Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

W szponach oprawców


Rekomendowane odpowiedzi

co z tobą zrobili człowieku
żyłeś na granicy ów wieków
komuniści karali bez litości
demokraci z powagą prawa

co z ciebie ostało człowieku
strzępy zniewolonego ciała
mózg poszarpany stresami
w oczach krzywda została

co z tobą zrobić człowieku
światło zgasło a z nim siły
waleczne serce okrył cień
wiatr smaga żałobną pieśń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


co z tobą zrobili człowieku
(...)
co z ciebie ostało człowieku
(...)
co z tobą zrobić człowieku

podoba mi się to "stopniowanie" na poczatku każdej strofy... podkreśla przesłanie, uwrazliwia i budzi refleksje, smutne refleksje; ten zwrot przenika, drąży i mimo woli każe zajrzeć w siebie...odbieram jakby peel zwracał się bezpośrednio do mnie, choć mam świadomość, że mówi do wielu adresatów; dla mnie to jest zaletą wiersza;
przyznam, że "ów" (wieków) też mi nie leży, choć wydaje się być poprawnym zwrotem...sama nie wiem...

serdecznie pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie...trafiasz zawsze celnie...
wychodząc ponad temat Twojego wiersza takie skojarzenie mi się nasunęło...
nie szukaj wolności na zewnątrz...tam panuje zniewolenie...
zacznij od wyzwolenia siebie samego... to zawsze możesz zrobić...a póżniej spojrzysz na świat inaczej...
Jak zwykle pięknie i prawdziwie...jedno ale, coś zrobiłabym z tym "Ów" ( owych, tamtych, dwóch, cokolwiek nie wstawię to jednak mi nie pasuje) ewentualnie bez ...ale wtedy gubi rytm...no nie wiem
Ogólnie wiersz... na plus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem problem przesłanie w wierszu, choć nie tak osobiście,
moja sugestia tylko ja bym zamieniła, zamiast

"żyłeś na granicy ów wieków"
" wpadłeś w sidła zmian wieku"
i być może problem na tyle niebagatelny, że
wymagał by rozbudowania w dłuższe zdania
i więcej emocji i własnego dramatu w wierszu
nie obawiając się :)
pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Grażynko ty bystra osóbko jeszcze raz to powiem, ale te ,, ów" może znaczy jakich? Sam nie wiem prościej bez ,,ów", ale zastanawiam się nad tym ów od wczoraj, a niech zostanie, gdyż skreślić zawsze można

dziękuję za odwiedziny i koment

serdecznie i ciepło

13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


co z tobą zrobili człowieku
(...)
co z ciebie ostało człowieku
(...)
co z tobą zrobić człowieku

podoba mi się to "stopniowanie" na poczatku każdej strofy... podkreśla przesłanie, uwrazliwia i budzi
refleksje, smutne refleksje; ten zwrot przenika, drąży i mimo woli każe zajrzeć w siebie...odbieram jakby peel zwracał się bezpośrednio do mnie, choć mam świadomość, że mówi do wielu adresatów; dla mnie to jest zaletą wiersza;
przyznam, że "ów" (wieków) też mi nie leży, choć wydaje się być poprawnym zwrotem...sama nie wiem...

serdecznie pozdrawiam :)


Krysiu dziękuję za wnikliwy komentarz a z tym,, ów" to tylko chwyt gramatyka jest poprawna i zawsze można skreślić, ale niech sobie będzie może jakiś czytacz przytoczy argument i uzasadni, że jest żle:):):)

serdecznie i ciepło

13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



ja to ty widzisz i to jest pierwsza myśl tego wiersza druga pozostanie dla innych. Pewnie znasz wychodzenie z własnego ciała, jak nie prześlę link i zobaczenie własnej osoby i otoczenia z innego wymiaru. Dla wiadomości jeden Polak wyszedł chyba 26 razy, jak mnie pamięć nie myli

dzięki za odwiedziny i zrozumienie przesłanie, gdyż jest ciężkie, ale pozornie proste do tego stopnia, że można dziecku czytać na dobranoc, a zadziwiasz mnie znajomością literatury ba oczytana jesteś

serdecznie i ciepło

13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Fly bardzo miło Cię gościć i dziękuję za cenne rady w komentarzu. Jednak każdemu nie pasuje ów, to chyba powinno się skreślić lub zmienić wers za radami przedmówców i Twoimi. Dziękuję za podpowiedz

serdecznie i ciepło

ów zagadkowa 13:):):)):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



miło, że ponownie zajrzałaś, a to ciekawe ,, próba pierwsza i wtórna" no no zastanowił mnie ten zwrot, gdyż można coś z niego zrobić, bo zazwyczaj pierwsza, druga, a tutaj pierwsza wtórna czyli pisownia i przekaz pod prąd rzeki, więc zastanawia z punktu biologii, chyba, że mowa o braku oryginalności:):):)


serdecznie i ciepło

13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Witaj Pablo te Twoje komenty mnie szokują, ale jedno mogę stwierdzić jesteś oczytany, wnikliwy i patrzysz na świat chyba z tej samej rzeczywistości , co ja, a więc inny wymiar postrzegania świata. Czuję to telepatycznie, Ty chyba wiesz, że istnieje tylko teraz

dziękuję za odwiedziny i ogólnie miło spotkać taką osobę, co postrzega wszystko, ale pewnie wiesz też, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a ludzkie losy już są zapisane

szacun

13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oryginalnosć - nieee, nie o to chodzi chodzi o próbę . Cos co jest piersze zakładam, ze jest próbą lub szkicem, lub doświadczeniem. Powtórne powtarzanie jest nielogiczne, ponieważ'
człowiek coś przeżywa (np. wspomnienia ). Z punktu widzenia ładunku emocjonalnego wspomnień prubuje odtworzyć w pamięci fakty, moze wpaść na nowe tłumaczenie faktów, co faktu niezmienia, że jest to coś co stara sobie wytłumaczyć, zrozumieć. Twój temat wierszu jest poważny.Dlatego próba i powtórka ,, jako próba wtórna,,.Nie wiem jak to wytłumaczyć najlepiej. Jeżeli szkic , na szkicu to co przybiera kolory i odzwierciedla emocje. albo piszesz na brudno a potem na czysto. Proste w miarę eee?
To tylko taki mój pomysł i sugestyjka.
Pozdrawiam ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...