawiam :-)
Alicja_Wysocka Opublikowano 27 Listopada 2018 Zgłoś Opublikowano 27 Listopada 2018 Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość. Możesz pisać trzynastozgłoskowcem, dziewięciozgłoskowcem, jeszcze inaczej, jak tam sobie chcesz. Chodziło przecież tylko o nauczenie się tego jak pisać rytmicznie. Możesz pisać naprzemiennie. Jeden wers ósemką, następny piątką itd. Rytm wiersza podobny jest trochę do tańca. Można się gibać w tańcu 1/1, a można wymyślać kroki i powtarzać w określonych układach i sekwencjach. Zauważyłeś już, że do niektórych tekstów można dopisać nuty. Najprościej napisać nowy tekst do jakiejś łatwej, Tobie dobrze znanej piosenki. Ten nowy napisany przez Ciebie tekst będzie rytmicznym wierszem. Np. Gdzie strumyk płynie z wolna, 7 rozsiewa zioła maj 6 Stokrotka rosła polna 7 a nad nią szumiał gaj 6 Można to samo zapisać w innej wersyfikacji, a rytm i tak się nie zmieni. Gdy strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj Stokrotka rosła polna, a nad nią szumiał gaj. Wtem harcerz idzie z wolna, stokrotko witam cię twój urok mnie zachwyca, czy chcesz być mą czy nie? Teraz jest trzynastozgłoskowcem. Rytmu pilnuje średniówka. Ufff... inaczej już nie potrafię, sorry :( 6
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się