Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Twórczość


Rekomendowane odpowiedzi

Brzmi bardzo samokrytycznie. Wydaje mi się, że trochę przeholowana ta samokrytyka. Jak się komuś ubliża, łatwo go zranić, zadawać rany samemu sobie to (przynajmniej w naszej kulturze) objaw patologii. Dobrze jest mieć dystans do tego, co się pisze - samemu czy nie do końca samemu, ale potępianie tego w czambuł to działanie destrukcyjne, ze zdrową krytyką nie mające nic wspólnego. Kiedy się używa takich mocnych słów jak "gówno" (które dla mnie jest wulgaryzmem i jako takie niesie ze sobą ogromny ładunek emocjaonalny) trzeba mieć po temu naprawdę poważne powody. Inaczej "wypierze" się te słowa ze znaczeń i pozostaną tylko niesmacznymi przerywnikami, jak często słyszane na ulicy "k", które właściwie dla nadawców tych komunikatów niewiele znaczy (tak niewiele, że nawet nie słyszą, jak je sami wypowiadają).

Wiem, że nasza twórczość często jest mierna i ma się ochotę tak właśnie o niej powiedzieć, jak Ty to zrobiłaś, ale ja nie śmiem, bo pamiętam co na ten temat powiedział mój ulubiony brytyjski pisarz, C.S. Lewis: "Nigdy nie wyrzucaj tego, co napisałeś, chyba, że jest naprawdę beznadziejnie. Większość moich najlepszych książek, albo tych, które uważam za najlepsze, powstała z tego, co zacząłem i odrzuciłem przed laty."

Wprawdzie Lewis pisał głównie prozą, ale myślę, że w jednakowym stopniu jego słowa można odnieść do poezji.

Uff.. Gratuluję, jeśli przebrnęłaś przez cały ten komentarz!
Pozdrawiam -

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Domysły Monika A czego tu się bać? Krytyki? Przecież bażanty, oprócz swoich kolorów mają coś z gołębia, co kamuflują, ale niekoniecznie przed czaplami -:)) Pozdro!
    • @Robert Wochna boję się napisać co mi po myśli chodzi choć mnie korci ... Zapamiętam ten wiersz z pewnością

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • @zielarz piękne.... Wzruszające i piękne 
    • Wyliczanka jak wytłaczanka  dwadzieścia różnych skorupek jajek jednym w okno młynarza celnie rzucę, co mąki od piachu odróżnić nie umie.    Pięć dam kotom na pożarcie, ich szarą sierść rozjaśnie. Siódme w komin rzucę, sądzą obrus babie zapaskudzę.   Dwa kolejne na patelni rozbiję,  złość w apetyt niech mi się wbiję. Tym młodzieńcom, co pod oknem tak się śmieją  kogiel - mogiel z cukrem sporządze.   Resztę na później zostawię, bo mnie to wyliczanie ...   Zmęczyło okropnie.
    • Gdy dąb koronę liśćmi trwoni,   czas, jak żebrak, po niebie kroczy - W sękach pnia płacz wieków się gości, a kręgi w rdzeniu to milczących ojców oczy.   Rzeka, co głazom pieśń odmawia, nocą do zimnych trumien płynie - Niesie kurz gwiazd, łzy mgieł porannych, A w swym sercu wiecznie już ginie.     Człowiek - iskra, co w pyle drży,   w szkle godzin twarz próchnem znaczy.   Lecz wiatr mu szepcze: „Twój dom nie stoi - W korzeniach burz i w piołunie rozpaczy”.     Gdy księżyc krew zastygłą sączy,   świt rozcina czarny całun dni…   Prawda nie w tym, co trwa, lecz w tym, co pęka,   gdzie wieczność z chwilą dzieli rdza.     A wiatr ziarna w ziemię chowa,   gdzie śmierć i życie dzieli chwila - Każdy upadek to nowa pieśń,   Co z martwych liści wiosnę wyrywa.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...