Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Estetyka


Rekomendowane odpowiedzi

                                                      Estetyka*

 

          I użyj intensywnej wyobraźni, mój drogi prezydencie - Rafale Trzaskowski - miasta stołecznego: Śródmieścia, Pragi, Grochowa, Mokotowa, Żoliborza, Wilanowa, Ochoty, Woli, Ursynowa, Białołęki, Wawra, Ursusa, Bielan, Targówka, Wesołej, Bemowa, Włoch i Rembertowa - Warszawy.

          Idziemy, spokojnie, idziemy: na długi spacer edukacyjny, ty - słuchasz, ja - mówię, więc: rondo Jazdy Polskiej, zauważ: chaotyczna przestrzeń miejska, proponuję: kolumnę Jazdy Polskiej ustawić na sam środek ronda i wybudować dziesięciopiętrowy motel turystyczny na całkowicie wolnej działce po kolumnie Jazdy Polskiej, idziemy, dalej, idziemy: widzisz, tutaj, widzisz - same ślepe ściany, tak: obrzydliwe, wredne i paskudne - należy przebudować kamienice ze względu na brak wolnego miejsca, idziemy, dalej, idziemy: oto plac Konstytucji Trzeciego Maja - ogromny zespół pomników oparty na dziele mistrza pędzla - Jana Matejki, cóż: tak widzę ten nielegalny parking w samym środku miasta, idziemy, dalej, idziemy: rondo Romana Dmowskiego - skrzyżowanie, tutaj: widzę szklaną piramidę - Metro Centrum, niestety: mamy prymitywną tak zwaną patelnię, idziemy, dalej, idziemy: tutaj powstanie nowatorski plac Centralny pełen różnorodnej zieleni, idziemy, dalej, idziemy: tutaj, urzędujesz, tutaj - wśród arterii komunikacyjnej: tramwaje, metro i autobusy, nie łaska wybudować tutaj: plac Juliusza Słowackiego?

          I użyj intensywnej wyobraźni, mój drogi prezydencie - Rafale Trzaskowski - miasta stołecznego: Warszawy, czekam: na placu Teatralnym - podziwiam niewiarygodną fontannę, jasne: doskonale ona została dopasowana do elewacji narodowej dumy - Teatru Wielkiego, czekam: dwadzieścia miesięcy na lokal socjalny i czekam i myślę i czekam: czas już minął - emigruję...

 

*więcej informacji Państwo znajdą w następujących esejach: "Komentarz - komentarz odautorski" i "Mój drogi świecie" - Autor:


Łukasz Jasiński (Warszawa: 2018)

 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amber

 

Pani Magdo, posiadam duszę artystyczną, podobnie jak prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski (proszę sprawdzić jego życiorys w Wikipedii), oczywiście: lokal socjalny otrzymałem trzy lata temu, jasne: wysłałem ten esej wyżej wymienionemu prezydentowi, tak przy okazji: wybudowałbym jeszcze pomiędzy Dworcem Śródmiejskim dwa gmachy w stylu klasycznym z artystycznymi kolumnami nawiązujące do współczesnego realizmu, a nad głównymi wejściami - koniecznie po polsku - Trójkąt Weimarski i Grupa Wyszehradzka, jak najbardziej jest taka możliwość - teren należy do Skarbu Państwa - Polskich Kolei Państwowych, otóż to: panowie, robimy składkę na stałe miejsce - koniec włóczęgi! I dziękuję za komentarz...

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amber

 

I jeszcze jedno, pani Magdo, na rogu Marszałkowskiej i Królewskiej jest wolne miejsce - odbudowałbym Wielką Synagogę (przed Drugą Wojną Światową stała w miejscu Błękitnego Wieżowca) - wyżej wymienioną świątynię wybudował bogaty Polak żydowskiego pochodzenia - śpiewano tam nawet Hymn Polski - Mazurka Dąbrowskiego, a ze względu na niesamowity chór - chodzili tam katolicy, prawosławni, protestanci, ateiści i masoni - drzwi były dla wszystkich otwarte, jeśli można wiedzieć: pani jest z Warszawy?

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@violetta

 

Dzięki budowie linii tramwajowej do Wilanowa na rogu Dolnej i Sobieskiego zostało zlikwidowane ogrodzenie z drewna - stało tam dwie dekady, a nadal jest metalowe ogrodzenie na Spacerowej - stoi już tam dekadę, nie wspominając już o wysokim budynku niedaleko Chełmskiej - niedokończona budowa, nomen omen: jest tam przychodnia - chodziłem tam jako dziecko z mamą, owszem, lubię jeździć - podróżować, jednak: nie lubię oglądać syfu na elewacjach budynków, wolałbym, aby linia tramwajowa została przedłużona z Belwederskiej - Traktem Królewskim - do Dworca Gdańskiego - tam można wybudować pętlę.

 

Łukasz Jasiński 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@violetta

 

Na basen? Oj, wolę co innego... Mieszkam niedaleko Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie i Trasy Siekierkowskiej - otoczka jest niezagospodarowana - jest to dzikie łono natury (brak jakichkolwiek tablic) i czasami chodzę tam opalać się nago - policja i straż miejska tam nie zaglądają - to nie jest miejsce publiczne, więc: wszystko robię zgodnie z prawem - inaczej dostałbym mandat.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Dolnego Mokotowa, a na świat przyszedłem - Madalińskiego, resztę: opisałem w rodzinnym eseju -"Saga" - czytała już pani, tak, Warszawa to miasto pelna kontrastów, jest jednocześnie tradycyjna i nowoczesna, mało kto wie, iż na jednego mieszkańca przypadają trzy niewypały z Drugiej Wojny Światowej - trzeba będzie jakieś sto pięćdziesiąt lat, aby ostatni niewypał rozbroić, a skąd o tym wiem? Jestem byłym pracownikiem Archiwum Akt Nowych i miałem dostęp do różnych źródeł - faktów historycznych, dlatego też saperzy z Kazunia są w ciągłej gotowości, oczywiście: byłem w tej jednostce - mój brat tam odbył służbę wojskową, ludzie, którzy atakują Warszawę - to nie warszawiacy - życie w Warszawie jest dla ludzi bardzo odważnych - szaleńców, niedawno odkryto kolejny niewypał podczas remontu na Chmielnej, natomiast: mój ojciec pracował w Zarządzie Transportu Miejskiego i w Zarządzie Dróg Miejskich - zabierał mnie do pracy jako dzieciaka.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Leszczym

 

A jednak oparta na tradycji, która korzeniami sięga do Pierwszej Rzeczypospolitej Polskiej - Republiki - najdłuższego bytu państwowego, tak naprawdę wyżej wymieniony byt był po prostu Cywilizacją - w jej ramach istniały różne Kultury - to nic innego jak geny, oczywiście: jak dla mnie - to pestka udowodnić to w sposób naukowy, zaraz zrobię to w polemice z panią Magdą (Amber), gdyby pan był zainteresowany - wolna wola.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amber

 

Pani Magdo, coś pani pokażę...

 

Konfederacja Barska - 1768 i minęło 26 lat i Insurekcja Kościuszkowska - 1795 i minęło 36 lat i Powstanie Listopadowe - 1830 i minęły 33 lata i Powstanie Styczniowe - 1863 i minęły 42 lata i Rewolucja - 1905 i minęło 39 lat i Powstanie Warszawskie - 1944 i minęło 36 lat i Solidarność - 1980 i minęło 28 lat i Marsz Niepodległości...

 

"Polonus sum, Poloni nihil a me alienum puto!" - tak brzmi moje motto i z tego powodu nie wiem jak jest w innych krajach, jednak: jak wyżej udowodniłem - w Polsce praktycznie co nowe pokolenie dochodzi do jakiegoś buntu - bez względu czy to w warunkach utraty niepodległości, wojennych, rewolucyjnych i czy jak teraz - podczas konstytucyjnej wolności - pokoju, a mam tylko średnie zawodowe wykształcenie ze świadectwem dojrzałości - maturą, posiadam również umiarkowany stopień niepełnosprawności - jestem osobą niesłyszącą, słuch straciłem podczas operacji na nosie - najprawdopodobniej przez źle użytą narkozę, tak więc: posiadam nabytą niepełnosprawność, jednocześnie: mój poziom intelektualny (IQ) wynosi od 125 do 158 - testy zrobiłem z różnych źródeł, jedno źródło to żadne źródło, dlaczego więc żadna dziewczyna nie chce mnie pokochać?

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amber

 

Na Marszu Niepodległości ma być blisko 800 000 uczestników, a w takim tłumie bardzo trudno uniknąć prowokacji i pewnie dojdzie do mordobicia - trafię do szpitala i jakaś pielęgniarka mnie pokocha... Dziękuję za rozmowę i spokojnych snów.

 

Łukasz Jasiński 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...