Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Ballada podwójnie miłosna


Rekomendowane odpowiedzi

Ballada podwójnie miłosna

Najmilsza, ja dla Ciebie tylko budzę się
A Ty każdego dnia przeglądasz się w snach mych
Wiem, że miłość od ciebie imię wzięła swe
Gdy całujesz mnie w oczach widzisz tylko łzy

To tylko wiatr...
Tylko wiatr...

Najmilsza, ja dla Ciebie tylko śpiewać chcę
A Ty mozaikę układasz z moich ran
Wiem; że miłość bogatych przywilejem jest
Za mało na nią nienawiści w sobie mam

To tylko ja...
Tylko ja

Najmilsza, ja przez Ciebie tylko płakać chcę
A Ty me słowa ciągle w gwiazdach swych gubisz
Wiem, że kochać tylko siebie powinienem
Może jeszcze raz, Poezjo, mnie utulisz...

Tytuł taki jaki jest, ponieważ na początku chcialem zadedykowac ten wiersz dziewczynie, potem poezji a potem stwierdzilem ze moze pasowac do obu ;]
Wiersz czesciowo inspirowany piosenka : ht tp://www.youtube.com/watch?v=ojggjfqwSs8&feature=related (mozna probowac spiewac pod melodie niektore fragmenty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. :-)
Być może chcesz wiedzieć, dlaczego Twój wiersz przeniesiono do warsztatu? Z kilku powodów:
1. jest napisany niemodnym, archaizowanym językiem, jakiego używa się już tylko w komediach, np. słowa typu: twe, me, najmilsza;
2. szyk zdań jest nienaturalny, patetyczny - inwersja, którą stosuje się także już tylko w parodiach albo w wyjątkowo podniosłych mowach, ale nie w piosenkach o miłości, np. zdania typu: ja dla Ciebie tylko budzę się, przeglądasz się w snach mych, miłość od ciebie imię wzięła swe (itd.). - tak się nie mówi po prostu;
3. brak tu nowych, dających do myślenia lub poruszających treści - metafory typu: Wiem, że miłość od ciebie imię wzięła swe; Gdy całujesz mnie w oczach widzisz tylko łzy - nic nie znaczą, nic nweg nie wnoszą do tematu "miłość";
4. dużo tu jest słów i sformułowań "wytartych", używanych tyle razy w poezji i piosenkach - często tandetnych - że po prostu jest to już nudne i nie robi na nikim wrażenia, np.: łzy, sny, wiatr, gwiazdy - oczywiście można tych słów używać, ale w nowych, oryginalnych metaforach i znaczeniach, czego temu wierszowi brakuje;
5. niepotrzebnie dwa razy wpisany tytuł - to też psuje czytanie.

Ale nie załamuj się, są i niezłe fragmenty, które rokują nadzieję, że możesz lepiej pisać, np.: mozaikę układasz z moich ran
miłość bogatych przywilejem jest (powinno być: miłość jest przywilejem bogatych)
Za mało na nią nienawiści w sobie mam (powinno być: za mało mam w sobie nienawiści na nią)

Gdyby te fragmenty dopracować i rozwinąć - że nienawiść jest rodzajem bogactwa, które pozwala pisać z pazurem i rozwijać talent, zamiast np. zabijać - mógłby być niezły wiersz.

Dużo czytaj współczesnej poezji i ćwicz pisanie!
Życzę powodzenia. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...