Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Mżawka


kwintesencja

Rekomendowane odpowiedzi

@kwintesencja Komentarz odautorski znacznie przekracza objętość samego tekstu, więc pozwoliłam sobie zamieścić go w komentarzu. Jest to pierwsze napisane przeze mnie haiku, dopiero niedawno zafascynowałam się tym gatunkiem (przyznam, że do tej pory raczej unikałam, wręcz lekceważyłam, co wynikało z mojej zupełnej ignorancji w tej dziedzinie). Jeżeli jest tu ktoś, kto ma doświadczenie w tworzeniu haiku, bardzo chętnie przyjmę wszystkie dobre rady, które pomogłyby mi zapoznać się lepiej z tym gatunkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Wiesz, zupełnie nie czuję się uprawniona do dawania rad odnośnie haiku... Kiedyś próbowałam publikować na portalu 'haikowym' (już nie istnieje) i tam za każdym razem dostawałam komentarze: to nie jest haiku, to nie jest haiku, to nie jest haiku... cha cha :).

Wg mnie najważniejsza jest impresja. Uchwycenie chwili, ale chwili niezwykłej, coś na kształt wglądu.  Sztywnego trzymania się formy oduczyłam się dzięki @poranki :) Choć to Twoje powyższe jest klasyczne 5-7-5 ale właśnie w bardzo niewymuszony sposób udało Ci się zawrzeć w tym treść :) Jeśli miałoby być coś z musu to lepiej nie trzymać się literalnie formy. 

Ostatnio poczytuję Grochowiaka 'Perłopław na piasku. Haiku -images' i te utwory są b.odjazdowe, ale Grochowiak był prekursorem haiku na gruncie polskim, nie miał żadnych w sumie wzorców, bo nie było jeszcze w języku polskim tłumaczeń japońskich mistrzów :) To był rok 1978 kiedy ukazały się jego haiku a tłumaczenia oryginalnych XVII japońskich haiku ukazały się w Polsce dopiero w 1983 (tłumaczyła Agnieszka Żuławska -Umeda). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Aż strach potem publikować cokolwiek w takim środowisku... no cóż, wymowne jest, to że forum już nie istnieje (chociaż oczywiście nie znam tego miejsca i powody jego zamknięcia mogły być inne). Ale to, co mówisz potwierdza moje przypuszczenia to, czym jest haiku to subiektywna i subtelna kwestia (w sumie jak to poezja)...

 

to mi się wydaje najwspanialsze w tych miniaturkach, takie robienie fotografii :)

 

dziękuję! postaram się stosować do tej rady, właśnie chciałam popróbować sobie pisanie z narzuconymi ramami 5-7-5, ale jest to bardzo duże ograniczenie, może jak nabiorę wprawy, to pozwolę sobie na większe eksperymenty

 

Dziękuję :) muszę się zapoznać z tymi autorami,  poszukam tych publikacji, może coś będzie dostępne w internecie, fajnie mieć jakiś punkt odniesienia

 

bardzo dziękuję za tyle pomocnych wskazówek i pozdrawiam serdecznie :) do poczytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...