Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Kłamstwo, Inaczej Człowiek.


Seweryn Muszkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Byliście moją strzechą na gidranie przyjaźni.
I berberyjskim wierzchem w kawalkadzie życia.

Aromatycznym milczeniem, dobrą radą, tarczą i tlenem.
Niczym wiatr pole - wy krzykiem przeszywaliście mą duszę.

Ujrzałem końca szczyt: czarną toń pnistej mądrości.
Nim spotkał mnie zacny świt - spełnienie dziecięcych marzeń,

Lugubrnie wychylony na kliprowy świat,
Niepewnie oglądam liściasty strop ludzi.

W półmroku neonów zdradzieckich: kontuszowane z góry,
I fiszbinowe z doła - To dla mnie stwory!

Iluminacja strachu, to ziewanie kłamstw.
Szpik wiatru unoszonego na purpurowym admirale.

Strach ... przed wami Ludzie.
I ten jeden wiersz... przed wami ludzie.
Dla was to - ludzie!

Kto to jest w ogóle człowiek?
To Strach! Ludzie! To strach...

Umieram bo zapomniałem czym jest obawa.
Mamusiu gdzie schowałaś strach ?

Dookoła sami ludzie - tyle żyjących kłamstw.
Mamusiu jak być znowu młodym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT (Agnieszka_Gruszko @ Jun 22 2003, 11:33 AM)
trudny kawałek dobrego wiersza, chociaż ani to mój klimat, ani mój ulubiony styl... i mimo tego, że strasznie mnie drazni pseudointelektualna poezja... tu jest coś więcej, niż zamknąłeś w słowach...
pozdrawiam:)

pseudointelektualna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na myśli taki szczególny rodzaj poezji, który używa dużej ilości niepotrzebnych i niebardzo zrozumiałych słów, usilując nadać tym wierszowi jakikolwiek sens... to jest dla mnie pseudointelektualizm... a widzę, że w twoim wierszu, gdyby wykreślić właśnie te zwroty- niewieleby tak naprawdę ubyło.smile.gif
miłego dnia:)
pozdrwaiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT (Agnieszka_Gruszko @ Jun 22 2003, 11:47 AM)
mam na myśli taki szczególny rodzaj poezji, który używa dużej ilości niepotrzebnych i niebardzo zrozumiałych słów, usilując nadać tym wierszowi jakikolwiek sens... to jest dla mnie pseudointelektualizm... a widzę, że w twoim wierszu, gdyby wykreślić właśnie te zwroty- niewieleby tak naprawdę ubyło.smile.gif
miłego dnia:)
pozdrwaiam:)

Tytuł: Ludzie.

"Byliście moją strzechą na gidranie przyjaźni."
Ludzie byli moim słomianym pokryciem w silnej i pięknej przyjaźni (gidran - odmiana konia),
"I berberyjskim wierzchem w kawalkadzie życia."
...jak wiadomo berberyjskie konie są strasznie szybkie.

"Ujrzałem końca szczyt: czarną toń pnistej mądrości.
Nim spotkał mnie zacny świt - spełnienie dziecięcych marzeń,"

czarna toń pnistej mądrości - to dojrzałość, niezrozumiała dla mnie. Gdzie trzeba być odpowiedzialnym. Jest ona czarna, ciemna. Błądzenie, szukanie.
Dojrzałość przyszła szybciej, niż tego się spodziewałem. Nawet dziecięce marzenia się nie spełniły. Pnista, od pnia: czylistabilnej, mocnej.

"... liściasty strop ludzi. /
W półmroku neonów zdradzieckich: kontuszowane z góry,
I fiszbinowe z doła - To dla mnie stwory!"

Liściasty strop ludzi, to świat przemijający, który znajdzie się na tej butwinie. Zupełnie jak ten kontusz - ten strop jest z góry ubrany w historię, a z doła w pręty.

"Iluminacja strachu, to ziewanie kłamstw."
Jak ktoś ziewa, to zazwyczaj jest znudzony, zaspany, co nie? I widzimy to. Martwimy się i staramy żeby nasza dyskusja była ciekawsza, na przykład. Jasny strach, oczywistu, ziluminowany, to bezlitosne ziewanie oszustw.

"Lugubrnie wychylony na kliprowy świat,"
Znużony nowym, mądrym światem, wychylony na jego szczyt, skąd można dostrzec o wiele więcej, niż będąc na samym pokładzie (klipr; dryfujący świat)


Pseudointelektualna? Nie. Ja sobie tych zwrotów z palca nie wyssałem.

Można napisać: znużony. Ale jak chce się potęgować ten stan, to pisze się lugburnie. itd. etc.

Agnieszko uważaj przy komentowaniu. Ja to ja, jeszcze jakoś to zniosę, ale Twoje komentarze mogą ranić...jeżeli nie potrafisz napisać coś sensownego. Niedawno się tego nauczyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT (Agnieszka_Gruszko @ Jun 22 2003, 12:32 PM)
nie piszę tego, zeby ranić: wyrażam opinię, jeśli nie umiesz tego przyjąć z podniesioną głowa, to wiele jeszcze musisz się nauczyćsad.gif

III tam. O mnie się nie bój.
Ja tylko się obawiam tych młodych, którzy pożyczą sobie zwroty choćby ze Starożytności Wójcika, a Pani im napisze: pseudo... i zamknie ich assanna, na 10 lat.

Bo jak dla Pani na przykład: rugi, guldeny, bibeloty z lalki czy łoziny z baskiną, przeplatane brokatem i morą, to będzie coś niezrozumiałego, niepotrzebnego... no to ja się niestety martwię.

Opinie? Opinia to pojęcie względne widać. Wszystko można w jej granicach zawrzeć. Usprawiedliwieniem każdej jej sierpowych zwrotów, jest "jeśli nie umiesz tego przyjąć...".

Poza tym, nie zauważyła Pani zwrotu : "ja to ja - jakoś to jeszcze przeżyje". Nie wiem czy to świadome przeoczenie, czy umkęło zwrokowi.
Ja ślicznie dziękuje za komentarz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT (Agnieszka_Gruszko @ Jun 22 2003, 12:32 PM)
nie piszę tego, zeby ranić: wyrażam opinię, jeśli nie umiesz tego przyjąć z podniesioną głowa, to wiele jeszcze musisz się nauczyćsad.gif

Z drugiej strony, rozmawiałem z koleżanką i też powiedziała, że jej to pseudointelektualizmem pachnie, więc coś musi w tym być. :-)

No cóż, to wyżej to prawdopodobnie zadziałało moje urażone męskie Ego.

Wybacz Agnieszko, facet tak czasami ma. :-)))

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...