Oscar Wilde

Oscar Wilde

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde, w skrócie Oscar Wilde – gdyż zazwyczaj tak jest przedstawiany – urodził się 16 października 1854r w Dublinie. Pochodził z zamożnej i szanowanej rodziny – jego ojciec, William Wilde, był znanym chirurgiem, okulistą i laryngologiem, zaś matka, Jane Wilde, poetką, która prowadziła jeden z najsłynniejszych salonów literackich w Dublinie.

Jako młodzieniec, Oscar odbierał edukację w Royal School w Enniskillen oraz w Trinity College w Dublinie, na której zdobył opinię niezwykle wybitnego i pojętnego studenta, oraz w Magdalen College w Oxfordzie, gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Newdigate Prize za swój wiersz „Ravenna”. Podczas nauki wyróżniał się ogromną ekstrawagancją, celowo nosił długie włosy i drwił ze spraw typowo męskich, był także zadeklarowanym biseksualistą. Oscar był także przedstawicielem estetyzmu, jako jeden z pierwszych głosił hasło „sztuka dla sztuki”. Mając trzydzieści lat, w 1884r, jako wykładowca wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał i ożenił się z Constance Lloyd, z która miał dwójkę dzieci – Cyrile oraz Vyvyana.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych pisał dla gazet „Pall Mall Gazette” oraz „Woman’s World”, w których był redaktorem naczelnym. W czasie swojej pracy zadebiutował – nie licząc wcześniej publikowanych przez niego wierszy – opowiadaniem „Szczęśliwy Książę” oraz innymi bajkami. W 1891r ukazała się jego pierwsza i jedyna powieść - „Portret Doriana Greya” - nie doczekała się ona jednak pozytywnych opinii, gdyż uznano ją za niemoralną i perwersyjną. Rok później przygotowano rozszerzone wydanie powieści – tym razem zyskała ona uznanie krytyków. Największy rozgłos i sukces przyniosły mu jednak utwory sceniczne i sztuki teatralne. Wśród najpopularniejszych śmiało wymienić można; „Bądźmy poważni na serio” oraz „Salome” będąca tragedią. Jego sztuki określane były mianem „komedii salonowych”. Oprócz rozmaitych sztuk i wierszy Oscar Wilde publikował także eseje.

Życie Oscara Wilde zmieniło się diametralnie pod koniec XIX wieku. Jego kariera oraz pozycja społeczna zostały całkowicie zniszczone – oskarżono go bowiem o nieprzyzwoitość, udowodniono mu również homoseksualizm, zakazany wówczas w Wielkiej Brytanii. W 1895 roku skazany został na dwa lata ciężkich robót. Opuściwszy więzienie, Oscar udał się do Francji. Przez kolejnych kilka lat prowadził tułaczkę po Europie, a jego życie stało się istnym koszmarem – często bywał bowiem w skrajnym ubóstwie. Bardzo młodo, bowiem w wieku 46 lat, zmarł na zapalenie opon mózgowych – stało się to 30 listopada 1900r w Paryżu. Oscar Wilde pochowany został na cmentarzu „de Bagneu” później został przeniesiony na „Père-Lachaise” do grobowca zaprojektowanego przez Jacoba Epsteina.