Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Ciągle komuś źle…?


Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



pozwolę sobie w całości podpisać się pod tym komentarzem, mądrym, rzeczowym i traktującym o problemie. brawo, szkoda tylko, Rafale, że pan Zbyszek i Marianna nie będą chcieli zrozumieć. dlatego pomysł kilka wątków niżej z moderatorem-dyktatorem zdaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem. powiązanie dobrych propozycji w całość byłoby sprawiedliwe (moim zdaniem, ale jedyną nie jestem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Litości, ludzie, pisać interpretacje utworów?????????
Tego się nie robi, tu można ewentualnie napisać komentarz dotyczący ogólnie formy i warsztatu, interpretacje utworów to jest masakra! Napisanie dobrego komentarza zajmuje mi wystarczająco dużo czasu, by znacznie ograniczyć ilość komentowanych przeze mnie tekstów.
Ponadto nie sądzę, by celem istnienia tego portalu było sprawdzanie poprawności interpretacji, tylko raczej doskonalenie warsztatu. A więc proszę od czytelników nie wymagać zbyt wiele.
Co więcej, przedstawienie interpretacji tekstu narzuca tropy interpretacyjne kolejnym czytelnikom. Po co to komu???
I w końcu - ma Pan zamiar wystawiać oceny za własciwe zrozumienie tekstu?.. Tłumaczyć, co Autor miał na myśli?... To chyba nie to forum.
Ewentualnie można się zastanowić nad stworzeniem nowego działu, gdzie zamieszczanoby teksty do zinterpretowania, ale podejrzewam, że jeśli trafiłaby się jedna-dwie interpretacje rocznie (na cały dział, nie na tekst, oczywiście), to byłoby dobrze. Tak więc chyba nie ma sensu.
Pozdrawiam, j.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Oczywiście, ale nie oznacza to, ze mam zamieszczać moją interpretację danego tekstu na forum!!! Interpretacja, jako wyjaśnienie własnego rozumienia tekstu, nie jest warunkiem do napisania komentarza (w odróżnieniu od samego rozumienia tekstu, choć też nie jest to warunek konieczny). Napisanie solidnej interpretacji wymaga rozpatrzenia tak wielu aspektów tekstu, że jest praktycznie niemożliwe w przypadku komentowania więcej niż jednego tekstu miesięcznie. Dla mnie nawet samo komentowanie jednego tekstu miesięcznie jest praktycznie rzecz biorąc awykonalne. Pisząc komentarz skupiam się na kilku rzeczach i nie widzę potrzeby pisania interpretacji, która, jeśli częściowa i niepełna, przestaje być interpretacją.
Można napisać komentarz w oderwaniu od interpretacji, a nawet (choć jest to dość ryzykowne) nie rozumiejąc tekstu. Jeśli widzę fatalnie zbudowaną przerzutnię mogę to stwierdzić nawet nie rozumiejąc zamysłu autora tekstu czy nie dokonując interpretacji tego tekstu.
Pozdrawiam, j.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Szkoda, że tylko jedna osoba zrozumiała, o co mi chodziło ;/ No, ale dobrze, jeszcze raz:

Nie wiem, jak Wy, ale ja - jak sie rzekło - piszę na ogół, aby coś czytelnikowi przekazać. Czytelnik czyta to co napisałem i albo wyciąga z tekstu to, co chciałem, aby wyciągnął, albo nie. I jest tylko jeden szkopuł: skąd mam do ciężkiej cholery wiedzieć, czy wyciągnął, jeśli się tym nie chce podzielić? Idąc dalej: skąd mam wiedzieć, czy piszę w miarę zrozumiale, skoro wszyscy ograniczają się do uwag formalnych, albo w ogóle piszą "(nie) podoba mi się, bo tak i już"? Czy już jasne?

To teraz sprawa druga. Powtórzyłem 2 razy, moge powtórzyć i trzeci (czytanie ze zrozumieniem, moi mili ;/) [u]Spełnienie powyższego postulatu nie wymaga smażenia elaboratów na 10 stron maszynopisu drobnym maczkiem[/u]. Najczęściej wystarczą 2 (słownie: dwa) zdania określające mysl przewodnią. To z powodzeniem wystarczy i będzie mnie staysfakcjonować. Naprawdę. Nie wymagam od nikogo siedzenia po 20 godzin na dobę na forum i pisania komentarzy. Ale skoro już tu jesteśmy, pomóżmy sobie nawzajem. Bo jak nie, to po co - pytam się -tu jesteśmy? Quo vadimus? ;)


A wystarczyłoby jedno kliknięcie na moim nicku. Ale skoro to za duzo, to proszę bardzo (bez urazy ;)):
-> www.poezja.org/debiuty/viewtopic.php?id=72206 (na dole strony)
-> www.poezja.org/debiuty/viewtopic.php?id=75386 (piąty komentarz od dołu)
-> www.poezja.org/debiuty/viewtopic.php?id=75505 (trzeci od góry)
-> www.poezja.org/debiuty/viewtopic.php?id=75651
-> www.poezja.org/debiuty/viewtopic.php?id=75874

To tylko tytułem przykładu. Przepraszam za bezczelne chwalenie się ale zostałem wyraźnie sprowokowany :D

Pozdrawiam,
Drax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Ależ, mości Zdanowicz, ja nie postuluję wcale wpisywania się na siłę pod każdym wierszem, jaki przewija się przez forum. Chciałbym tylko, abyśmy - jeśli już komentujemy - robili to w taki sposób, aby to coś dawało autorowi; aby dawało jak najwięcej. Nie pragnę negować, czy zwalczać żadnych zasad żądzących tym miejscem. Proszę tylko o rzeczowe komentarze tak w kwestii warsztatu, jak i treści wobec której ten pierwszy jest przecież podrzędny i służebny. To wszystko, na co liczę, punlikując tu.

Pozdrawiam,
Drax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miło z twojej strony

każdy komentarz coś daje; choćby samym wydźwiękiem; niemniej najwięcej zależy od samego autora, komentarze tzw. "wnoszące" są tylko dodatkiem dla człowieka, który powinien przede wszystkim wzbogacać się czytelniczo; nie chce mi się wierzyć, że młodzi autorzy, którzy przychodzą na P z tym samym stylem, słownictwem, ogólnie: wyobrażeniem o poezji, znają dorobek poezji polskiej ostatnich 50 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło :) rzetelna, różnorodna dyskusja, w której uczestniczą odmienne koncepcje.
Są tu propozycje, poglądy i widzenie ludzi, padło wiele konkretnych argumentów za i przeciw.
Najbardziej przekonuje mnie wypowiedź Rafała – zgadzam się z nim w większej części, również w temacie mojej osłabionej czujności (dałem się wkręcić). Pan M. Krzywak rozśmieszył mnie (szczerze) i postawą i charakterem a moje posty uważałem za żart na luzie (choć nie tylko). W sumie, cenię jego pisanie ale nie komentarze.

Jeśli chodzi o zamieszanie, to pewnie je wprowadziłem, wśród ludzi próbujących rządzić tu na siłę. Taki też był mój zamiar - zrealizowany.
Jestem całą duszą za porządkiem i sensownością naszych stron, jednak drażni mnie poniżanie ludzi, pyskówki, wulgaryzm a najbardziej wyniosły, agresywny ton wielu wypowiedzi pod dziesiątkami utworów. Z tym przede wszystkim próbuję walczyć – choć trochę.
Czy tak trudno, powściągnąć język i ochłodzić gorącą od megalomani głowę ?

Wywalić grafomana (ale tylko obiektywnie) – do tego trzeba odrobinę cierpliwości i nic więcej. Tyle wystarczy. Jeśli wg. propozycji paru osób ma to czynić moderator to obiektywizmu w tym temacie na pewno nie będzie. Ten pogląd wyrażają inni, więc nie jestem osamotniony.
Zgadzam się również z tym, iż autorzy w stylu M.Krzywak wnoszą ożywienie a nawet takie osoby jak kiedyś bufon smerf. Tylko, że w takiej konstrukcji forum zamieniło by się w kabaret i piekło w jednym. Jeśli takich „ożywczych” osób, było by dwie trzy to pół biedy, ale jeśli więcej …. Miało by to być normą, modą to wg. mnie, był by to koniec klasy tego portalu.

Co do Z-tki.
Jeszcze sporo czasu upłynie, nim wkleję jakiś wiersz mojego pomysłu w ten dział, może kiedyś tam… Mam w sobie trochę pokory i poszanowania lepszych ode mnie w pisaniu poezji. Zgadzam się z tezą, że wielu jej nie ma. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest nie komentowanie takich autorów a nawet nie wglądanie do nich – sami się zniechęcą. Takie propozycje też kiedyś padały.
Jeśli jednak, debiutanci mają w sobie optymizm i wolę coraz lepszego pisania, to nie wolno ich zniechęcać już przy pierwszych publikowanych wierszach ! Często są to osoby wrażliwe i młode, bez doświadczenia w utarczkach z wyjadaczami.
A tak nawiasem: Jaka to satysfakcja udu….ć młodego a jednocześnie wrażliwego - bezbronnego?
Troszkę pomoralizowałem, co kilku osobom nie będzie odpowiadało – trudno, ja ich nie zmienię.

A tak konkretnie? Dział Z powinien być dla najlepszych z tego forum.
Którzy to najlepsi? - O, to jest pytanie…!!!
Wymyślcie klucz np. liczba wyświetleń i komentarzy razem, na temat danego wiersza (ale na temat). Wejście do tego działu powinno być zaszczytem i to mobilizującym innych. Jednocześnie, można ograniczyć liczbę „nagrodzonych” np. do 20 - 30 utworów tygodniowo(strzelam).

Sumując to: megalomania, wulgaryzm, cynizm, kwakierstwo i radykalizm, niczego dobrego nie wniosą.
Rozumiem rozgoryczenie najlepszych, wbrew jednej przeciwnej opinii Rachel.

Serdeczne dzięki za wpisy i konstruktywne wypowiedzi większości forumowiczów.
Byłem ciekawy, co o poruszanych wyżej problemach sądzi większa liczba osób, szersza niż tylko 23 –osobowa grupa szacownych, wpisanych pod „I dobrze”.
Pozdrawiam i szczerze życzę wszystkim aktywnym i mającym szczęście posiadać czas, powodzenia w rozwiązaniu „zamieszania” :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No taaak :) a innej opcji nie bierze Pan pod uwagę? :)))
Chodzi mi o odwrócenie sytuacji?
He he... trochę żartuję - ale tylko trochę.

Mam jeszcze jedną propozycję, ale nie wiem czy możliwości
oprogramowania pozwoliły by na realizację.
A to: od momentu wklejenia, obojętnie w jakim dziale, ilość wyświetleń (tylko) limitowała by pozycję na liście (stronie). Tak więc najlepsi zawsze mieli by pierwszą zapewnioną. Ja na przykład tym się nie martwię, ponieważ i tak zawsze wglądam nawet na 3, 5 stronę aby odnaleźć ciekawy wiersz (ciekawy dla mnie). Ilość wyświetleń ( siła zainteresowania) była by miernikiem. Do Z-tki trafiały by utwory utrzymujące się na pierwszej stronie „P” przez np. tydzień.
Jeśli to zadowoli, to spodziewam się łagodniejszych w formie i słowach komentarzy, wypowiedzi w rożnych forach tej zacnej strony. Oby tak się stało M.Krzywak.
Tym to sposobem, można by uregulować właściwie wszystkie kłopoty – tak mi się to widzi.
Pozdrawiam szczerze zatroskanych i aktywnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mości Zbyszku. Idea szczytna, ale projekt jej wykonania nienajlepszy ;/

Moim zdaniem ilość wyświetleń nie jest dobrym miernikiem jakości, ani nawet poczytności wiersza. Zwłaszcza, że mozna ją łatwo sztucznie nabijać. Zdaję sobie sprawę, że marudzę, ale przy realizacji tego pomysłu najlepiej będą wypadać przeglądający i poprawiający (albo nawet nie!) własne wiersze.

Druga sprawa: wierszy na forum pojawia się tyle , że ja (i przypuszczam, że nikt) nie jestem w stanie czytać wszystkich, ani nawet nie chce mi się czytać wszystkich. Czytam te, które przyciągną uwagę tytułem, a często wręcz przypadkowo wybrane. Nie wiem, jak wielu z Was czyni podobnie, ale podejrzewam, że niejeden.

Wobec powyższego na pierwszych stronach rezydować będą nie wiersze najlepsze, ale te o najbardziej prowokacyjnych / kontrowersyjnych tytułach. Mili moi, nie róbmy z forum poetyckiego kiosku z gazetami... ;)

Pozdrawiam,
Drax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...