Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

szczęście


e-m-e-m

Rekomendowane odpowiedzi

już z dachu sopel się urywa
i wczesna wiosna jest za murem
gubi się jakaś para w rymach
w rosie porannej i kulturze

czy chodzi im o szczęście wielkie
czy o pierwszeństwa wymuszanie
- znów wiosna dzisiaj gości w mieście
jak mocne lędźwie i kochanie

więc czemu się minuty dłużą
- gwałtowne wybuchy euforii
chciałbym być ptakiem albo różą
w miłosnej uczestniczyć orgii

chcę głową dziko tłuc zielenie
- gdy świat jest dobry i znajomy
chorować ciągle na myślenie
czerwone w słońcu licząc domy

I znów się bawić frazesami
na upatrzoną już pozycję
a szczęście jest skrzydlatą różą
gdy pytam o nie swą Alicję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie o Dudę-Gracza chodzi :)))
Dobry wiersz i przepraszam za poniższe.

już z dachu sopel się urywa
i wczesna wiosna jest za murem
gubi się jakaś para w rymach
w rosie porannej i kulturze

czy chodzi im o szczęście wielkie
czy o pierwszeństwa wymuszanie
- znów wiosna dzisiaj gości w mieście
jak mocne lędźwie i kochanie

więc czemu się minuty dłużą
- gwałtowne wybuchy euforii
chciałbym być ptakiem albo różą
w miłosnej uczestniczyć orgii

znów Dudy drze się i wydziera
choć świat jest dobry i znajomy
a Lucy idzie do fryzjera
chociaż jak promyk u niej włosy

I znów się bawią frazesami
na upatrzoną już pozycję
a szczęście jest skrzydlatą różą
więc po co wzywać mam policję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@e-m-e-m
Pomimo tłumaczeń, ten wiersz brzmi momentami
jakby trochę nieporadnie językowo.
Jeśli Dudy to wieś, to może
wieś Dudy drze się i wydziera.
Jeśli to instrument - to Dudy są rodzaju nijakiego,
zatem powinno być drą się i wydzierają.

Dalej,
a Lucy idzie do fryzjera
chociaż włosy u niej jak promyk

Nie rozumiem, idzie do fryzjera, chociaż ma jasne włosy,
świetliste czy jakie? Więc nie powinna?
Mam jeszcze więcej wątpliwości, ale te mnie najbardziej zatrzymują.

Przepraszam, że się czepiam, ale mam wrażenie,
że do swoich bukietów słownych wtykasz niepotrzebnie
jakieś gałęzie, przez które czytelnik nie może złapać sensu
i odebrać wiersza zgodnie z intencjami autora.

Pozdrawiam serdecznie :)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Głupiec nie widzi tego samego drzewa, co mędrzec – William Blake   Mówisz, że w tym lesie mrówki się zebrały na obrady, a zdarzają się one bez ustanku. I że widziałeś je w towarzystwie sarny, albo to były tylko jej oczy oświetlone strumieniem światła. Coś poruszyło suche trawy, jakiś konar spadł i popsuł muchomora, albo tylko jego kropki... zaraz, zaraz - popsuł kropki czy czerwone tło? A teraz nie ma grzybka. Niewielka to szkoda, skoro był wątpliwej wartości odżywczej. I jeszcze mówisz, że drzewo to dąb, grab, buk, sosna, brzoza... a kora jego ma bruzdy, jest gruba, cienka, biała, brązowa... mówisz...   Gdybyśmy byli tacy sami, ja i ty, ona i ja, ty i on... czy patrzylibyśmy w ten sam punkt na niebie, ten sam owoc czereśni chcieli zerwać, czy może - nawet wtedy nasze oczy szukałyby innych detali tego samego obrazu? Gdzie królowa pszczół znaczy początek, a gdzie koniec, czy teraz oglądasz żołnierza czy piastunkę? Porwane światy, postrzępione jak włókna tkaniny, przywołują nas. Ślizgamy się po nich, jakbyśmy chcieli wiązać epoki w jakieś pęczki, segregować je na niejadalne części naziemne i zdrowe korzenne, albo zgoła odwrotnie.   Dziś brakuje mi myśli, która się pojawia, dziś przychodzę do ciebie, a ty wspierasz mnie swoim sękiem, swoim zapomnianym odciskiem na stopie, który zdołał się zagoić. Lubię kiedy o nim opowiadasz, kiedy jesteś pełen skamieniałych emocji. Odszukuję w nich podobieństwo do moich własnych, a potem robię zdjęcia dla potomnych, oni też porównują odczucia. Chcesz czy nie, dzisiaj jesteś moim mędrcem, więc dobrze wybierz drzewo o którym mi opowiesz.  
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Przecież masz już żonę to po co Ci to, chyba że lubisz flirty, choć o to raczej bym Cie nie podejrzewał. Ale pomysły faktycznie masz nie z tej ziemi, choć mam paru kolegów z spektrum autyzmu i może im by coś takiego faktycznie życie ułatwiło.   Jest też inna metoda małżeństw aranżowanych, jeszcze obecna w pokoleniu moich pradziadków. To zdejmowało z barków młodych całe te starania. Przychodzili na gotowe. Moi i ich rodzice też mnie swatali z dwoma pannami, ale nic z tego nie wyszło.   Może się zdziwisz, ale u mnie właśnie bycie sobą oznacza dopasowywanie się, wręcz zlewanie się w jedną całość z drugą osobą. Na początku to była mama, a potem kolejne panie już w zbliżonym do mnie wieku. Pierwszą miałem  w przedszkolu. To jest taka osobowość nie będę już wchodził w typologie i dlaczego tak jest.   Niestety z tej puli, która do takich relacji osobowościowo się nadaje wiele osób pod wpływem negatywnych doświadczeń  odpada i coraz trudniej kogoś z takiej bajki znaleźć.   Ja też odpadłem, zacząłem się izolować i oddzielać, a teraz tak jakbym wracał. Kto to czuje to wie, trudno wyrazić słowami. Może w wierszu było by łatwiej, ale pewnie zbyt trudne dla mnie.    
    • Zwycięstwo, jako członka koalicji, ale co było potem, wiemy, bo jednym ze zwycięskich członków był jednocześnie jednym z dwóch okupantów. Trafnie wymieniłeś obok siebie Auschwitz i Katyń. W takiej sytuacji trudno o euforię. Pozdrawiam Andrzeju. 
    • @Deonix_ Może trochę szybko, ale w drugiej strofce peelka daje do zrozumienia że jest już nieprzytomna...   DZIĘKUJĘ

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • @Waldemar_Talar_Talar Ha ha, Panu Bogu już dziękujemy, dobre :D Pozdrawiam :)
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...