Rainer Maria Rilke - biografia, wiersze, twórczość

Rainer Maria Rilke to austriacki poeta nazywany często prekursorem egzystencjalizmu. Urodził się 4 grudnia 1875 roku w Pradze jako René Karl Wilhelm Johann Josef Maria Rilke, syn Josefa Rilke i Sophii Entz. W 1886 roku, wbrew własnej woli, został umieszczony w akademii wojskowej. Pięć lat później, w 1891 roku, dzięki pomocy wujka, który dostrzegł potencjał przyszłego pisarza, udało mu się opuścić szkołę i rozpocząć edukację prywatną. W 1895 roku rozpoczął studia wyższe na Uniwersytecie Karola w Pradze, a później także w Monachium.

Pisarz ożenił się z rzeźbiarką Klarą Westhoff w 1901 roku. W tym samym roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko. Podczas tego okresu swojego życia często podróżował (choć przebywał głównie w Paryżu) w poszukiwaniu źródeł utrzymania. Tworzył wtedy monografie i zbiory poetyckie (m. in. Księgę obrazów i Księgę godzin). Następnie, dzięki spotkaniu ze środowiskiem francuskich modernistów, nastąpił rozkwit kariery literackiej pisarza. W okresie tym powstało wiele znanych dzieł Rainera. Niestety później, przed i w trakcie pierwszej wojny światowej, pisarz cierpiał na niemoc twórczą. Okres wojenny spędził w Monachium, a w 1919 roku udał się do Szwajcarii i rozpoczął pracę nad Elegiami duinejskimi. W ciągu ostatnich lat swojego życia podróżował po Europie i skupił się na twórczości z zakresu liryki symbolicznej i egzystencjalizmu. Pisarz zmarł 29 grudnia 1926 roku w Szwajcarii w wieku 51 lat.

Rainer Maria Rilke - twórczość

Do spuścizny, którą Rainer Maria Rilke zostawił po sobie należą poezja, proza i listy. Do utworów jego autorstwa należą takie dzieła jak Życie i pieśni (1894), Adwent (1898), Sobie na świętowanie (1900), Poezje nowe (1907), Sonety do Orfeusza (1922), Powiastki o Panu Bogu (1900), Auguste Rodin (1903) czy Pieśń o miłości i śmierci korneta Krzysztofa Rilke (1906).

Rainer Maria Rilke - wiersze, utwory, twórczość

Rainer Maria Rilke - zbiory twórczości