Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

mój bóg


Magnetowit_R.

Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


dlaczego poglądy duchownych nie mogą się różnić? a poglądy poetów, filozofów, teoretyków literatury mogą się różnić? nie ma sensu opierać się na poglądach duchownych, lepiej mieć swoje i wiedzieć co jest napisane w Biblii na każdy temat. to nie jest takie trudne, wystarczy
czytać, ale nie jednorazowo.

tak, ale również kwestią poznania - żmudnego czytania, a proszę mi wierzyć Biblię czyta się
na wiele sposobów: inaczej w wierze, inaczej w upadku, inaczej z radością, inaczej ze łzami.

dla mnie również jest to niezrozumiałe, a jeszcze bardziej niezrozumiały jest fakt dlaczego
żyję ja, a nie ktoś kto mógłby żyć za mnie.

Biblia uczy wiary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnetowit R. napisał:

nie chce mi się szperać za werrsetami, Panno Anno

szperać to można w mysiej dziurze, a czytać Biblię to rzeczywiście za trudne dla przeciętnego
katolika w tym kraju i stąd mamy pogląd: Bóg jest bezwzględny, porywczy, gniewny,
po prostu straszny. Nie czytaj Biblii, bo to chyba dla Ciebie zbyt wielki wysiłek intelektualny.

Pani Anno. może trzymajmy pewien poziom. czytanie biblii na obecną chwilę to rzeczywiście bylby dla mnie wysilek. wystarczy mi co juz wiem, poznalem, moj swiatopogląd jest ugruntowany. zawsze byłem czlowiekiem szukającym, jak napomknąlem biblie przeczytalem i nie tylko, badalem odniesienia kulturowe historyczne jak i polityczne (mające ogromne znaczenie na treść N.T). w rodzinie mam swiadków jehowy - literalnie traktujących biblię więc aby moc dyskutować i obalać tezy trzeba mieć wiedzę. zgadzam się z amerozzo iż traktowanie biblii jako"pisma świętego" jest kwestią wiary.

tak, ale również kwestią poznania - żmudnego czytania, a proszę mi wierzyć Biblię czyta się
na wiele sposobów: inaczej w wierze, inaczej w upadku, inaczej z radością, inaczej ze łzami.

tak jak słucha muzyki .

tu pani przyznała niezamierzenie, ze podstawą wysuwanych argumentów jest WIARA. jezeli ktoś do życia potrzebuje wiary, obietnicy posmieretnej nagrody i gotowca na zycie, to znajdzie ją i w psiej budzie.



pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam zamiaru czytać wszystkich komentarzy, które już się pojawiły pod pana wierszem, gdyż podejrzewam, w jaką stronę zmierza dyskusja, dlatego odniosę się tylko do wiersza.
otóż zrobił on na mnie wrażenie. miał pan pomysł - zapewne posiłkowany chociażby filozofią. Bóg - człowiek, tak samo niedoskonały jak i my. pytanie czy nadal można go nazywać Bogiem. co do technicznych aspektów tekstu to proszę zauważyć, iż w trzeciej strofie używa pan słowa 'też' (brak kropeczki nad 'z') jednak jego użycie jest chybione, gdyż wcześniej pisze pan, że bóg ma krzywe nogi a nie że ich nie ma (nie ma nóg i zębów też nie ma wszystkich - miałoby sens - a ma krzywe nogi i zębów też nie ma wszystkich już średnio). ale to taka czysto estetyczna sprawa - daję pod rozwagę.

"mój bóg
ma krzywe nogi
zębów też nie ma wszystkich
gdy jest pijany tańczy
i zabija swoich wrogów
ze strachu"

nie uważam, żeby ten tekst był jakimś niesamowitym odkryciem, wiele osób już o tym pisało, ale pana ujęcie podoba mi się. przydałby się jednak jakiś bardziej wymyślny/pomysłowy tytuł.

pozdr. a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pani Anno, ale muzzzik!: Zamulasy "Zamulasy" Bit-rate (Kbps) 128pani szuka szpilki by dziabnąć:D napisalem, "jezeli ktos do zycia potrzebuje". Mistrzem świata mozna być w pilnowaniu psiej budy" to slowa polskiej legendy sztuk walk wręcz. a moim psem prosze sobie nie wycierać nic, zapewniam, ze przy spotkaniu przeszłaby pani na drugą stronę ulicy.

Ilu ludzi wg bibli zabil Jehowa? 2 mln? szatan tylko 10...

dziękuje agnes. za krytykę i logiczne podejście a nie jak ci, którym na slowo bóg włącza sie czerwona lampka. "tez" sugeruje ze wad i ułomności mój bóg moze mieć wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nuży mnie ta dyskusja, nie mam zamiaru Pani Anno przekonywać, napisałem tylko wiersz.

"Chcę konkretnego Boga i Jego Słowa, chcę
Jego miłości i zbawienia".

bo tylko strach tlumaczy wiarę
kompleks niższości niepewność siebie
powierzyć komuś swe życie szare
by sens mu nadal i cel za ciebie

WIERZY pani że znajdzie to w biblii? powodzenia (szczególnie to zbawienie kusi, prawda? taka nagroda)

a co do ujęcia Boga w systematyce zinstytucjonalizowanych religi (przypominam że biblia to też "ocenzurowane" dzieło, wybrane apokryfy i ewangelie pisane pod potrzeby walki narodowowyzwoleńczej) cos co mi sie napisalo 13 lat temu

Nie jestesmy zwiazani wasza moralnoscia
Jestesmy slepi na wasza etyke
Nie jestesmy zastraszeni ani cieniem boga
Ani tradycja waszych okrucienstw

Swiadoma droga negacji boga


pozdrawiam i nie tykam wiecej w temacie religii. co najwyżej wiersza

Wuszu, pani mnie już nie zaskakuje i w podziw nie wprowadza. ja w nim tkwie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


to by się zgadzało z końcówką Twojego wiesza, jakoś tak to leciało:

zabija swoich wrogów
ze strachu

I dalej piszesz:


naprawdę wierzysz w to, że Bóg jest taki straszny? i tylko strach tłumaczy wiarę?
Twoja wiara jest oparta na strachu? Moja nie. Wierzę, bo chcę a nie muszę, bo
spotka mnie coś złego. Zapewne i tak mnie spotka, bo jak pięknie napisałeś:
"tradycja waszych okrucieństw", a ja dodam: nie umiera.


czasami jest lepsza niż ślepa wiara, co innym nogi podstawia


ok. mozemy zakończć, ale to wszystko co powyżej narodziło się pod wpływem Twojego
wiersza. Dla mnie dyskusja była pouczająca i ciekawa, bo nie lubię dyskutować tylko
z ludźmi, którzy myślą wyłącznie jak ja, zresztą czy tacy w ogóle istnieją? Dzięki za
wymianę zdań i bez urazy. Nie chcę nikogo gwałcić moją wiarą :) - to była tylko dyskusja
(aż żal, że się kończy) :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że tak zareagowałeś :) A czy ja jestem wierząca?
Daleko mi do doskonałości, o której marzyć pewnie nigdy
nie przestanę (mam na myśli Doskonałość, którą jest Bóg).
A jaki powinien być wierzący człowiek? Doskonały? Albo
zbliżony do Doskonałości na maksa. A tymczasem ja...
szkoda gadać. Ale Biblię bardzo lubię czytać, mimo wszystko,
myślę, że to najlepsza książka świata i nikt lepszej nigdy
nie napisze.
Jeśli trochę pofikałam, to wybacz, taki akurat miałam nastrój
i trafiło na Twój wiersz :) Więc może dobrze, że go napisałeś,
bo gdyby nie on, pewnie nie doszłoby do tej ciekawej wymiany
zdań, chociaż następnym razem mogłoby być mniej napastliwie
(również z mojej strony) ;)
No, to pisz następny :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiersz pobudził do ciekawej i burzliwej dyskusji a jest to niewątpliwie jedno z zadań sztuki w tym wypadku poezji, szokuje i daje do myślenia.
Bardzo ciekawa teza, że Bóg zabija ze strachu, odważna ale poparta wspomnianymi argumentami, która w moim mniemaniu jest w jakimś stopniu logicznie do udowodnienia a, której i Hegel by się nie powstydził.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak sobie jeszcze dodam: czytając Biblię można wywnioskować, że Bóg zabija
z powodu grzechu człowieka i jego nieposłuszeństwa. Moim zdaniem ma rację,
bo ludzie często zachowują się gorzej niż zwierzęta. A z tymi, którzy Go kochają
postępuje inaczej, chociaż też nie szczędzi im różnych nieprzyjemnych prób
(mówi o tym np. Ks. Hioba czy Joba - rozmaicie się pisze).
W Biblii nie ma przypadków, gdzie Bóg zabija ze strachu, natomiast za karę tak,
karę za grzechy i to konkretne grzechy np. bałwochwalstwo.
Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszyskim za odwiedziny, [1 2] i 240 wejść połechtało mile, aż sobie ten wierszyk skopiuje na dysk:) tzn nie powstał on bezpośrednio na portalu, był gdziewś kiedyś nawet na papierze, ale został bezpośrednio napisany, jak kilka innych.

gwoli domysłów, to może ja zinterpretuje ten utwór. peel sam sobie bogiem, buduje swoją "boskość" na wysoce rozbudowanym indywidualiźmie, sile i umiejętności walki, miłości własnej oraz...pomnikowości "halucynancyjnej"- tańczy pijany. uznając się za boga (wyłącznie swojego) akceptuje siebie jakim jest. jednakże widać, że hulaszczy tryb zycia wyniszcza go (braki w uzębieniu). a teraz zabijanie - strach, jest mobilizujący, wróg tu jest uęty jako konkretne, poważne zagrożenie. peel nie zabija tych którzy nie stanowią zagrożenia , ma w sobie afirmacje i radość życia "tańczy", jednakże wróg pozostawiony przy życiu pozostaje wrogiem, a dodatkowo skrzywdzony, jeszcze bardziej niebezpiecznym...więc obawia sie, że po starciu, gdy zwycięstwo nie jest pewne, może paść ofiarą rewanżu;)

troche chaotycznie...ot, taki wycinek z życia artysty hulaki i zabijaki;)

dzięki raz jeszcze i pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" hulaszczy tryb zycia wyniszcza go (braki w uzębieniu). "
- to najlepsze, czas wybrać się do dentysty, a wtedy dopiero
będzie strach :D
No widzisz ile Ci na licznik nabiłam :P Dobra ze mnie kobita
Nie ma jak to ekumenia :)

egzegeto
miałeś mnie na myśli?
"Jedno co rzuca się w oczy, to "głos" polskiego katolicyzmu
w bardzo mizernym wydaniu"
Jeśli tak, to nie trafione, bo ja podobnie jak ateiści nie jestem członkiem
żadnego kościoła, a już niech Bóg broni przed katolicyzmem w tanim wydaniu :D
Bez urazy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @Wędrowiec.1984Tak, pokolenia 50- i 60-latków prawdopodobnie tego nie dożyją, ale reinkarnacja daje taką szansę każdemu.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @NatuskaaO! Swórco! Dlaczego stworzyłeś głupców i mądrych ludzi, czy to dla równowagi rzeczywistości? Wyobraźmy sobie świat tylko z głupcami lub tylko z mądrymi ludźmi. NUDA, a tak, głupi ludzie mają szansę stać się mądrzejsi, a mądrzy ludzie mają szansę nauczyć się głupoty. 
    • @Wiesław J.K. Obecnie poszukiwana jest kwantowa teoria grawitacji, łącząca ogólną teorię względności z mechaniką kwantową. Bardzo ciekawym pretendentem do bycia wspomnianą teorią jest teoria strun.   

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Bardzo wiele jest jeszcze do odkrycia, aczkolwiek myślę, że nie jest to problem NP-zupełny i wiele rzeczy da się matematycznie obliczyć i przewidzieć. Osobliwości, które wynikają z obecnie znanych równań, mogą być rozwiązane przez odkrycie w przyszłości kwantowej teorii grawitacji. Jestem tego bardzo ciekaw, ale nie wiem czy owego odkrycia zdołam dożyć.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Jedno jest raczej pewne, nie jestem naukowcem, więc nie wiem, jak daleko zaszły już badania w tym kierunku, ale myślę, że ludzkości daleko jeszcze jest do rozszyfrowania Wszechświata, o ile to w ogóle możliwe. Pozdrawiam!
    • szur szur szur   szurają nóżki kościane to upiorne mlaskojady dla drzewa ciemny zakalec łamią miażdżą kolana trawy idą na wojnę z grzybowadami są dla nich przeszkodą prawdziwą zmorą   te w kapeluszach zajączków ukryte całe   nie widać nas nie widać   nie mają w rurkach lęku wcale drzewo muszą chronić   przed paskudami co potrafią czujność omamić   a ti ti ti pysiu kochaniutki   by opluć korę mrocznymi plujkami   lecą plujki lecą   sru sru   nicponie cieszą   są już naprawdę blisko nawet zewsząd słychać szelesty straszne choć jeden martwy prawie upadłą szyszką dostał właśnie   a łaj a łaj a masz a masz   w koronie drzewa siedzą zerkotki miaucząc bojowo rzucają na wroga szyszkowe bombki   korona szumi gałęźmi wiewa zawzięcie igłami ostrymi strzela niczym w miękkie cuchnące ciasta niektóre z trwogi przestają mlaskać   a grzybowady na pół owady potrafią fruwać choć nie wysoko   fru fru fru   susz z krasnali dziurawym wywłokom rzucają na grzbiety nie dla uciechy   klaps klaps   lecz by udusić zgnilizną   wszystkie   jednak one nie w ciemię bite mają ciała oślizgłe   ślump ślump ślump   ześlizgują bomby z poślizgiem   opluwają drzewo glajdkiem mrocznym   grzybowady mają wadę na szczęście rozdwojoną narośl zapewne choć teraz to szczegół pomocny   to zmutowany autor opowiastki bitewnej   raczej na pewno jak bum cyk cyk tej   o dziwo czubek uznał że pomóc warto więc   wyłapał mlaskojady żadne nie uciekły przestał o nich pisać zatem natychmiast zdechły   lub nie opcja taka też
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...